Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) bude dále udělovat výroční filmové ceny, už ale neponesou název Český lev. Ve středu to oznámil předseda správní rady ČFTA Jiří Bartoška.
Akademie k tomu přistoupila poté, co se na postoupení práv k ochranné známce na Českého lva nedohodla s jejím majitelem, producentem Petrem Vachlerem.
"Přesto není vyloučeno, že v budoucnu dojde k dohodě s Petrem Vachlerem. V tomto okamžiku však prezidium považuje jednání za ukončená a nebude usilovat o získání značky Český lev," řekl Bartoška.
Středeční schůzky se zúčasnil i Vachler. Zopakoval, že má nadále zájem na pokračování Českého lva s ČFTA. Na dotaz, zda by ho uděloval sám, ale neodpověděl. "S podmínkami ČFTA nesouhlasím, ale to neznamená, že se nechci dohodnout," uvedl.
Bývalý ředitel ČFTA Petr Vachler, který 3. června rezignoval na svou funkci, na začátku týdne oznámil, že obchodní známku na tyto výroční ceny zatím akademii nepostoupí. Nabídku deset milionů korun splatných postupně během deseti let považoval za ultimativní, chtěl hledat kompromis, ale to se nepodařilo. Členka prezidia Helena Třeštíková ve středu prohlásila, že šlo o jasný návrh, na který Vachler reagoval možností jednání o licenci.
Pokud by chtěl Vachler ve dvacetileté tradici těchto cen pokračovat, musel by založit jinou akademii. Přitom právě reprezentativní složení současné ČFTA, která má více než dvě stovky členů všech profesí, jim dává prestiž.
Za Českého lva 25 milionů korun
"Už jsme unaveni neustále v časovém presu s panem Vachlerem jednat. Musíme připravit další ročník výročních cen a nemáme čas se neustále dohadovat. A navíc - z akademie se musí stát občanské sdružení," zdůraznil člen správní rady Jan Svěrák. Když prý prezidiu zbude energie, mohou se jeho členové s Vachlerem dál dohadovat, ale nejsou přístupni jeho rozmarům.
Filmoví tvůrci si na více peněz musí počkat, Klaus nový zákon vetoval - čtěte ZDE
Evropský Hollywood: V Bratislavě mají vzniknout filmová studia za 60 milionů eur - čtěte ZDE
Podle Vachlera by bylo vše v pohodě, pokud by se Čeští lvi předávali příští rok. Financování je podle něj zajištěno. Předseda dozorčí rady Ivo Mathé, který byl na středeční schůzi prezidia zvolen výkonným ředitelem ČFTA, uvedl, že vše by mělo být jasnější na podzim.
Podle dřívějších informací Vachler za prodej značky Český lev žádal až 25 milionů korun. K roztržce mezi ním a ČFTA došlo poté, co si nechal napsat známku Českého lva na sebe, navíc prý usiloval o získání ochranné známky i na název ČFTA. Vachler vlastní firmu VAC - Vachler Art Company, která předávání Českých lvů produkovala, jednala se sponzory i televizemi a zajišťovala finance. Cenu Český lev založil v roce 1993.
Prezidiu vadila i špatná úroveň předávání filmových cen. Změnu ale nebylo možné prosadit, protože Vachler byl nejen ředitelem ČFTA, ale i producentem Českých lvů a režisérem slavnostního večera.
"Může dojít k tomu, že například v září či v říjnu přijde písemná nabídka smlouvy, kterou bez jakýchkoliv dalších průtahů podepíšeme a Český lev bude pokračovat pod vlajkou České filmové a televizní akademie. Pokud jde o příští ročník těchto ocenění, je už profinancován včetně dohod s partnery. Samozřejmě, že jsme před úplně novou situací, kterou budu muset řešit, ale až v září. Koncem června totiž začínám točit celovečerní film Tajemství a smysl života a nebudu na to mít čas," řekl Vachler.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist