Přestup rappera Snoop Dogga do světa tradičního jamajského reggae se stal zatím největší letošní hiphopovou událostí. Pod změněným jménem Snoop Lion nyní vydal album Reincarnated, které může představovat buďto odbočku v rozsochaté kariéře, či naopak zásadní, možná i definitivní zvrat. 

Nejde přitom o tak neobvyklý krok, reggae je přece jedním z praotců hip hopu a rapu. Nejdříve se v polovině sedmdesátých let na Jamajce objevila jeho varianta zvaná toasting. Byla založena na tom, že DJové do instrumentálních verzí místních hitů rytmicky recitovali, co jim slina na jazyk přinesla.

S jamajskou ekonomickou emigrací se pak toasting dostal až do Jižního Bronxu. Stačilo nahradit houpavou karibskou hudbu říznějším doprovodem elektronického funku a hip hop byl na světě. 

Tím pádem měl Snoop Lion i své předchůdce – legendární The Fugees v devadesátých letech přišli jako první s návratem k jamajským kořenům, které ovšem v průběhu let do sebe samy absorbovaly svou americkou mutaci, jíž se dnes říká dancehall. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se