Pulitzerovu cenu za literaturu v pondělí večer středoevropského času získal spisovatel Adam Johnson za knihu The Orphan Master´s Son. Román, který se zaobírá aktuální severokorejskou tématikou, byl již dříve nominován na National Book Critics Circle Award. Jeho vítěz obdrží 10 tisíc dolarů.

Porota Pulitzerovy ceny, která je určená pouze autorům narozeným ve Spojených státech, v pondělí oznámila také vítěze v dalších kategoriích. Nejlepší divadelní hrou je podle porotců Disgraced, které napsal komik Ayad Akhtar. Cenu za nejlepší knihu poezie získala básnířka Sharon Olds se svoji sbírkou Stag´s Leap.

Chlapec ze sirotčince

Orwellovský román Adama Johnsona vypráví o chlapci Jun Doovi, který vyrůstá bez matky. V komunistické straně vlivně napojený otec ale provozuje tábor pro sirotky a postará se, aby syn ve strukturách rychle postupoval výš.

Jun Do vyrůstá v otcově sirotčinci, kde mu vlastní tatínek v noci bere boty a mlátí lopatou. Dítě svoji matku nikdy nepozná, pouze ví z doslechu, že zpívala tak krásně, až "byla odvelena" do Pchjongjangu. Chlapec dospívá v období hladomoru, kdy lidé v jeho okolí jedí i trávu, a může si nechat jen snít o tom, že by jedinkrát navštívil kino či opravdový park.

Nakonec narukuje do armády. Nejprve cvičí v tunelech pod demilitarizovanou zónou, později se účastní přepadení, kdy má za úkol unést japonskou operní zpěvačku a odvézt ji do Severní Koreje. V tomto případě se autor lehce inspiroval skutečnými příběhy ze sedmdesátých let, kdy severokorejští agenti skutečně unesli třináct japonských občanů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.