Z více než tří stovek knih přihlášených do soutěže Magnesia Litera 2013 vybraly poroty čtyřiadvacet titulů. Ty jsou nominovány v sedmi kategoriích: v každé jsou tři finalisté, s výjimkou kategorie próza, kde o cenu zápasí hned šest uchazečů. Pořadatelé tím chtějí více podpořit domácí tvorbu, oznámili dnes na tiskové konferenci.

V próze mají nominace například Anna Blažíčková za knihu Teď něco ze života. Tu však do soutěže nezaslala ani autorka, ani sám nakladatel, ale porota ji přidala sama. Jde o prózu, skrze níž Blažíčková vypráví o svém životě s literárním vědcem Přemyslem Blažíčkem.

Zuzana Brabcová má šanci s románem Stropy. "Ten vyžaduje specifický okruh čtenářů, kteří ocení autorčin styl a kompozici a nebude jim vadit, že silný, ba vůbec jakýkoliv ohraničený příběh kniha postrádá. Zuzana Brabcová je skvělá v přenesení zážitku těžce zkoušené psychiky i k těm, kterých se to nikdy netýkalo, a její kniha by dokonce mohla sloužit jako praktická příručka pro studenty psychiatrie," napsal o knize Pavel Mandys v HN.

Sylva Fischerová získala nominaci s knížkou Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel, v níž podala poetické svědectví ze svého tvůrčího pobytu v USA.

Kdo dál?

Další nominaci mezi prozaiky má Jiří Hájíček s novým románem Rybí krev, jímž pokračuje ve svých venkovských prózách a věnuje se vysidlování obcí v druhé polovině minulého století kvůli výstavbě elektrárny.

"Autor Rybí krve nežene svůj příběh k vyhrocené pointě, i když ani ta zde nechybí. Je však čtenáři v odlescích nabízena v průběhu románu už několikrát. Pointou, vztahující se k několika menším příběhům, celý román dokonce začíná. Kdyby byla Rybí krev detektivkou, od začátku bychom věděli, kdo je vrahem a kdo jeho obětí. Autor se však neptá "kdo", nýbrž "jak". Proto si obsáhlý text uchová napětí až do posledních slov," napsal o románu Aleš Palán v Hospodářských novinách.

Jakuba Katalpa má ve hře rozsáhlý román Němci, v němž čtenáře zavádí do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy.

"Oproti dvěma předchozím experimentálním prózám Jakuby Katalpy je román Němci napsán jednoduše a soudržně, stále však velmi suverénně a "žensky" - důležitou roli hrají drobné fyziognomické detaily, chutě, vůně a pachy nebo tělní tekutiny," napsal o knize v HN Štěpán Sirovátka.

A do těsně poválečného období zamířil svým novým románem i Jiří Kratochvil (Dobrou noc, sladké sny).

Čtení v Knihovně VH

Pořadatelé cen se snaží, aby se čtenáři dozvěděli nejen o vítězích soutěže, ale také o nominovaných. Ti budou mít od 27. března do 17. dubna autorská čtení v Knihovně Václava Havla v Galerii Montmartre, od 31. března bude každý den od 20 hodin na ČT1 uveden portrét jednoho z nominovaných autorů.

Vítězové letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeni 24. dubna na Nové scéně Národního divadla v přímém přenosu České televize.

Letošní ročník byl obeslán 324 přihláškami, což je o jednu méně než loňské rekordní číslo. Letos poprvé získají odměnu vedle hlavního vítěze také vítězové některých kategorií. Ocenění v kategorii knih pro děti mělo nést jméno po spisovatelce Lucii Seifertové s tím, že její nakladatel bude odměnu sponzorovat. Sdružení Litera se ale po protestech literární obce i některých nakladatelů rozhodlo od pojmenování ustoupit. Kritikům se nelíbilo, že by cena měla nést jméno žijící autorky, která navíc aktivně působí v daném oboru.

Litera za prózu

Anna Blažíčková: Teď něco ze života (Triáda)

Zuzana Brabcová: Stropy (Druhé město)

Sylva Fischerová: Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel (Druhé město)

Jiří Hájíček: Rybí krev (Host)

Jakuba Katalpa: Němci (Host)

Jiří Kratochvil: Dobrou noc, sladké sny (Druhé město)

Litera za poezii

Milan Děžinský: Tajný život (Host)

Petr Hruška: Darmata (Host)

Jakub Řehák: Past na Brigitu (fra)

Litera za knihu pro děti a mládež

Pavel Čech: Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Petrkov)

Jiří Dvořák: Rostlinopis (Baobab)

Marka Míková: Mrakodrapy (Argo)

Litera za literaturu faktu

Milena Bartlová: Skutečná přítomnost (Argo)

Stanislav Komárek: Muž jako evoluční inovace? (Academia)

Jiří Křesťan: Zdeněk Nejedlý (Paseka)

Litera za nakladatelský čin

Lenka Bobková, František Šmahel a kolektiv: Lucemburkové (Nakladatelství Lidové noviny)

Josef Váchal: Sv. František z Assisi Dobráček (Academia/Galerie Kodl)

Ivan Wernisch: Živ jsem byl! (Druhé město)

Litera za překladovou knihu

Roberto Bolaňo: 2666 (přeložila Anežka Charvátová, Argo)

Richard Pietrass: Z lemu snu (přeložila Věra Koubová, Revolver Revue)

Ljudmila Ulická: Daniel Stein, překladatel (přeložila Alena Machoninová, Paseka)

Litera pro objev roku

Pavel Horák: Bohumil Laušman - politický životopis (Mladá fronta)

Alena Dvořáková za překlad knihy Cormaca McCarthyho Suttree (Argo)

Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z pekla (Paseka)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist