Změní se přístup k vysílání kultury v této zemi, slibují tvůrci nového kanálu ČT art před jeho sobotním spuštěním. Jedním z lidí, kteří nejvíce ovlivnili koncepci, je Jiří Podzimek, jenž bude zároveň uvádět literární pořad U Zavěšené knihy.

"Interpretace literárních děl a líčení literárního světa na ČT art by měla formulovat přímé i nepřímé odpovědi na otázky, zda je literatura v dnešní době životaschopná, zda dokáže hlouběji, existenciálně zaujmout, zda psané slovo může být na obrazovkách televizí představováno způsobem přitažlivým, informačně i duchovně obohacujícím," představil Podzimek přístup ČT art k literatuře.

"V prime timu se vystřídají všechny žánry, které si v souvislosti s kulturou dokážete představit," řekl dříve výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Kromě filmu, výtvarného umění nebo divadla dostane prostor například i komiks, menšinové hudební žánry nebo studentské filmy. Vysílání ČT art zahájí každý den pětadvacetiminutové Události v kultuře od 20:00, tehdy kultura vystřídá dětské Déčko.

Od pondělí do čtvrtka bude páteří vysílání i kritická talk show Artefakta. Moderovat ji budou Jan Burian (pondělí), Jan Rejžek (úterý), Lucie Klímová (středa) a Miroslav Balaštík (čtvrtek). 

Podle vedení televize má kulturní kanál o kultuře nejen informovat, ale také ji zprostředkovávat. Publicistika a původní magazíny se tak budou střídat se záznamy koncertů, divadelních představení nebo celovečerními filmy, které bude ČT art uvádět v původním znění s titulky.

Jiří Podzimek patnáct let pracoval jako středoškolský učitel, v roce 1993 nastoupil do televize Nova, od roku 2004 byl dramaturgem publicistického pořadu Víkend. V České televizi působí od loňského roku.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Podzimku. Jak se vám vůbec líbí slovo kanál v souvislosti s televizí? V některých případech je to samozřejmě trefné... Na ČT art se těším!
Jiří Podzimek
Dobrý den, kanál není úplně šťastné synonymum pro slovo program, koneckonců "kanálie" je stará nadávka, užíval ji již Nestroy. Ale zas se dá s tímto "kouzlem nechtěného" pěkně ironicky pracovat... Mám radost, že se těšíte, děkujeme!
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak bude čas ČT Art rozdělen mezi tuzemskou kulturní tvorbu a zahraniční? Jakým zahraničním obdobným programem jste se nejvíc inspirovali? děkuji,katka
Jiří Podzimek
Dobrý den. Procenta nevysypu, rozhoduje kvalita. Letošní podzim má poměr české tvorby a zahraničních pořadů zhruba dva ku jedné. Inspirací pro nás byl německo-francouzský program Arte, ale třeba také polská TVP Kultura či kanál Mezzo, zaměřený na nonartificiální hudbu. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Hezké ráno. Dívala jsem se na několik "představovaček" ČT art, jsem velmi zvědavá, jestli to bude živější než běžné vysílání ČT. Přišlo mi škoda, že páni, kteří televizi představovali, byli ve středním věku/postarší (prosím, neberte to jako urážku). Mají přehled o mladé kultuře? Podílí se na dramaturgii/koncepci i někdo mladý, aby art skutečně přinesl něco nového? Hodně štěstí přeju.
Jiří Podzimek
Buďte pozdravena. Kdybych se chtěl z Vaší otázky vykroutit, napsal bych, že nevím, co si mám konkrétně představit pod označením "mladá kultura". Kdybych odpovídal alibisticky, napsal bych, že kultura je jenom jedna (no jo, ale jaká?). Snad Vás uspokojí konkrétní příklad: pořad Artefakta uvádí (mj.) Lucie Klímová, což je velmi mladá osoba, Tečku páteční noci Lenny Trčková (dtto). Přičemž nejsou jediné. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Hezké ráno. Jaký pořad ČT art je nejdražší?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Obecněji řečeno levné nejsou přenosy či záznamy tuzemských divadelních (např. operních) představení, protože při nich platíte nejen veškerý štáb, ale také autorská práva jejich majitelům i interpretům. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobre rano, v clanku me zaujalo, ze se art hodla venovat i komiksu. Muzete to nejak priblizit? Bude si zvat jako hosty literarni kritiky a kulturni redaktory pres vsechno, nebo nejake lidi, kteri se specializuji na komiks? Drzim palce, MŠ
Jiří Podzimek
Dobrý den, pane Švehlo. Omezím-li se jen na pořad U zavěšené knihy, s uváděním komiksů počítáme. Nechci použít floskuli "fenomén", víme ale, co v dnešní době komiks znamená, jakou má rezonanci. Z debat s kolegy navíc plyne, že Zavěšená kniha nebude v recepci komiksu osamocena. Samozřejmě stojíme o znalce, nikoli o pseudosociologickou verbální veteš.
Čtenářský dotaz
Byl pro vás těžký přechod z komerční televize Nova na veřejnoprávní ČT? V čem jsou největší rozdíly?
Jiří Podzimek
Milá Věro (snad nejsem příloš familiární), přechodem jsem nadšen, smím-li si dovoli být takto emfatický. Spoustu věcí tady nemusím vysvětlovat, můj šéf je inteligentní (fakt!), pracuji na něčem, co by mohlo nebýt úplně povrchní atd. Děkuji!
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Jak budou vypadat Události v kultuře? Budou vysílány ze stejného studia jako Události?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Události v kultuře budou trvat dvacet dva minut a budou vysílány ze studia Událostí, neboť jsou jejich integrálním pokračováním. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli sledujete kulturu v českých médiích. Co říkáte na práci novinářů říkáte?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Na Vaši otázku se dá odpovídat celé hodiny, musím tedy zvolit zkratku. Scházejí mi například recenze knih poezie či větších monografií. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Zdravim pri patku. Muzete prozradit, jake filmy v puvodnim zneni art nakoupil? Doufam, ze se nam bude art libit.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Na podzim vysíláme řadu filmů, nazvanou Filmové vavříny, tzn. díla, která získala nějaké ceny na významných festivalech a přehlídkách. Namátkou: Kluk na kole, Rozchod Nadera a Simin, Dívka s perlou, Ráj hned teď, Další rok, Londýnská řeka etc. Děkuji! (Vše uvedeme samozřejmě v původním znění.)
Čtenářský dotaz
Dobré poledne, měl bych dotaz. Jaká poslední kniha, jaký poslední film a jaké poslední album vás v poslední době zaujalo? Pokud možno v dobrém.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Znovu jsem teď četl Hannu Krall, její knihu Stihnout to před Pánembohem. Superlativů netřeba. Nevím, zda budu působit dostatečně "artově", ale líbily se mi dva značně nesourodé filmy: Katyň a Spygame. A u posledního Dylanova alba (Tempest) pevně doufám, že není poslední. Ještě alespoň pět, Mistře... Děkuji.
Čtenářský dotaz
Ahoj, dobrý den, je nějaký výhled na oddělení artu a déčka?
Jiří Podzimek
V budoucnu, přibližně v rozmezí dvou až tří let, bychom rádi opustili tuto stabilizační a experimentální fázi a oba programy oddělili. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobré dopoledne, budete se v ČT art věnovat dodnes nevysvětlenému úmrtí demiurga Jana Nováka? S pozdravem, vh
Jiří Podzimek
Vážený pane kolego, toto je nejskvělejší dotaz, neboť vše, co se týká Jana Nováka, brněnského demiurga, musí být jediné a absolutní jako on, Jan Novák, Francouzská 90. Duch Jana Nováka mezi námi stále vlaje, ne, on plane... Na premiéru stále čeká osmihodinová opera Novák Mesiáš. Tisíceré díky!
Čtenářský dotaz
Docela nemile mě překvapilo, že ČT nasadila zároveň Aloise Nebela (na artu) a Kuře melancholik (Čt2), poté běží Almodovar. Budou se takhle kryt artové filmy pravidelně? Podle čeho se vůbec vybírá, jaká kultura patří na ČT1 a ČT2 a jaká na art? Hezký víkend!
Jiří Podzimek
Dobrý den. Začnu jaksi odzadu. ČT art bude vysílat filmy v drtivé většině v původním znění. Alois Nebel a Kuře melancholik se kryjí pouze pět minut, Almodóvar následuje po Kuřeti. Velmi symbolicky a zjednodušeně řečeno: na ČT1 Louis de Funés, na ČT2 Tarantino a na ČT art Lars von Trier. Dovolím si i já vám popřát pěknou sobotu a neděli.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Podzimku. Kolik lidí má art pokrýt? A jaká by byla ideální čísla?
Jiří Podzimek
Dobrý den. V těchto dnech (v tuto chvíli, v této zemi, jak praví politická reprezentace) máme přes 80 % pozemního pokrytí. Toto číslo se bude nadále zvyšovat. K tomu, prosím, přičtěte 100% pokrytí satelitem a nabídku ČT art v kabelových televizích.
Čtenářský dotaz
Uvědomili jste si, že kultura na IHNED.cz má stejný přídomek jako ČT art? Proběhla nějaká komunikace mezi oběma médii? Děkuji, Alena
Jiří Podzimek
Dobrý den. Art je univerzální slovo stejně jako kino, zprávy, sport... Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Musím říct, že takhle "na papíře" to vypadá skvěle, snad se to i vyplní. Až na Rejžka. Přijde mi to skoro jako laciná provokace. Můžete přiblížit důvody dramaturgů/tvůrců, proč pana Rejžka oslovili? Podle mě do televize nepatří. Můj názor.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Výběr moderátorů, hybatelů pořadů, závisel na míře jejich znalostí, odbornosti. Jejich (ne)sledování považujeme za věc osobního vkusu. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Když člověk vidí, jak se s kulturou v tomhle státě zametá, tak je skoro zázrak, že něco jako art může fungovat. Za to velký dík. můžete mi doporučit, na co se mám první týden určitě podívat?
Jiří Podzimek
Dobrý den a díky. Budu-li subjektivní, dovolím si Vám doporučit filmové zpracování Pucciniho Bohémy (pondělí), dokument o Drahomíře Vihanové (nazvaný Umanutá, úterý) nebo komponovaný večer pořadů na počest Filipa Topola (sobota). Ještě jednou děkuji za laskavá slova.
Čtenářský dotaz
Čím se bude art lišit? Proč se mám koukat raději na art, než abych četl mladou frontu?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Nechcete-li stát v nějaké frontě, případně na nějaké bojovat, dívejte se na ČT art. Děkuji (též za pochopení).
Čtenářský dotaz
Dobrý den. S kulturou v Česku je to bída. Počítáte s možností, že art bude tak prodělečný, že ho třeba za rok prostě zrušíte? Doufám, že se to nestane.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Česká televize jako veřejnoprávní instituce nepracuje s pojmy prodělek a výdělek. Důležitý je pojem vyrovnaný rozpočet. Zrušení programu ČT art se obávat nemusíte. Děkuji i za Vaši obavu. Dívejte se na nás.
Čtenářský dotaz
Je to tunel?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Milý Skeptiku, o ničem takovém nevím. Tunelují se lukrativní monstrozity, umělecký kanál jen opravdu velmi těžko. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Na jakých školách jste učil, pane Podzimku? Jak na to vzpomínáte? Vedl jste studenty ke kultuře? artu přeju úspěch.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Učil jsem na několika středních školách. Opravdu jsem se snažil studenty ke kultuře nikoli vést, nýbrž jim ji představit jako samozřejmou a nenahraditelnou součást našeho života. ČT art má stejnou ctižádost. Děkuji, ale kompetentněji by odpověděli ti studenti...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, máte v plánu kanál v budoucnu rozšířit na celodenní vysílání?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Odpověď naleznete výše. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Čemu se bude věnovat Zavěšená kniha? Pokud můžte být úplně konkrétní, určitě už plán na pár vysílání máte. Díky za odpověď.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Napíši-li, že budeme sledovat aktuální knižní produkci, zní to dost všedně. Nevyhnutelně se však budeme i vracet k analogickým publikacím z minulosti, rekapitulovat díla autorů, jimž právě vychází něco nového, mluvit s "hrdiny literárního nebe" (snad se Vás toto slaboduché slovní spojení nedotkne, chci jen stihnout odpovědi na další otázky...). Děkuji.
Čtenářský dotaz
Hezký pátek, na jaký pořad (z těch do nichž nejste namočený) se těšíte nejvíc? A myslím opravdu nějaký, který vám dnes jako dívalovi chybí, ke kterému byste si prostě pravidelně sednul... Vukáš Laněk
Jiří Podzimek
Milý Vukáši! Nejvíce se těším (Vám to mohu přiznat i s trochou pathosu) na ušlechtilou a zároveň přitažlivou presentaci (sic!) kultury. A jelikož je toto má poslední odpověď v dnešním chatu, děkuji všem za laskavě a věcně formulované otázky a opravdu (opravdu velmi silně!) doufám, že se na ČT art budete dívat a že ho shledáte stanicí pro Vás nenahraditelnou. Prosím, držme si palce... V úctě Jiří Podzimek
Čtenářský dotaz
Pane Podzimku, můžete prosím přiblížit, kolik na ČT Art bude jazzu? Zatím se mi zdá, že hudebně převažuje zaměření na klasiku. A koncerty po 11. večerní také mnoho neřeší - nevidím tam tu změnu oproti ČT2, kde byly jazzové koncerty rovněž tak pozdě. Rád bych se mýlil. Děkuji
Jiří Podzimek
Dobrý den. S jazzem a příbuznými žánry se budete setkávat ve středečním Hudebním klubu. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Podzimku. Můžu se na artu těšit i na to, že se budete věnovat literární fantastice? Jaký vy osobně máte vztah ke sci-fi a fantasy? Koukáte na to skrz prsty, nebo si občas něco žánrového přečtete? Jaké sf nebo fantasy knihy jste v životě četl? Nemyslím Harryho Pottera nebo Pána prstenů. Díky za odpověď, Sirius
Jiří Podzimek
Dobrý den. Science fiction nemůžeme minout. Při své činnosti korektora jsem samozřejmě četl leccos i z oblasti fantasy. Asi jsem neměl štěstí. Mám rád "etickou" sci-fi, jež jest opakem děl, která bych stručně charakterizoval větou: "Že tě žahnu laserem! A v záloze mám pět uranokoňů Przewalského!" Stanislaw Lem, Summa Technologiae, toť vskutku velká věc. Pars pro toto.
Čtenářský dotaz
Hezké poledne, art je podle mě skvělá příležitost k debatám o překládání a překladatelích. Budete kritizovat špatné překlady? Budete s překladateli mluvit? Držím artu pěsti.
Jiří Podzimek
Děkuji za Vaši otázku. Při pohledu na (efektně vypadající) současnou produkci našinci trnou zuby nad některými překladatelskými, editorskými, korektorskými apod. výkony. Včera jsem se dočetl v publikaci nazvané Izrael, že Římané dobyli Jeruzalém roku 960. Také se tam psalo, že u toho byl císař Flavius. Podobné pitomosti samozřejmě chceme sledovat. P. S. Hitlerovo Vlčí doupě famosní překladatelka "překřtila" na Vlčí zákop.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, včerejší rozhovor s Vámi v Čajovně na ČRo Vltava mne nepotěšil. Celkem jsem se těšil, ale... ČT Art si člověk podle názvu spojí s kvalitní, nelacinou, nepopkulturní náplní programu (a překvapilo mne, že jste tu pop-kulturu obhajoval tak, že kultura nemusí být pouze vážná - to s tím nemá co dělat; kvalitní kultura mnohdy vážná nebývá, ale je prostě dobrá, nepodbízivá a vulgárně pop-kulturní - a člověk od něčeho, co je vznešeně označeno "art", nečeká např. Nightwork). Dále mám dojem, že se více méně "překlopí" to, co se dělalo dosud v kultuře na ČT2, ale jinak se to kvalitativně k artu (který bych právě na veřejnoprávní stanici čekal - bez nutnosti se podbízet masám) nijak kvalitativně neposune - i vzhledem k tomu, že peněz se na kulturu v ČT o moc víc nedalo. Kolik máte prostředků na provoz ČT Art a o kolik je to víc, než bylo na kulturu v ČT dosud?
Jiří Podzimek
Dobrý den. Odpovídat zároveň na Vaše smělé a rozhodné teze a na Vaše věru nekompromisní otázky by posunulo tuto odpověď do akademických sfér. Začal bych tím, že v Čajovně jsem včera nebyl, a prostředků bude mít ČT art tolik, kolik při stávajícím vyrovnaném rozpočtu potřebuje. Zaujalo mě, že se lehce štítivě odtahujete od nás, mas, jen tak dále, sokole!
Čtenářský dotaz
Dobrý den, budete se také věnovat architektuře? :-)
Jiří Podzimek
Dobrý den. Každou středu budete mít možnost vidět po desáté večerní cyklus Památky světa (velké množství staveb z různých epoch). Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Podzimku. Chtěl jsem se zeptat, zda vaše koncepce počítá i s artificiální hudbou, resp. nakolik máte v plánu pokrýt současné/minulé dění v této oblasti a jak. Velice Vám děkuji za odpověď, JK
Jiří Podzimek
Dobrý den. Artificiální hudbě bude pravidelně věnován čas v neděli večer po artových filmech, velmi často pak v pondělním vysílacím okně, nazvaném Z první řady, a řadu skvělých koncertů z archivních zdrojů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Podzimku. Působíte jako velice sečtělý a vzdělaný člověk. S těmi mám občas v televizi problém, neboť působí nafoukaně a především neskonale nudně. Bude art nějaký způsobem (a třeba kritickým samozřejmě) referovat třeba i novému filmu ze série Star Wars nebo podobně velké komerční kultuře? Nebo to bude jen artová snobárnička u kafíčka? Děkuji velice.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Před snobárničkou u kafíčka se opravdu snažíme prchat. Věřím, že Vašemu dotazu rozumím. Jsou rozličné druhy samohany, jedna z nich spočívá ve zhrdání popkulturou a nese příhodná název intelektuální závrať. Nafoukaný nejsem a s nudou se statečně utkáme. Děkuji za otázku i pochopení.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Budu mít trochu hloupý dotaz, ježto jsem se již několik dní nedíval na televizi... :-) Kdy začíná ČT Art vysílat? Nebo už začala? :-) Děkuji a přeji hodně zdaru!
Jiří Podzimek
Dobrý den. Začínáme zítra, od osmi hodin večer. Jste srdečně zván, děkujeme za Váš zájem. Na shledanou!
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na využití archivních televizních inscenací. A jako druhý dotaz jestli byste mohl popsat blíž pořad Periskop o nových televizních formátech. Děkuji.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Vysíláme tři řady inscenací, unikátní nahrávky za posledních padesát let. První řada nese pracovní název Jiný pohled (středa), druhá se zove Adaptace literárních děl (čtvrtek) a třetí Herecké hvězdy (neděle). Děkujeme, těšíme se na Vás.
Čtenářský dotaz
Lze nějak velmi stručně shrnout, které všemožné oblasti kultury bude ČT Art zahrnovat, pokrývat? Děkuji.
Jiří Podzimek
Vážený pane Mazochu, stručně řečeno: všechny. Otázkou zůstává, co do kultury podle toho či onoho diváka patří - či nepatří. Děkuji za pochopení.
Čtenářský dotaz
dobry den, bude se ct art venovat i popove hudbe? mam na mysli napriklad koncerty madonny, lady gaga apod. pekny den preji
Jiří Podzimek
Dobrý den. Hranice termínu pop jsou velmi rozostřené, v Čechách máme tendenci být dosti nesmiřitelní. Nebudeme nesmiřitelní. Snad to nezní příliš enigmaticky. Šůby důby...
Čtenářský dotaz
pokryti v Praze regionalniho multiplexu na kterem bude CT Decko Art vysilat je velmi zoufale. Nevim, jakou mate predstavu kolik procent potencialnich divaku bude tento program chytat. Vykon vysilace Novodvorska, Ladvi je desetinový, resp. petinovy proti Zizkovu, jeste jiny smer. Uvazuje provozovatel o zvyseni vykonu Nechapu, proc nebyl program zarazen do nekterych z multiplexu 1-4, ktere maji solidni pokryti. Od verejnopravniho subjektu bych toto necekal.
Jiří Podzimek
Dobrý den. Přiznávám, že nechci diletovat při odpovědi na v podstatě expertní dotaz. Prosím, obraťe se s touto otázkou na Divácké centrum České televize, kde Vám určitě odpoví kompetentněji. Děkuji za pochopení.
Související