Ani jediný den ve funkci nevydržel nový ředitel Národního divadla Jan Burian. Okolo osmé hodiny ranní jej z funkce odvolal ministr kultury Jiří Balvín. "Pan ministr mi oznámil, že vypíše nové, veřejné výběrové řízení. Já jsem se mu pokusil vysvětlit, že mě vybrala komise z výběrového řízení, které proběhlo podle evropských standardů a že nevidím důvod, proč je zpochybňovat. Pan ministr je jiného názoru," řekl Burian pro IHNED.cz.

Balvín byl podle Buriana již před čtvrteční schůzkou dopředu rozhodnutý, že ředitele Národního divadla odvolá. "Ta situace je něčím podobná, protože sám pan ministr svoji pozici ještě nemá potvrzenou parlamentem. Takže jeho vláda ekvivalentem tohoto výběrového řízení neprošla," upozorňuje Burian.

"Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo. Jen tak lze zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí," dodal ministr kultury Jiří Balvín v tiskovém prohlášení, které okolo 11. hodiny zaslal médiím.

Balvín dodal, že nové výběrové řízení vypíše do konce srpna. "Bude naprosto otevřené a pod dohledem odborné veřejnosti," řekl ministr. Burian zatím neví, zda by se do nového výběrového řízení přihlásil. "Umím si jen obtížně představit, že budu zkoušen další komisí," uvedl Burian.

Kritička: K odvolání nebyl důvod

"K odvolání Jana Buriana nebyl jediný relevantní důvod. Prošel normálním výběrovým řízením, které sice nebylo otevřené, to je ale v případě institucí typu Národního divadla běžné po celém světě. Pro Národní divadlo je toto rozhodnutí naprosto zničující, dnešním krokem ministra Balvína vrcholí všechny nekompetentní kroky, které ministerstvo kultury vůči Národnímu divadlu kdy udělalo," tvrdí divadelní kritička HN Marie Reslová.

Reslová upozorňuje, že na Buriana panovala v odborné veřejnosti shoda. "Byla to konsenzuální postava, člověk, který má dlouholetou profesní výbavu. K jeho jmenování do čela Národního divadla nezazněla jediná výhrada. O to se rozhodnutí Jiřího Balvína jeví absurdnější," dodává.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.