Severoirský písničkář Duke Special skoro nevidí na levé oko, protože ho jako záclona zakrývají zrzavé dredy sčesané k jedné straně a dlouhé až do pasu. Když hraje na klavír, pletou se mu vlasy mezi prsty. Roztržitý chlapík s "chybně načasovanými" kalhotami do zvonu, který po pódiu cupitá jako kůzle, působí plaše a neprakticky.

Nejspíš je v tom ovšem logické pravidlo: čím podivnější patron, tím lepší umělec. Spustí-li Duke své písně, lidé v koncertním sále Gongu - z nichž většina se s Dukovou hudbou setkala teď poprvé - jsou nadšeni. Křičí blahem a vestoje tleskají.

Obrazovky před Gongem

Přesto je tu něco zvláštního. Konají se Colours of Ostrava, jeden z největších českých letních festivalů, a Gong pro patnáct set lidí není plný. Pár set míst zůstává neobsazených. Loni, kdy se festival přestěhoval z výstaviště na Černé louce a Slezskoostravského hradu do památkově chráněného průmyslového areálu Dolních Vítkovic, byly koncerty v Gongu narvané a spousta lidí čekajících v dlouhých frontách se do sálu nedostala.

Proto pořadatelé letos na místa v Gongu zavedli rezervační systém a venku před sálem umístili velkoplošnou obrazovku, na níž vystoupení přenášeli.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se