Vše naznačuje, že kriminálka Ve stínu bude posledním vítězem ceny Český lev. Prezidium České filmové a televizní akademie ČFTA se už dohodlo i s vedením České televize, že spolupráce bude pokračovat bez ohledu na Petra Vachlera a jeho značku.
Slavnostní večer se uskuteční 22. února 2014, stejně jako v minulých letech se objeví v přímém přenosu veřejnoprávní televize. Zprávu zveřejnilo tiskové středisko karlovarského festivalu, na kterém k dohodě došlo.
"Za celé prezidium mohu potvrdit kontinuitu dosavadních filmových cen. Na základě mandátu, který nám dali členové ČFTA, jsme vstoupili do jednání s Českou televizí. S výsledkem dnešní dohody jsme velmi spokojeni," oznámil v tiskové zprávě ředitel ČFTA Ivo Mathé.
Vzhledem k dosavadním neúspěšným jednáním s majitelem ochranné známky a někdejším ředitelem ČFTA Vachlerem akademie zatím nepočítá s použitím názvu Český lev. Název, podoba a místo konání slavnostního večera oznámí během podzimu.
Sponzoři drží s akademií
"Společně s prezidiem ČFTA jsme velmi rychle našli shodu nad základními principy, na kterých budeme vyhlašování filmových cen v České televizi v budoucnu připravovat. Na konkrétní formě budeme s akademiky intenzivně pracovat; věřím, že najdeme důstojnou formu odpovídající významu výročních filmových cen," komentoval dohodu generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Jednání se zúčastnili zástupci společností ČEZ a Karlovarské minerální vody, pod níž patří značka Mattoni coby hlavní sponzor lvů. I ti se chtějí dohodnout na budoucí spolupráci na výročních cenách ČFTA i bez Vachlera.
GLOSA: Českým lvům by pomohly leda sušenky s marihuanou, televize je ale neposlala - čtěte ZDE
Co bude dál s Českým lvem? Producent Vachler odmítl prodat obchodní značku - čtěte ZDE
Roztržka mezi Vachlerem a ČFTA vznikla poté, co si nechal napsat známku Českého lva na sebe, navíc prý usiloval o získání ochranné známky i na název ČFTA. Prezidiu vadila údajně neuspokojivá úroveň předávání Českých lvů. Vzhledem ke kumulaci funkcí Vachlera, který byl ředitelem ČFTA, producentem Českých lvů i režisérem slavnostního večera, nebylo možné prosadit změny.
Deset milionů nestačilo
Vachler, který České lvy založil v roce 1993, rezignoval na funkci 3. června. Poté prohlásil, že obchodní známku na výroční ceny zatím akademii nepostoupí. Její nabídku deset milionů korun splatných postupně během deseti let považoval za ultimativní, chtěl hledat kompromis, ale to se nepodařilo. Na schůzce 12. června bylo řečeno, že kdyby chtěl v tradici cen sám pokračovat, musel by založit jinou akademii. Právě reprezentativní složení současné ČFTA, která má přes dvě stovky členů všech profesí, jim dává prestiž. Kritika se soustředila především na samotnou podobu slavnostního ceremoniálu a moderátory.
Předseda správní rady Jiří Bartoška ještě v červnu nepovažoval za vyloučené, že v budoucnu se ČFTA s Vachlerem dohodne. "V tomto okamžiku však prezidium považuje jednání za ukončená a nebude usilovat o získání značky Český lev," řekl.
"Na Vachlerovy nabídky zatím nebudeme reflektovat, vývoj se ubírá jiným směrem," potvrdil Mathé pro ČTK. Zároveň do budoucna nevyloučil možnost jednání týkající se značky Český lev. Má dvacetiletou tradici a byla by jí škoda, dodal. Prozatím však Český lev dořval.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist