Karlovarský festival ocení za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce Johna Travoltu. Na úterní tiskové konferenci v Praze to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Držitel dvou nominací na Oscara a Zlatého globu Travolta při této příležitosti představí snímek The Killing Season, ve kterém si zahrál spolu s dalším držitelem této karlovarské ceny Robertem De Nirem. Ten ji převzal v roce 2008. Travolta se stal hvězdou v sedmdesátých letech ve snímku Horečka sobotní noci, dodnes je známý například díky své roli ve filmu Pulp Fiction.

Organizátoři festivalu, jehož 48. ročník se uskuteční od 28. června do 6. července, dále oznámili, že hostem slavnostního zahájení bude spolu s režisérem úvodního snímku Pěna dní a oscarovým scenáristou Michelem Gondrym představitelka hlavní ženské role Audrey Tautou.

Ta excelovala ve francouzském filmu Amélie z Montmartru, který právě ve Varech v roce 2001 zvítězil a započal tak cestu po světových kinech a mezinárodních soutěžích.

Dalším hostem festivalu bude italsko-řecká herečka Valeria Golino, známá například z komediální série Žhavé výstřely, ale také ze snímku Rain Man. Dalšími, již dříve oznámenými hosty festivalu jsou režisér Oliver Stone. Ten stejně jako výtvarník Theodor Pištěk převezme Křišťálový globus.

Domácí kinematografii v hlavní soutěži zastoupí Líbánky Jana Hřebejka. V čele mezinárodní poroty bude Agnieszka Hollandová. Závěrečným festivalovým filmem bude snímek o pianistovi Liberacem, který natočil režisér Steven Soderbergh. Film měl letos premiéru na festivalu v Cannes.

A tamtéž uvedl svůj nový snímek italský režisér Paolo Sorrentino, další z hostů festivalu. Ten bude v Karlových Varech s filmem Velká nádhera soutěžit v sekci Horizonty.

Trailer z filmu Pěna dní s Audrey Tautou

Trailer ze Sorrentinova filmu Velká nádhera

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist