Jako křížovou výpravu vnímá rodina Rosenbergů svůj boj o restituci obrazů, které zabavili nacisté. Ani sedmdesát let po druhé světové válce se rodině stále nepodařilo získat nazpět kompletní sbírku maleb Picassa, Renoira, Braqua či Cézanna, kterou nacisté odcizili.

Alexandre Rosenberg obrazy poprvé viděl v domě svého otce Paula. Podruhé se s nimi setkal v srpnu 1944, když jako člen francouzských vojsk zastavil vlak s nacisty prchajícími z Paříže. Tato scéna už před takřka půl stoletím inspirovala snímek Vlak, ve kterém účinkoval Burt Lancaster.

Matisse je v Norsku

Jak ale připomíná deník New York Times, od té doby se do boje za restituci obrazů zapojily tři generace Rosenbergů. Jednou z dědiček je také novinářka Anne Sinclairová, manželka někdejšího ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strauss-Kahna.

Rosenbergovi potomci dnes spolupracují s Interpolem, prochází katalogy muzeí a když nemají jinou možnost, ukradená díla alespoň znovu odkupují. Ze zhruba čtyři sta obrazů, které by na dnešním trhu s uměním měly hodnotu až 10 miliard dolarů, se jim zatím podařilo najít 340 kusů: naposledy Matissův obraz, který nacisté zcizili roku 1941 a jenž se momentálně nachází v muzeu v Norsku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.