Moravská galerie začne 3. září sledovat snahu výtvarnice Kateřiny Šedé o proměnu vesnice Bedřichovice na Brněnsku. Na konci ročního úsilí bude nová náves "v londýnském duchu". Projekt nazvaný Bedřichovice nad Temží startuje v úterý předpremiérou dokumentu Jak se dělá svátek v Místodržitelském paláci.
Proměna takřka on-line
Prezentace v Moravské galerii nemá podobu typické výstavy. Autorka se nechce svazovat statickou formou, upřednostňuje osobní prožitky účastníků akcí "v terénu". Po celý rok se proto budou střídavě v brněnské galerii a přímo v Bedřichovicích konat setkání různého druhu - přednášky, projekce dokumentárních filmů nebo společenské akce jako ples a hody.
Zájemci tak mohou nejen sledovat, ale i spoluprožívat důležité okamžiky spojené s přestavbou náměstí - třeba přemístění dětského hřiště nebo osazení londýnské telefonní budky.
Průběžné informace o projektu nabídne po celý rok web Moravské galerie, na blogu londýnské galerie Tate Modern a na facebookovém profilu Bedřichovic. Vyvrcholením projektu se 3. září 2014 stane otevření nového náměstí. V knihovně Moravské galerie v Brně v Pražákově paláci budou k dispozici veškeré materiály doposud realizovaných projektů Kateřiny Šedé.
Kde domov můj? Osmdesát Čechů se bude v londýnské galerii Tate chovat jako doma - čtěte ZDE
Moravané si zametli před londýnským prahem. Prohlédněte si snímky z akce Kateřiny Šedé - čtěte ZDE
Londýn na Moravě, Morava v Londýně
Šedá je laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2005. Jako jedna z mála českých umělkyň se dokázala svými netradičními počiny výrazně prosadit v zahraničí. Účastnila se prestižních přehlídek v Kasselu, Benátkách, Lyonu či Moskvě. Její projekty se vyznačují snahou narušit stereotypy chování jednotlivců, skupin lidí i celých komunit.
Bedřichovicím Šedá věnovala nejen rok, který začne od úterka sledovat Moravská galerie, ale celý pětiletý projekt From Morning Till Night/Od nevidím do nevidím. Zahájila jej v roce 2011 v prestižní londýnské galerii Tate Modern. Tehdy "přestěhovala" Bedřichovice do Londýna. Pomohlo jí 80 obyvatel vesnice, kteří například ve vymezeném prostoru vykonávali běžné denní činnosti, jaké dělají doma - třeba zametali, pracovali na zahradě, jezdili na kole nebo se opalovali.
Cílem pětiletého projektu je přimět všechny obyvatele vesnice, aby každý rok 3. září zůstali doma a společně se pokusili vytvořit nový typ svátku, který jim umožní spatřit sebe a své místo k životu v jiném světle.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist