Po více než sto letech jeho práci objevili historici fotografie. A byli ohromeni precizností i výtvarným cítěním. Nález archivu Portugalce Carlose Relvase připomíná příběh českého ateliéru Langhans. Pražská Galerie Rudolfinum nyní nabízí šest desítek jeho snímků včetně několika rarit. Pokud bude mít výstava úspěch, vypraví ji Rudolfinum dál po Evropě.

Carlosovo velké štěstí tkvělo v tom, že pocházel z bohaté rodiny portugalských hospodářů, takže se nikdy nemusel starat o obživu a mohl tak veškerou energii a jmění směřovat do nově vznikajícího média. A byla to šťastná volba. Tím, že fotil pro své potěšení, nebyl svazován žádnými žánrovými pravidly.

Relvas fotografoval rodinu, přátele, žebráky, tuláky, rybáře, zemědělce, hospodářská zvířata i domácí mazlíčky. Hodně vyhledávaný byl i jako portrétista – modelem mu stál například portugalský král Ludvík I. i neznámá dívka smějící se do objektivu. Vzhledem k tomu, že Relvas žil v letech 1838 až 1894, jedná se zřejmě o první portrét v ateliéru s podobně uvolněným modelem. Ostatní fotografové-živnostníci museli u svých zákazníků zachovávat dekorum.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se