Přátelé jej směli oslovovat Jožinko, což je zároveň jméno jeho slavné postavy. Čtenáři jej znali jako Jozefa Scheka, autora komiksů Runa Rider, Poklad Inků nebo Kniha džungle. Nestor slovenského a československého komiksu zemřel 22. srpna, nedlouho před svými 92. narozeninami.

Schek, vlastním jménem Jozef Babušek, byl nejen tvůrcem komiksů a kresleného humoru, ale zároveň všestranným umělcem. Maloval pro své nejbližší obrazy na plátně i na dřevě, ryl linoryty, vyřezával a sestavoval ze dřeva 3D artefakty, navrhoval 2D papírové pomůcky pro školy, ilustroval několik publikací, významně zasáhl do časopisecké typografie, kreslil reklamní poutače a plakáty, loga průmyslových značek a několik let pracoval jako průmyslový designér.

Humor a sci-fi

Narodil se 3. září v Bratislavě, kde také začal studovat církevní architekturu na Univerzitě Komenského, když ve svých devětatřiceti letech odešel na volnou nohu. Rok 1965 se pro něj stal důležitým mezníkem i v profesní tvorbě. Rozpomněl se na své seriálové začátky v Šidlu (Policajt a zloděj) a začal pravidelně zásobovat humoristický týdeník Roháč stripem Jožinko, dieťa svojich rodičov.

Ten se pak stal nejen jeho nejslavnějším, ale i nejdéle vycházejícím seriálem (1965 - 1988). Současně začal vytvářet pro časopis Prúd realisticky kreslený sci-fi komiks Desiata planéta. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.