Soud v ruském Novosibirsku rozhodl, že obrázek Bohorodičky v kukle od umělce Arťoma Loskutova porušuje city věřících.

Autor byl kvůli svému obrazu u soudu již pošesté. Vloni v srpnu za něj dostal pokutu, letos v květnu obdržel další za to, že tento obrázek tiskne na trička a billboardy, a později mu soud dokonce zakázal uměleckou činnost v Novosibirské oblasti.

V rozsudku, který tamní prokuratora tento týden zveřejnila na internetu, se píše, že Loskutovův obraz musí být nyní také odstraněn z webu. Doposud přitom ruská policie například jen zabavovala fyzické obrazy z galerií, jako když minulý měsíc zavřela Muzeum moci v Petrohradě.

Na obrázku, který Loskutov navrhl společně se svojí přitelkyní Marií Kiselěvovou, je Bohorodička vyvedená se svatozáří, tvář má však schovanou pod kuklou balaklavou stejnou jako ty, které při své performance použily členky skupiny Pussy Riot. Místo malého Ježíše má pak Bohorodička na hrudi malou dívenku s copy.

O soudu, jenž se odehrál v třetím největším ruském městě Novosibirsku, informovaly stránky sledující lidská práva v Rusku a zprostředkovaně například francouzská Art Media Agency.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se