Moravská galerie v Brně bude mít od 1. dubna nového ředitele. Ministryně kultury Alena Hanáková na tuto pozici ve středu jmenovala Jana Presse, který v galerii doposud působil jako projektový manažer a šéf odboru ekonomiky.

Sedmatřicetiletý brněnský rodák a absolvent dějin umění na Masarykově univerzitě v galerii působí šestým rokem, předtím vedl Diecézní muzeum brněnského biskupství. "Za éry bývalého ředitele Marka Pokorného se završila jedna střednědobá koncepce a nyní je třeba nastavit další," říká Press v rozhovoru pro IHNED.cz.

Nikdo neviděl koncepci, se kterou jste u ministerstva kultury uspěl. Co v ní bylo?

Především, že chci navázat na odkaz Marka Pokorného, který Moravskou galerii vloni zanechal v dobré kondici. Podařilo se mu vybudovat standardně fungující muzeum skoro evropského formátu a s funkční značkou. Chtěl bych pokračovat v jeho vizi a příští dění v galerii vnímám jako spirálu, ve které se jen všichni otočíme o jeden kus výš.

Když Pokorný odcházel, mluvil o konci jednoho cyklu. Čím začnete ten nový?

Nejde mi o to, abych znovu definoval priority galerie, protože své funkce má nastavené správně a není třeba je korigovat. Ale za Pokorného éry se završila jedna střednědobá koncepce a nyní je třeba nastavit další střednědobou vizi. Kromě toho jsou tu samozřejmě faktické úkoly, ve kterých je třeba pokračovat, například v rekonstrukci Místodržitelského paláce.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se