To jsou ale paradoxy! Londýnské zdi byly v úžasných 60. letech počmárány nápisy "Clapton je bůh" kvůli jeho kytarovému kouzelnictví, ale víc než čtyřicet posledních let je známější svým hlasem.

Přitom dvojalbum Layla & Other Assorted Love Songs, kterým koncem roku 1970 začal zpěvácký věhlas Erica Claptona, odmítl plachý Angličan uvést pod svým jménem a titulkovou slávu přenechal americké bluesrockové skupině Derek And The Dominoes. Proto má Claptonovo nové studiové album Old Sock (Starý šlágr) pořadové číslo pouze 21.

Zase reggae pod palmami

Už obal s palmami a letním nebem vyvolají vzpomínku na Claptonovo album 461 Ocean Boulevard a rok 1974, kdy Londýnem houpalo jamajské reggae. Však to album – i díky předělávce I Shot The Sheriff a Yvonně "Máří Magdaléně" Ellimanové – zůstalo nejvýraznějším Claptonovým počinem až do CD Unplugged, jež mu za rok 1992 vyneslo půltucet gramofónků Americké akademie. Od té doby se i od Claptonova zpívání očekávalo jen to nejlepší.

Úvodní písničku Further On Down The Road si Clapton vybral z alba Giant Step (1968) od Taj Mahala. Její afroamerický autor v ní hraje na banjo i foukací harmoniku. Kabát reggae dobře padne i několika dalším nahrávkám, téhle ale nejlíp.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se