Britská aukční síň vlastní housle člena kapely, která hrála na palubě Titaniku v době, kdy už se potápěl. Jejich pravost potvrdily několikaleté testy, napsala agentura AFP.

Předpokládalo se, že se housle z růžového dřeva navždy ztratily na mořském dně, kdy se jejich majitel, houslista a kapelník Wallace Hartley, utopil spolu se zhruba 1500 dalšími lidmi při katastrofě "nepotopitelné" lodi v dubnu 1912.

Památka na zasnoubení

Po sedmi letech testování ale aukční síň Henry Aldridge and Son potvrdila, že nástroj, který se našel v podkroví jednoho domu v Lancashiru v severozápadní Anglii, skutečně patřil čtyřiatřicetiletému Hartleymu. Jeho kapela hrála náboženskou píseň Nearer, My God, To Thee, zatímco Titanic klesal do ledových vod severního Atlantiku po srážce s ledovcem.

Andrew Aldridge z aukční síně uvedl, že nejsou žádné pochybnosti o tom, že housle jsou pravé. "Nánosy na nich a koroze odpovídají ponoření do mořské vody," řekl AFP. "Zaměstnali jsme i odborníka na šperky, který potvrdil, že věnování na štítku na houslích pochází z dané doby."

Hartley dostal housle od své snoubenky Marie Robinsonové na památku jejich zasnoubení v roce 1910. Na housle mu nechala připevnit stříbrnou destičku s nápisem: "Pro Wallace k našemu zasnoubení od Marie".

BRITAINVIOLINTITANIC

Hartleyho tělo bylo vyloveno deset dní po zkáze Titaniku, ale housle nebyly uvedeny v soupise jeho majetku. Nyní se předpokládá, že musely být uvnitř koženého vaku, který měl přivázaný k tělu. Našel se také telegram, v němž Maria Robinsonová děkovala kanadským úřadům, že jí housle po jejím milém vrátily.

Dobrodružný život houslí

Robinsonová se nikdy nevdala a po její smrti v roce 1939 darovala její sestra housle místní kapele Armády spásy, odkud přešly do rukou učitele hudby. Ten se v dopise svěřil: "Prakticky se na ně nedá hrát, nepochybně kvůli jejich dobrodružnému životu."

Od něj přešly k poslednímu majiteli, na jehož půdě se našly. Totožnost posledního majitele nebyla zveřejněna, ale podle Aldridge nástroj vlastnil 75 let. Jeho rodina se na aukční síň obrátila před sedmi lety.

Dražba houslí se zatím nechystá. Aldridge ale míní, že mají hodnotu nejméně šestimístné sumy v librách. "Je to neuvěřitelný lidský příběh," řekl. "Wallace Hartley byl jednou z nejvýznamnějších postav toho příběhu. Jeho statečnost byla neskutečná."

Housle se veřejnosti poprvé představí koncem tohoto měsíce na výstavě v Belfastu.

Skladba Nearer, My God, To Thee

Titanic - Nearer My God To Thee

Titanic - Nearer My God To Thee