On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:39
Designblok přilákal v Praze tisíce návštěvníků

Tisíce lidí navštívily v uplynulém týdnu 15. ročník festivalu Designblok. Pořadatelé ještě nemají k dispozici přesná čísla o návštěvnosti, ale jen do jednoho z center dění, na Nákladové nádraží Žižkov, zavítalo podle tamních pokladních přes deset tisíc lidí. Další návštěvníci pak proudili do Openstudia v Kafkově domě a do Colloredo-Mansfeldského paláce, kde se konaly výstavy na pomezí umění a designu a představovala se tvorba nejlepších českých designérů po boku mezinárodních hostů. Čtvrtým prostorem festivalu byl kostel sv. Šimona a Judy, kde se od středy odehrávaly módní přehlídky v rámci Designblok Premier Fashion Week. Superstudio na nádraží nabídlo prezentace výrobců a firem a výběr českých designérských škol.

V podzimním slunci v neděli noho návštěvníků zaplnilo někdejší skladovací haly s prezentacemi obchodníků, se zájmem si ale také mnozí prohlíželi samotné stavby a kolejiště; industriální areál se nedávno stal kulturní památkou a čeká na své nové využití. Designéři letos představili zejména tvorbu založenou na ikonách, které jsou hlavním tématem letošní přehlídky designu. Lidé tak mohli vidět svítidla z foukaného skla ztvárněná jako siluety lustrů slavných operních domů, nábytek inspirovaný světovým designem 60. let nebo renovované židle či stolky ze 40. let.

Ikonické kousky nábytku z 30. až 60. let jsou hlavním tématem přehlídky Classics + Corian společnosti DuPont, která ve spolupráci se studiem deForm představila renovované kousky historického nábytku. Designéři Václav Mlynář a Jakub Pollág nahradili jejich části novými díly z materiálu Corian, který se snadno tvaruje a je odolný proti opotřebení a otěru. "Vyměněné části nábytku jsou přesnými kopiemi svých předchůdců, jsou to duchové připomínající stáří jednotlivých objektů," uvedla společnost. Výstavu Classics+Corian si mohli lidé prohlížet na nákladovém nádraží, kde byla umístěna přímo v jednom z vagónů. (ČTK)

07:20
Zrzavého obraz Červená bárka se prodal za 2,5 milionu

Za 2,5 milionu byl v Praze vydražen obraz Jana Zrzavého Červená bárka z roku 1948. Obraz se stal nejdražší položkou nedělní aukce společnosti European Arts a i s aukční přirážkou za něj nový majitel zaplatí tři miliony korun. Obraz byl vystaven na bienále v Benátkách v roce 1948 a byl uváděn v několika významných uměleckohistorických publikacích. Pochází ze sbírky Ctibora Blatného, který jej získal přímo z autorova ateliéru. Na nejdražší Zrzavého díla prodaná v aukci ale nedosahuje, před čtyřmi lety se jeho obraz Hornatá krajina vydražil za 10,5 milionu korun, letos na jaře se jeho Benátky I. z roku 1928 prodaly za 8,5 milionu a v roce 2008 se obraz Piazzeta z roku 1929 vydražil za 7,1 milionu korun.

Dalším milionovým dílem se stal obraz Antonína Slavíčka Chalupy v Hlinsku z roku 1903, který se prodal za 1,6 milionu bez aukční přirážky. Vyobrazení tehdejšího stavu staveb takzvaného Betlému v Hlinsku pochází z počátku Slavíčkova pobytu na Vysočině. Obraz byl roku 2004 na malířově retrospektivě v pražské Městské knihovně a je reprodukován v doprovodné knize. Slavíčka trápila ztráta architektonických památek, snažil se zachytit starou Prahu v období asanace a stejně tak i hlinecký Betlém, kde se zhruba o sto let později staly jeho obrazy inspirací k obnově vzácného místa. Malíř uměl skvěle vystihnout typiku chalup s růzností omítek a střech, ráz jejich užívání, a tak nikoli popisně, nýbrž mentálně zachytil navěky tehdejší situaci, píše v katalogu Michael Zachař. Dnes je Betlém v Hlinsku, tedy soubor několika desítek chalup převážně z 18. a 19. století, památkově chráněn jako vesnická památková zóna.

Za vyvolávací cenu 290.000 korun byl prodán obraz Julia Mařáka Společnost na výletě z doby kolem roku 1870, z doby Mařákova vídeňského působení, kdy se malíř stýkal nejen se středostavovskými kruhy, nýbrž i se šlechtou, zejména s princem Coburským a hrabětem Potockým. Žánrově laděný výjev je svého druhu momentkou, nese znaky biedermeierovské pohody a zapadá do ranější periody autorovy tvorby. Obraz s již typicky malovaným stromovím zaujme jemnými detaily oblečení a celkovým sympaticky odlehčeným vyzněním, píše Zachař. Souboj o obraz Zátoka českého krajináře Václava Radimského z roku 1925 vytáhl jeho cenu na 310.000 korun. Obraz Bohumíra Matala Cyklisti (1953) je součástí jeho cyklu Člověk ve městě, město v člověku, který autor započal v éře Skupiny 42 a dál rozvíjel i později. Cyklisti změnili majitele za 350.000 korun. Zajímavými cenovými nárůsty skončila dražba obrazu Město Františka Hudečka a asambláže Huga Demartiniho Mimo vymezené místo (1975). Hudečkovo Město (1946) bylo vydraženo za 240.000 korun. Demartini vystoupal v dražbě ze 125.000 korun na 190.000 korun. (ČTK)

09:36
Orchestr Berg dnes uvede melodramatickou frašku Čtyřnohá vrána

Orchestr Berg dnes v holešovické La Fabrice uvede jediné představení celovečerní melodramatické frašky Čtyřnohá vrána Kryštofa Mařatky. Uznávaný skladatel soudobé hudby zpracoval absurdní texty Daniila Charmse, které uvedou v život Jan Vondráček a Vasil Fridrich. Herecké akce se zúčastní i hudebníci, kteří nehrají jen na své tradiční hudební nástroje, ale používají dětské hračky, zvonky na kolo, papírové pytlíky, vábničky a podobně.Mařatka není protentokrát pouze autorem díla, představí se i jako dirigent. Před představením se uskuteční setkání, kde Mařatka bude mluvit o svém vztahu k Charmsovi i o práci na Čtyřnohé vráně.

Daniila Charmse, stalinistickým režimem pronásledovaného ruského spisovatele, řada lidí zná jen jako autora literatury pro děti. Ruský básník Charms však byl surrealista a dadaista. V roce 1926 spolu s dalšími spisovateli založil skupinu OBERIU, prosazující principy blízké literatuře nonsensu. Ta však byla tamnímu komunistickému režimu nepohodlná, a tak mohl Charms publikovat pouze díla pro děti. Dlouhou dobu se o jeho tvorbě pro dospělé prakticky nevědělo, teprve v 80. letech začaly vycházet i jeho dosud neznámé texty, které před zničením zachránili Charmsovi přátelé.

Pro dílo Charmse, který se narodil 30. prosince 1905, jsou typické kratičké povídky o několika odstavcích, popisujících velmi jednoduchým jazykem zhola absurdní situaci. Charms byl několikrát vězněn, zemřel v 36 letech v únoru 1942 na psychiatrickém oddělení leningradské věznice. Orchestr Berg je hudební těleso, které již víc než deset let uvádí originální a divácky atraktivní projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Kombinuje ji například s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače zve do netradičních prostor. (ČTK)

11:03
Lucie Bílá vyráží s novým singlem na své největší turné

Ještě v roce 1992 byla Lucie Bílá šťastná za stálou práci v Armádním uměleckém souboru, bydlela na vojenské ubytovně a dostávala 3000 korun měsíčně. Dnes má patnáctinásobná Česká slavice velký dům v rodných Otvovicích, je společnicí ve firmě provozující Divadlo Ta Fantastika a její jméno je považováno za silnou obchodní značku. V sedmačtyřiceti letech dnes vyráží na svoji dosud největší koncertní štaci Černobílé turné, během které vystoupí v sedmi tuzemských a dvou slovenských městech.

"Jsem ráda, že se mi podařilo dát dohromady skvělý tým lidí, velkých profesionálů, ty nejlepší z nejlepších, s nimiž jsem se pustila do turné, které nazývám takovou malou olympiádou. A jak zpívám ve svém novém singlu Jsem to já, jdu tak trochu do boje, protože upřímně, ani já sama ještě nevím, co přesně mě čeká," uvedla Bílá, které podle svých slov podobně monstrózní turné zažila jenom jako host metalové kapely Arakain.

Doposud nejvýpravnější turné nejpopulárnější tuzemské zpěvačky, na kterém ji doprovodí taneční skupina, dvě živé kapely a jako předskokan mladá zpěvačka Patricie, začíná dnes a v úterý ve sportovní hale na pražském Výstavišti. Turné se do 3. listopadu vedle Prahy uskuteční ve velkých halách v Plzni, Bratislavě, Košicích, Ostravě, Zlíně, Brně, Pardubicích, Liberci a Českých Budějovicích. "Turné bude zcela mimořádné oproti těm, které diváci u nás znají," uvedl manažer René Kekely. Rozpočet Černobílého turné podle něj přesahuje částku 25 milionů korun. Předcházela mu série autogramiád a tiskových konferencí ve vybraných městech. (ČTK)

12:59
Festival vědeckého filmu začíná dnes, pro veřejnost je zdarma

Více než 120 snímků, přednášky a workshopy o vědě a otázkách budoucnosti představí ode dneška do pátku multimediální festival vědeckého filmu Life Sciences Film Festival. Jeho třetí ročník se pořádá na České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze - Suchdole. Přehlídka, která nabídne investigativní reportáže, cestopisy, vizuálně abstraktní snímky i dokumenty, je určena veřejnosti, vstup je zdarma.

Letos poprvé získá nejlepší snímek, jenž obdrží cenu rektora ČZU, finanční odměnu 3000 eur (77 tisíc korun). Nově bude oceněna i osobnost, která se zasloužila o popularizaci vědy. Celkem bude rozdáno devět cen včetně univerzitní, studentské a ministerské. Do soutěže se přihlásilo 57 filmů, řekl dnes ČTK mluvčí ČZU Josef Beránek. Ty nejlepší vyhlásí porota ve středu odpoledne.

Festival se zaměřuje na zemědělské vědy, potravinářství a udržitelný rozvoj, uvede ale i další témata, od analýzy genomu, mikrobiologie, životního prostředí, chemické kontaminace až po nové technologické postupy a kvalitu a bezpečnost potravin. Snímky pocházejí od autorů z 26 zemí, kromě České republiky například z Německa, Spojených států a Indie. Více informací je na www.lsff.cz. (ČTK)

14:44
Jiří Vejdělek dokončuje komedii Něžné vlny

Scenárista a režisér Jiří Vejdělek právě dokončuje komedii o lásce a naději Něžné Vlny. Do hlavních rolí obsadil například Táňu Pauhofovou, Hynka Čermáka, Vojtěcha Dyka a Jana Hartla. V kinech se snímek objeví 9. ledna, oznámila dnes ČTK mluvčí tohoto projektu Uljana Donátová. Autor a režisér Jiří Vejdělek patří k nejúspěšnějším domácím filmařům posledních let. Diváky oslovil už svým debutem Účastníci zájezdu, diváckými hity roku se staly jeho další snímky Ženy v pokušení a Muži v naději.

"Něžné vlny jsou příběhem první osudové lásky. Možná proto jsou oproti předcházejícím peprným a pikantním komediím přeci jen jemnější, laskavější a jak název napovídá, něžnější," komentoval svou novinku Vejdělek. Zatímco Ženy v pokušení a Muže v naději psal a točil už jako někdo, kdo za sebou přeci jen má pár milostných zkušeností, Něžné vlny jsou prý jeho vzpomínkou na dětství a dospívání. "Tedy dobu, kdy jsem byl dosud nepolíbený a ve věcech lásky ještě pouhý samouk," dodal režisér.

Hlavní hrdina Vojta je nesmělý a jeho rodina praštěná. Cholerický tatínek, který kdysi nepřeplaval kanál La Manche, z něj chce mít závodního plavce. Milující maminka, bývalá hvězda dětské lední revue, vidí zase v synovi talentovaného pianistu. Jenže Vojta má docela jiné priority - především rusovlasou spolužačku Elu, okouzlující akvabelu, která se chystá odjet do vysněné Paříže. Jestli Vojta nepodnikne něco opravdu zásadního, zmizí mu Ela navždy za železnou oponou - píše se totiž rok 1989. V úlohách mladého páru se představí debutující Robert Cejnar a Lucie Šteflová. (ČTK)

15:19
Divadlo Viola uvede britskou hru Smluvní vztahy

První novinkou 51. sezony pražského Divadla Viola bude 30. října hra anglického autora Mika Bartletta Smluvní vztahy. Uvedena bude v rámci cyklu Rozhlasová hra na jevišti. Už dříve měly premiéru hry Adresát neznámý a Normální okruh.Bartlettovy Smluvní vztahy odvysílala letos v červnu stanice Vltava Českého rozhlasu v nastudování režisérky Lídy Engelové a v překladu Pavly Horákové. Účinkovaly v ní Dana Černá a Jana Stryková, které se objeví i na této komorní scéně.

"Jsou války, které se vedou na bitevních polích. A jsou války, které se vedou za kancelářským stolem, u kávy a s věčným úsměvem na tváři. Po obou zůstávají mrtví a ranění. Do situace plné černého humoru se, podobně jako Emma ve Smluvních vztazích, můžeme jednou v zaměstnání dostat všichni," komentuje dramaturgie Violy příběh.

Brit Mike Bartlett se narodil v roce 1980, ve své vlasti patří mezi uznávané divadelníky a na kontě má více než desítku her. Už v pětadvaceti se jako dramatik představil na slavné londýnské scéně Old Vic. O rok později debutoval v dramatickém programu BBC hrou Not Talking o choulostivém tématu šikany v britské armádě za 2. světové války. V roce 2010 získal cenu Laurence Oliviera. (ČTK)

16:37
McCartney vydává nové sólové album New

Paul McCartney dnes vydává nové sólové album, které pojmenoval New. Jedná se o první řadovou kolekci nových skladeb 71letého britského hudebníka od roku 2007 a celkově 16. album jeho sólové kariéry. Jeho loňské album Kisses on the bottom tvořily hlavně interpretace písní, které McCartney poslouchal jako dítě. Nový počin New obsahuje 12 titulů, které navazují na tvorbu Beatles, Wings a jeho sólovou tvorbu a vyjadřují prý radost ze života.

"Je to šťastné období mého života, mám novou ženu. Dělat tohle album mě opravdu bavilo. Je vždy bezvadné mít šanci být ve studiu s novými písničkami a skvělými producenty. Hodně jsme se pobavili," cituje Sira Paula BBC. V říjnu 2011 se McCartney potřetí oženil. Jeho novou vyvolenou se stala nyní třiapadesátiletá Nancy Shevellová, dědička velké speditérské firmy. Německému nedělníku Welt am Sonntag se McCartney svěřil, že by byl rád, kdyby ho posluchači vnímali bez minulosti u Beatles. "To by bylo jako krásný sen, kdyby nikdo nevěděl, co všechno jsem už udělal," řekl muzikant.

"Většina lidí vnímá mé nové desky vždy jako pokračování celého díla. Mojí hlavní ambicí ale vždy je, abych nekopíroval svou minulost," zdůraznil McCartney. Už se prý při skládání písní přistihl při myšlence znovu složit něco jako novou Eleanor Rigby. "Ale pak se přece jen ozve vnitřní hlas, který říká: 'Raději to nedělej!' Takovým impulsům nesmím podléhat," říká McCartney. (ČTK)

18:09
V Brně ve čtvrtek vystoupí americká zpěvačka Suzi Quatro

V Brně ve čtvrtek zahraje americká zpěvačka a baskytaristka Suzi Quatro. Koncert se připravuje osm měsíců a pořadatelé očekávají, že přijde zhruba 2300 lidí. ČTK řekl Pavel Tesař z agentury Brnokoncert, která akci pořádá. Suzi Quatro byla populární především v 70. a 80. letech, nazpívala hity jako například Stumblin' In, Rocking In the Free World nebo Can the Can. Do Brna přijede s doprovodnou kapelou, jejíž součástí je i dechová sekce.

"Přípravy jsou v plném proudu. Předpokládáme, že by mohlo přijít zhruba 2300 lidí. Koncert chystáme už asi osm měsíců," řekl ČTK Tesař. Zpěvačka spojovaná s poprockovou scénou podle něj v Brně nehrála čtyři roky, nyní vystoupí v hale Vodova. O vystoupení i vstupenky v předprodeji je podle dostupných informací poměrně velký zájem.

Suzi Quatro, vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio, se narodila v roce 1950 v Michiganu. První kapelu založila ve 14 letech se svými sestrami. Skutečně známou se muzikantka stala v roce 1973, když byl její druhý sigl Can the Can na první příčce anglické hitparády. Její hudba byla v té době tvrdší, později se přiklonila spíše k popovějšímu rocku. V ČR hrála poprvé v roce 1979, koncert se uskutečnil v Praze. (ČTK)

07:22
Knížka Jiřího Koláře nabízí dětem rébusy, hříčky a vtipy

Ilustrované vtípky, rébusy a hříčky pro děti i dospělé obsahuje knížka V sedmém nebi s texty významného českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a ilustracemi Vladimíra Fuky. Knihu v těchto dnech, pět desítek let od první edice, vydává Albatros.Na počátku byl Fukův nápad nakreslit deník - na každý den jeden obrázek a jedna vtipná historka. "Pak se malíř setkal s básníkem Jiřím Kolářem, který napsal texty. Výsledkem je jedinečné umělecké dílo plné humoru, nonsensu a překrásných obrázků s překvapivými detaily," řekla ČTK Kateřina Obadalová z Albatrosu. Knížka dostala v roce 1966 prestižní Zlatou medaili na veletrhu dětské knihy v Bologni a byla přeložena do angličtiny, němčiny a italštiny.

Jiří Kolář je známý především svými experimentálními výtvarnými projevy a básnickou tvorbou, které se často prolínaly. Byl také autorem knih pro děti, několik jich napsal s Josefem Hiršalem (Paleček krále Jiřího nebo Kocourkov). S Vladimírem Fukou spolupracoval kromě nyní vydávané knihy také na titulu Nápady pana Apríla.

Vladimír Fuka (1926 až 1977) patřil k nejvýraznějším ilustrátorům a knižním grafikům 60. let. Za války byl zaměstnán v ateliéru Josefa Sudka a seznámil se s budoucí ženou, fotografkou Evou Fukovou. Po válce studoval na Akademii výtvarných umění. Roku 1951 vznikla neoficiální skupina, do níž vedle Fukových patřili třeba Jiří Kolář, Zdeněk Urbánek a Kamil Lhoták. Od raných 50. let si Fuka vedl výtvarné deníky, které reflektovaly politické a společenské aktuality z domova i ze světa. Vedle volné malířské tvorby se od roku 1951 zabýval knižní grafikou a ilustrací, především v 60. letech pak za svou tvorbu získal nejdůležitější ceny z tohoto oboru v Československu a v zahraničí. Spolupracoval na československé účasti na Expo 58 v Bruselu i na Expo 67 v Montrealu. V únoru 1967 emigroval do USA, kde o deset let později zemřel na následky cukrovky. (ČTK)

09:01
Indičtí tanečníci vyprávěli o střetu tradičního a moderního tance

Indický taneční soubor vystoupil v pondělí večer v Divadle Archa jako jeden z hlavních hostů festivalu 4 + 4 dny v pohybu. Poetickou formou cestovatelské reportáže se snaží vysvětlit, že tanec v Indii dnes nepředstavuje jen tradiční kathak, ale různé formy tance současného a moderního. Název představení Aadhaara Chakra pořadatelé překládají jako taneční dialog.Představení vzniklo v produkci Centra pohybových umění Attakkalari, jeho mezinárodně úspěšný taneční soubor je podle pořadatelů festivalu jedním z neprogresivnějších uměleckých souborů v Indii. Centrum vzniklo v roce 1992 a věnuje se učení, vývoji a výzkumu současného pohybového umění, které spojuje vlivy náboženské, sekulární i mezinárodní. Attakkalari centrum pravidelně spolupracuje se zahraničními umělci, v České republice hostuje vůbec poprvé v rámci svého dvoutýdenního turné po Evropě.

Inscenace je vizuálně atraktivní podívanou, která prezentuje rozdíl ve vnímání tradičního a současného indického tance - pro západního diváka zdánlivě nesmyslný konflikt. Na začátku jejího vzniku byla snaha zmapovat zkušenosti ze současných indických měst. Představení je originální taneční, zvukovou a filmovou exkurzí do světa indických vesnic, tržišť i rušných městských ulic. Obsahuje kratší site-specific performance, které vznikly na různých místech a částečně je diváci viděli prostřednictvím videa promítaného na jevišti.

Je atraktivní nejen pro fanoušky tance, ale i pro ty, kdo mají rádi indickou společnost a kulturu, její nekonečně bohatou směs barev, zvuků, vůní, staleté architektury, různých náboženství a zejména všude se hemžících obyvatel miliardového národa. Multidisciplinární i mezinárodní povahu inscenace potvrzují němečtí zvukaři Sam Auinger a Martin Lutz, francouzsko-kanadský scénograf Dominic Dube, který žije v indickém Bangalore, německý filmař Rupert Schwarzbauer, světelný designér Pipon z Francie a digitální designér Ken Furudate z Japonska. (ČTK)

10:34
Premiéra skladby o Wintonových dětech zahájila 21. sezonu ČNSO

Premiéra skladby Poslední vlak do zítřka (Last Train To Tomorrow) s tématem takzvaných Wintonových dětí zahájíla v pondělí v Obecním domě 21. sezonu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). Hudebně dramatickou skladbu pro orchestr, dětský sbor a herce Dětské opery Praha dirigoval její autor, pravidelný host orchestru Američan Carl Davis. Ve druhé části večera zazněly symfonické básně Vltava, Z českých luhů a hájů a Šárka z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Dílo Poslední vlak do zítřka věnoval skladatel a dirigent Davis Nicholasi Wintonovi, který převezl přes 600 židovských dětí z Československa do Británie, aby je zachránil před transporty do koncentračních táborů. Britský makléř a humanitární pracovník byl aspirantem na letošní Nobelovu cenu za mír. Tu však minulý týden získala mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Skladba Poslední vlak do zítřka nabídla 11 písní s názvy jako Křišťálová noc, Zvěsti o vlacích, Prstýnek v podpatku střevíce nebo Slunce vychází nad jiným světem. Události, které předcházely cestě vlakem na londýnské nádraží Liverpool Street Station jsou vyprávěny v retrospektivě. Mladí herci v dobových oblecích propojují jednotlivé části s historickým kontextem a dílo vrcholí příjezdem dětí do Anglie, kde začíná jejich nový život. "Závěr musí znít optimisticky v durové tónině. Koneckonců, díky Britům byly tyhle děti zachráněny od převozu do koncentračních táborů, a to je důvod k oslavě," podotkl ke svému dílu, které obecenstvo odměnilo dlouhotrvajícím potleskem vestoje, Davis.

ČNSO v sezoně 2013/2014 uvede šest koncertů. Na druhém se 10. prosince představí dirigent Libor Pešek a houslista Jan Mráček v programu tvořeném díly Mozarta, Brahmse a Stravinského. V Obecním domě poté 15. ledna příštího roku zazní Mahlerova Symfonie č. 7, čtvrtý koncert 14. února bude věnován svátku zamilovaných sv. Valentýna, kdy bude tématem Romeo a Julie (Čajkovskij, Rota, Gounod, Prokofjev). Pátý koncert s dirigentem Tomášem Braunerem a klavíristou Janem Simonem nabídne díla Honeggera, Dvořáka a Šostakoviče. Závěrečný koncert 21. sezony ČNSO se uskuteční 24. dubna. Skladby Mendozy a Bernsteina uvede soubor pod taktovkou Vinceho Mendozy. (ČTK)

12:51
Výstava v Popmuseu připomene 50 let vzniku časopisu Melodie

Půl století od prvního čísla legendárního měsíčníku Melodie, jehož náklad v určitých obdobích překračoval 100.000 výtisků, podplácely se kvůli němu trafikantky a významně ovlivňoval tuzemské nejen hudební dění, připomene výstava s názvem Psali o nás v Melodii! v pražském Popmuseu. Dnešní vernisáž v Kulturním centru Kaštan nabídne podle organizátorů vedle prohlídky audiovizuální projekce a (ne)autorské čtení. Výstava potrvá do února 2014.

Výstava stopuje někdy dramatické osudy a proměny Melodie na pozadí vývoje české a slovenské hudební publicistiky posledních 50 let minulého století. Představuje tvůrce a přispěvatele časopisu, protagonisty z časů, kdy být hudebním publicistou znamenalo významnou prestiž. Dokumentuje, jak se psaní o populární hudbě v oněch časech měnilo, a jak se měnil hudební časopis nejen jako médium, ale i jako artefakt. Expozice Psali o nás v Melodii! navazuje na úplně první výstavu, kterou kdy Popmuseum v Kaštanu uspořádalo. Výstava Zabte ho, je to kritik! měla premiéru v září 2005. "Uvidíte to, co jste nikdy neviděli. Uvidíte to, co jste si přáli vidět ještě jednou. A v neposlední řadě i to, co jste už nikdy, ale opravdu nikdy nechtěli vidět," uvádějí v pozvánce pořadatelé.

Více informací je na www.popmuseum.cz. Melodie začala vycházet v roce 1963, poslední číslo, které vystavovatelé zaregistrovali ve sbírkách Národní knihovny, pochází z července 2000. V časopise se vystřídali šéfredaktoři Miroslav Kuna (1963), Lubomír Dorůžka (1964-1970), Stanislav Titzl (1971-1983), Miroslav Kratochvíl (1983-1987), Jan Dobiáš (1987-1990), Petar Zapletal (1990-1991), Jaromír Tůma (1991-1993), Jiří Linka (1994), Pavel Vojíř (1995) a Miloš Skalka (1995-2000). (ČTK)

14:30
Pobyt skladatele Mahlera v Olomouci přiblíží nová divadelní hra

V Olomouci se příští týden chystá premiéra nové divadelní hry Mladík od Zlaté štiky. Inscenace mapuje pobyt světoznámého hudebního skladatele Gustava Mahlera v Olomouci, který ve městě strávil před 130 lety několik měsíců. Hra je součástí série divadelních představení z dílny dramatika Jana Sulovského, který mapuje osobnosti spjaté s Olomoucí. Již dříve mohli diváci zhlédnout na jevišti například inscenaci o generálu Lafayettovi, Václavu III., císaři Františku Josefovi I. nebo skladateli Karlu Dittersovi z Dittesdorfu.

"Abychom mohli jevištně ztvárnit Mahlerovy osudy v Olomouci, vymyslel jsem fiktivní setkání jeho bývalé ženy Almy Mahlerové, hudební skladatelky, spisovatelky a múzy řady umělců první poloviny 20. století s jejím pozdějším manželem, rakousko-českým spisovatelem židovského původu Franzem Werflem, které nám tuto etapu Mahlerova života přiblíží," uvedl Sulovský. Podnět k napsání hry přineslo mimo jiné letošní 130. výročí Mahlerova pobytu v Olomouci. Gustav Mahler působil v německém operním divadle v Olomouci od 11. ledna do 18. března 1883. Během svého angažmá musel podle autora hry čelit střetu s provinční průměrností. Přesto se mu i v těchto stísněných podmínkách podařilo nastudovat několik oper, z nichž zejména inscenace Bizetovy Carmen se i přes všechny překážky stala jeho dirigentským úspěchem.

V inscenaci účinkují Vladimír Hrabal v roli Gustava Mahlera, Lenka Kočišová jako Alma Mahlerová nebo Jaroslav Krejčí, který ztvární Franze Werfla. Režie se ujali Jaroslav Krejčí a Václav Bahník. Premiéra se koná v úterý 22. října v Besedním sále Muzea umění v Olomouci. Jan Sulovský, dramatik a redaktor olomouckého studia Českého rozhlasu, se naposledy podílel s olomouckými herci sdruženými pod Agenturou Lafayette na hře Královské město v povodí Oskavy připravené k 800. výročí Uničova. Mezi jeho poslední divadelní hry spjaté s osobnostmi Olomouce patří hra Causa Karel Sabina, který prožil několik let života ve vězení v olomoucké pevnosti. (ČTK)

16:04
Muzikál Děti Ráje v březnu skončí

Divácky úspěšný muzikál Děti Ráje, v němž se po 18 letech sešli při herecké práci Lukáš Vaculíka a Sagvan Tofi, se na konci března příštího roku v GoJa Music Hall v Praze rozloučí se svými diváky. Představení postavené na textech někdejších hitů Michala Davida, Františka Janečka či Zdeňka Bartáka jako Decibely lásky, Poupata či Nonstop mělo premiéru 14. listopadu 2009. Poslední představení by se podle producentů Michala Bělouška a Viktora Mráze měla uskutečnit 28. a 29. března. "Licenční smlouvu na písničky máme na pět let, a ta nám příští rok končí," řekl ČTK Viktor Mráz.

Práva na písně z muzikálu se vrátí k majitelům hudby a k textařům, Sagvanu Tofimu zůstává scénář a Bělouškovi s Mrázem produkce. To dělá případné znovuuvedení muzikálu problematickým. Majitel GoJa Music Hall Janeček už navíc zahájil konkurz na obsazení rolí do muzikálu Fantom opery. Děti Ráje čeká ještě několik představení. Do letošního září 398 představení vidělo v Čechách a na Slovensku celkem 315.038 lidí. V publiku se sešli diváci od pěti do osmdesáti let, rekordman v počtu zhlédnutí zatím dorazil čtyřiaosmdesátkrát. "Jedná se o nejúspěšnější původní český muzikál a je úžasné, že se nám ho povedlo hrát takhle dlouho. V podstatě máme všech 864 míst vždy téměř vyprodaných," sdělil Běloušek. Režisérem je Petr Novotný, který je podepsán pod muzikály Les Misérables či Jesus Christ Superstar.

"Úspěch se dostavil hlavně díky písničkám, nostalgii po osmdesátých letech, výbornému scénáři a mladým lidem v hereckém obsazení," uvedl Mráz. Muzikál musel překonat mimo jiné tahanice o autorská práva včetně trestního oznámení nebo výpadek jedné z hlavních hvězd Ivety Bartošové, kterou těsně před premiérou nahradila Míša Nosková. Producenti Běloušek a Mráz stáli mimo jiné u debutových alb Lucie, Anny K., pro tuzemskou populární hudbu pomohli objevit kapely Chinaski, Mig 21 či Děda Mládek Illegal Band. "Už nám ke splnění všech snů chybí jenom film, ale na úspěch Dětí Ráje bude hodně těžké navazovat," dodal Mráz. (ČTK)

16:27
Krajská galerie ve Zlíně vystavuje grafiky a kresby Skupiny 42

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ode dneška vystavuje grafické listy a kresby několika českých umělců, kteří byli členy Skupiny 42. ČTK o tom informovala Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém galerie sídlí. Expozice v grafickém kabinetu představuje šest malířů, kteří se věnovali také kresbě a grafice. Výstava potrvá do 19. ledna.

Vystavena jsou díla, která vznikla mezi lety 1942 a 1948. V tomto období také Skupina 42, které sdružovala výtvarníky, básníky i teoretiky, existovala. Jejím tématem bylo město, krajina a městský způsob života. Speciálně se zaměřovala na městskou periférii. Díla pocházejí ze sbírkového fondu krajské galerie, ve větší míře jsou zastoupeny práce Františka Grosse, Františka Hudečka, Kamila Lhotáka a Jana Smetany. Na menším prostoru se připomíná Bohumír Matal a Karel Souček.

"Protože prezentace vychází výlučně ze sbírkového fondu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, je limitována jeho povahou a možnostmi. Do výběru proto nemohl být zahrnut například malíř Jan Kotík nebo sochař Ladislav Zívr," uvedla kurátorka výstavy Pavlína Pyšná. (ČTK)

17:48
Oscarový filmař Jiří Menzel bude oceněn ve Španělsku

Režisér Jiří Menzel převezme 17. října v Gironě významné ocenění Asociace Liberpress. Tato španělská společnost, založená v roce 1999 za účelem propagace kultury, solidarity a humanitních cílů v oblasti médií a komunikací, tak ocení jeho filmovou dráhu, nezávi

slou na politických tlacích či totalitních režimech. ČTK to dnes oznámila Menzelova asistentka Míla Řádová. "Oceněn bude i za svou schopnost vyjadřovat se s citem a humorem o lidské duši a lidských citech, za vnímavost a ironii, hravost a sarkasmus, ale i za to, že je jedním z největších odborníků na satirickou komedii a sociální kritiku vedenou z pozice nezkrotného rebelanství a svobody," citovala z odůvodnění uznání Řádová. Spolu s Asociací Liberpress je uděluje provinční rada města Girona. Letos pětasedmdesátiletý oscarový filmař je držitelem Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, v roce 2003 získal na MFF v Karlových Varech cenu za přínos kinematografii světové. Letos převzal na ministerstvu kultury cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Mimo jiné je nositelem francouzského titulu Rytíř umění a literatury. Jeho tvorbu ocenily desítky zahraničních festivalů.

Menzelův poslední snímek, hudební komedii o vášni k hudbě i k ženám Donšajni, však domácí kritika nepřijala. Přesto byla jako druhá v pořadí vyslána Českou filmovou a televizní akademií do bojů o oscarové nominace. Producenti se snaží, aby zasáhla i do nominací Zlatých glóbů, které uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Menzel svůj nový snímek doprovodí na řadu zahraničních filmových přehlídek, s celou filmovou delegací je pozván do Indie. (ČTK)

19:28
Zemřel malíř Jan Kubíček, v prosinci by mu bylo 86 let

Ve věku nedožitých 86 let zemřel v pondělí v Kolíně malíř a grafik Jan Kubíček. ČTK to dnes řekla jeho dcera Kateřina Zvelebilová. Kubíček se již od konce 50. let řadil k experimentálnímu proudu v českém umění, patřil k úzkému okruhu autorů, kteří zasvětili svou tvorbu racionálnímu geometrickému umění. Podle odborníků patřil vedle Zdeňka Sýkory, Vladislava Mirvalda či Milana Grygara k nejdůležitějším tuzemským abstraktním tvůrcům. Na příští rok mu Galerie hlavního města Prahy připravuje retrospektivní výstavu.

Kubíček Absolvoval Akademii výtvarných umění, byl členem umělecké skupiny Křižovatka. Začínal jako krajinář a obdivovatel městské poetiky. Vyvinul speciální techniku šablon a prostřednictvím nápisů a znaků v obrazech prošel ojedinělou formou lettrismu, tedy formou mezi abstraktní malbou a znakovým zobrazením, až ke zcela autonomní geometrii. Od 60. let se systematicky zabýval nejrůznějšími geometrickými modely, jejichž možnosti a variace zkoumal.

Charakteristické pro jeho obrazy a grafiky jsou linie, které zároveň oddělují barevné plochy. Podobně jako Zdeněk Sýkora hledal Kubíček možnosti konstrukce náhody. Významné postavení má vedle malby i Kubíčkova grafická tvorba. Byl za ni oceněn v roce 1999 Cenou Vladimíra Boudníka. (ČTK)

07:39
Slavný choreograf Neumeier na Zlaté Praze vyprávěl o své práci

Na festivalu Zlatá Praha v úterý svoji dlouholetou choreografickou kariéru představil českému publiku šéf Hamburského baletu John Neumeier. Diváci viděli ukázky z jeho inscenací, ve kterých účinkovali také čeští tanečníci. Hamburský balet, z něhož Neumeier vytvořil jeden ze světově nejuznávanějších souborů, stál v 90. letech na začátku úspěšné dráhy bratrů Jiřího a Otty Bubeníčků, tančila v něm také dnešní sólistka Národního divadla Adéla Pollertová. Neumeier pouštěl divákům ukázky ze svých choreografií, které komentoval. Kromě Dámy s Kaméliemi (1987) to byla například Smrt v Benátkách z roku 2004 podle novely Thomase Manna. Hrdinu, stárnoucího spisovatele Gustava von Aschenbacha přeměnil na choreografa; nese také jisté autobiografické prvky, uvedl. "V románu jsou zvláštní postavy ... pro jednu z nich jsem zvolil dva protagonisty, Jiřího a Ottu Bubeníčkovy, tím jsem se mohl soustředit na různé aspekty té postavy," řekl Neumeier s odkazem na téměř nerozeznatelnou podobu obou bratří.

Pouštěl také ukázky z filmu Malá mořská víla, který zaznamenal jeho stejnojmennou choreografii z roku 2011 a která se promítala na festivalu Zlatá Praha před dvěma lety. Neumeier si pochvaluje filmová ztvárnění tanečních choreografií, která v tuzemsku nejsou příliš častá. "Film je schopen detailně zachytit senzualitu, esenci choreografického díla," říká.

Na svoji spolupráci s choreografem vzpomněla i Pollertová. "Je to opravdu privilegium, když s ním člověk smí dělat. Je ale také velice přísný. Při zkouškách často využívá film, materiál natočený při práci, jako tanečníci jsme ale nikdy nesměli sledovat natočené ostatní tanečníky, pracovali jsme jen sami s baletními mistry, abychom si zachovali vlastní podání," uvedla. "Nechci, aby tanečníci filmový záznam využívali, v digitální éře jsme zahlceni informacemi, když se budou dívat na DVD, aplikují pak na své provedení něco zvnějšku ... I každý klavírista hraje skladbu jinak. Musí si sami najít cestu, popsal své přístupy k práci. (ČTK)

09:04
Rafani vybrali umělecká díla pro výstavu ve Wannieck Gallery

Výtvarná skupina Rafani si vyzkoušela kurátorskou úlohu a vybrala umělecká díla pro novou výstavu v brněnské Wannieck Gallery. V expozici se objevují kresby a ilustrace známých i neznámých autorů. Několik kreseb pacientů zapůjčila Psychiatrická léčebna Bohnice. Součástí výstavy jsou také práce samotných Rafanů, řekl ČTK Martin Ondráček z galerie. Kolekce dostala název Pán much podle známé knihy Williama Goldinga o skupině dětí, které se ocitnou samy na ostrově. Jméno však nemá přímou souvislost s obsahem. "Název jsme si odhlasovali ne na základě důkladné četby a smyslu Goldingovy knihy, ale jen podle asociací, které v nás vzbuzoval," napsali Rafani v průvodním slovu k výstavě.

Výběr je podle nich pokusem "vést řez napříč generacemi a scénami". Většina děl má blízko k ilustraci, některá se stylem vztahují k minulosti, jiná jsou groteskní nebo až dětsky přímočará. Výstava zaplňuje celý hlavní prostor Wannieck Gallery.

Ve vedlejších prostorách někdejší továrny návštěvníci nyní najdou také dvě menší výstavy. Galerii na mostě zaplnily práce jedenatřicetiletého malíře Josefa Achrera. Galerie za stěnou hostí prodejní výstavu Art Sale Point. (ČTK)

10:41
Support Lesbiens vyzývají na albu fanoušky k zaslání vzkazu

K zaslání vzkazu s názorem na své nové album vyzývá skupina Support Lesbiens jeho názvem, který zní Leave a Message + 420 602 303 035. Nahrávku natočila nová sestava, kterou dal po prosincovém odchodu zpěváka Kryštofa Michala a zbytku skupiny dohromady kytarista Hynek Toman, který se zároveň podílel na produkci desky.Číslo v názvu alba je reálné a začne fungovat s datem vydání desky 29. října. "Dlouho jsme přemýšleli, jaký dát albu název, který by propojil všechny písničky. Nakonec zvítězilo Leave a Message, protože všichni chceme po sobě zanechat nějaký odkaz," řekl ČTK zpěvák vystupující pod jménem Czenda. "Nápad jsme dále rozvedli s tím, že nám lidé na záznamníku, kde pro ně budou různé informace, budou moci zanechat zprávu s tím, jak se jim deska líbí.

Desku natočili Support Lesbiens v sestavě se zpěvákem Czendou Urbánkem známým ze skupiny Post-it, ze skupiny Clou přišli bubeník Radek Tomášek a baskytarista Filip Fendrych a kapelu doplnil klávesista Jan Andr. "Je to hodně barevná nahrávka, protože se na ní podíleli všichni členové. Je to koš plný šťavnatého ovoce k zakousnutí a každý si může vybrat své oblíbené. Je tam rock, pop, tvrdší muzika i taneční záležitost, ale při tom to má charakter tvorby Support Lesbiens," uvedl Czenda, který je autorem všech anglických textů na albu a podílel se i na melodických linkách.

Autorsky je nahrávka Leave a Message + 420 602 303 035 velmi rozmanitá. "Nejlepší je, když si zpěvák napíše text a vymyslí melodické linky, já se pak v klidu postarám o ten "podvozek", sdělil kytarista Toman s tím, že silnými skladbami na albu podílí i bubeník Tomášek a další členové kapely. (ČTK)

12:08
Vystoupením Bladeova tria dnes v Brně začne Moravia Music Fest

Vystoupením věhlasného amerického bubeníka Briana Bladea začne dnes večer šestý ročník přehlídky Moravia Music Fest. Blade se v brněnském klubu Metro představí v triu s basistou Scottem Colleyem a dánským saxofonistou Benjaminem Koppelem. Festival potrvá do 3. prosince, tentokrát má podtitul Architekti jazzu.

Dalším hvězdným jménem je trombonista Fred Wesley, jeden z nejznámějších představitelů funkové scény. V Metru zahraje 26. října. V listopadu přijede bubeník Antonio Sanchez, držitel Grammy a spoluhráč mnoha jazzových hvězd. S sebou přiveze kapelu Migration.

Českou a slovenskou scénu reprezentují na festivalu například kytarista Andrej Šeban, klavírista Emil Viklický nebo známý herec Milan Lasica, který se představí jako osobitý swingový zpěvák s orchestrem Bratislava Hot Serenaders. Přehlídku uzavře vánoční koncert brněnského B-Side Bandu se zpěváky Vojtěchem Dykem a Kurtem Ellingem, držitelem ceny Grammy. (ČTK)

13:22
Norská skupina Jaga Jazzist zrušila koncert v Ostravě

Norská skupina Jaga Jazzist zrušila koncert v Ostravě. Měla vystoupit 1. listopadu s Janáčkovou filharmonií v aule Gong. Náhradní termín se nepodařilo zařídit. Pořadatelé proto vrátí vstupné. ČTK to dnes za pořadatele řekl Jindřich Vaněk. Skupina měla vystoupit v rámci projektu čtyř sólových koncertů nazvaného Solo Colours Concerts. "I přes velké úsilí se nám bohužel vzhledem k závazkům norské skupiny Jaga Jazzist a členů Janáčkovy filharmonie Ostrava nepodařilo najít náhradní termín konání tohoto koncertu," uvedla ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Nyní už jen tři koncerty připravují právě pořadatelé festivalu Colours of Ostrava a zástupci sdružení Dolní oblast Vítkovice. Spolupráce ostravského orchestru s norskou skupinou projekt Solo Colours Concerts měl odstartovat 1. listopadu. Projekt bude pokračovat 28. listopadu dvojkoncertem irských písničkářů Lisi Hanniganové a jejího krajana Richieho Egana vystupujícího pod pseudonymem Jape. Oba už se divákům představili na festivalu Colours of Ostrava. Tentokrát zahrají v sále klubu Cooltour.

Hned následující den v Gongu vystoupí americký jazzový zpěvák Gregory Porter, který si už vysloužil několik nominací na cenu Grammy. Projekt pak 5. prosince uzavře vánoční koncert sboru London Community Gospel Choir, který patří mezi vyhledávané sbory. V minulosti doprovázel například Madonnu či George Michaela. Všechny koncerty budou začínat vždy ve 20:00. Předprodej vstupenek začne 15. srpna. Informace o vystoupeních zájemci najdou na www.colours.cz. (ČTK)

13:45
Struny podzimu připraví o víkendu program pro děti

Koncerty, divadelní představení, filmové projekce i hudební či výtvarné dílny čekají 19. až 20. října v pražském divadle Minor na děti i rodiče. Po roce se tu opět uskuteční tvůrčí program Struny dětem s mottem Kouzlo objevování, připravený Mezinárodním hudebním festivalem Struny podzimu. Ve víkendovém programu se objeví například kapely Tata Bojs, Vltava a Už jsme doma, bubenická show studentů Pražské konzervatoře, hudebně-loutkové představení Loutkando Grande Ensemblu Inégal či koncert Pražského filharmonického sboru s příznačným názvem Proč bychom se netěšili.

"Program víkendu Struny dětem připravujeme vždy s důrazem na to, aby si děti nejrůznější umělecké disciplíny mohly samy vyzkoušet," uvedla výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová. Do akce se letos zapojilo i muzeum Karla Zemana. Ve svém programu nabídne vedle projekcí legendárních filmů i možnost odhalit filmové triky tohoto režiséra. Hlavní program v prostorách divadla Minor obohatí řada dílniček a dalších aktivit. Návštěvníky čeká výroba vitráží technikou Tiffany či létajících balonů, sestavování elektrodřeváků či vlastní nástěnné mapy kontinentů. Kromě dílen na děti čekají volné hravé zóny - růžová věž pod taktovkou montessori Duhovky, Bystřiště mozkových závitů Mindoku či internetové hřiště ČT: D. Pořady jsou koncipované pro děti ve věku od čtyř, sedmi a deseti let. Vstupenky si mohou zájemci rezervovat ve vstupenkovém centru Strun podzimu a pokladně divadla Minor. Více informací je na www.strunypodzimu.cz.

V malostranském Muzeu Karla Zemana u Karlova mostu, které si připomíná rok od otevření, si budou moci děti vyzkoušet jeho filmové triky na čtyřech workshopech a natočit si vlastní animovaný film s loutkami dinosaurů a se sebou samými v podmořském světě. Skupina Clarinet Factory s perkusistou Alanem Vitoušem uvede dva interaktivní koncerty inspirované snímky Cesta do pravěku a Ukradená vzducholoď. Příchozí čeká i fotografický workshop Škola vidění, filmově zvukařská dílna Miroslava Wanka a hudebně výtvarné Hlasohrátky Lenky Nové známé mimo jiné z Laury a jejích tygrů. (ČTK)

15:37
Jihlavský festival dokumentů zareaguje na předčasné volby

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě se letos bude kvůli termínové kolizi s předčasnými sněmovními volbami ve větší míře zabývat volební tematikou v hlavním i v doprovodném festivalovém programu. Lidé uvidí dokumenty z historie voleb i z průběhu volebních kampaní, budou moci sledovat volební zpravodajství České televize (ČT) a besedovat s některými kandidáty z letošních prezidentských voleb. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Sedmnáctý ročník festivalu se koná od 24. do 29. října, volby budou 25. a 26. října. "Souběh termínů nás moc netěší, ale festival se bude snažit využít všech možností, které tato situace nabízí," řekl Hovorka. Ve zvláštní sekci Volby, kterou festival připravil společně s Národním filmovým archivem, lidé uvidí například čtyři volební šoty z let 1919 až 1935 z dílny bratří Deglů a několik poválečných volebních agitek, které připomenou, jak se chodilo k volbám v letech 1946 až 1975.

V Domě kultury odborů se uskuteční projekce tří dílů z chystaného dokumentárního seriálu Expremiéři věnované Petru Pithartovi, Vladimíru Špidlovi a Václavu Klausovi. Dokumenty vznikají ve spolupráci ČT a FAMU. Následné besedy se zúčastní i kandidáti z letošních prezidentských voleb Táňa Fischerová a Vladimír Franz. Návštěvníci uvidí také dva filmy zaznamenávající volební kampaně k prezidentským volbám - film Tomáše Kudrny Hledá se prezident a snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy Spříznění prezidentskou volbou. Speciální festivalovou kavárnu Respekt Café letos organizátoři zřídí v Komenského ulici přímo naproti festivalovému centru před hotelem Grand. Ihned o uzavření volebních místností tam budou lidé moci sledovat projekci volebního zpravodajství ČT a volební výsledky. Účastníci festivalu, kteří se chtějí zúčastnit voleb aktivně, se mohou s voličským průkazem dostavit do kterékoli volební místnosti v okolí.

"Nejbližší festivalovému dění jsou například volební místnosti na gymnáziu přímo naproti kinu Dukla, v Husově nebo Křížové ulici či v jakékoli další v centru města," řekl ČTK mluvčí radnice Radek Tulis. Návštěvníci festivalu s voličským průkazem dostanou podle Hovorky také slevu na suvenýry ve festivalovém obchodě. Diváci uvidí během festivalu více než dvě stovky filmů ze 47 zemí, z nich 21 ve světové premiéře. Programová rada je vybrala z více než 2600 přihlášených titulů. Hlavním hostem festivalu bude americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin. Umělec, který se proslavil například hudebně pirátským snímkem Sonic Outlaws. Baldwin bude rozhodovat o nejlepším světovém dokumentárním filmu v soutěžní kategorii Opus Bonum. (ČTK)

16:25
Lipnickou galerii Konírna obsadí hračky známé z filmů a pohádek

Nejznámější postavičky z dětského světa proslavené na televizních obrazovkách obsadí od příštího čtvrtka prostory galerie Konírna v Lipníku nad Bečvou. Návštěvníci se mohou těšit na Františka či Fanynku z Kouzelné školky, parťáky filmového medvídka Kukyho či komisaře Vrťapku z Mateřídoušky. Společnost jim budou dělat maňásci či didaktické hračky. Výstava připomene 20 let existence místního výrobce textilních hraček Noe, z jehož dílny exponáty pocházejí. "Dvacet let firmy v oboru je už důvod podívat se zpátky, co jsme všechno za roky dělali a čeho jsme dosáhli. Je to do jisté míry retrospektivní výstava. Budou tam také první modely, které manželka připravila, vystaveny budou i věci staré 25 let," řekl dnes ČTK ředitel společnosti Noe Vladimír Beckert.

Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout textilní hračky, které vznikly na základě spolupráce firmy s Dagmar Patrasovou, Michalem Nesvadbou či s režisérem Janem Svěrákem. Objeví se i nejnovější věci, na které návrhářky, střihačky a šičky z lipnické firmy pracují, ať už je to například komisař Vrťapka či tematické pomůcky pro dopravní výchovu. "Je tam spousta věcí, které chceme lidem ukázat. I když jsme v Lipníku 20 let, spousta lidí ani neví, co tady děláme," doplnil ředitel firmy s logem kašpárka. Expozice představí kromě licenčních postaviček také kostýmy, maňásky, ale i potahy na kliky, které se prosadily například v Japonsku. K vidění budou i jógové hračky, pejsek Jogi a kočička Salambu, které získaly prestižní titul Správná hračka, a postavička robůtka Josefa.

"Je to hlavní hrdina nejúspěšnější světově proslavené české počítačové hry Machinarium. Autorem hry je Jakub Dvorský, který je mimo jiné také výtvarníkem filmu režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací," doplnil Beckert. Podle mluvčí lipnické radnice Blanky Prudilové obsadí výstava hraček obě patra Konírny. V prostoru Na Patře se budou moci návštěvníci seznámit s historií firmy a technologií výroby, chybět nebude interaktivní koutek. Expozice Noe 20 bude poslední letošní výstavou v lipenské galerii Konírna. Otevřena bude do 5. ledna. Jde o 20. expozici galerie. Její provozovatelé očekávají, že při této výstavě přivítají 40.000. návštěvníka. (ČTK)

17:59
Sběratelská rodina žádá navrácení Klimtova díla Beethovenův vlys

Dědicové rakousko-švýcarské sběratelské rodiny Ledererových ve Vídni vznesli restituční nárok na navrácení proslulého secesního díla Gustava Klimta Beethovenův vlys. Soubor monumentálních obrazů věnovaný skladateli Ludwigu van Beethovenovi je umístěn v neméně slavné výstavní budově Vídeňské secese. Potomci původních rakousko-židovských majitelů díla, žijící ve Švýcarsku, restituční nárok podle agentury APA podali u rakouského ministerstva kultury.

Dílo, které za 2. světové války nejdřív Ledererovým sebrali nacisté, nakonec koupilo v roce 1973 Rakousko. Podle deníku The New York Times ho získalo za 750.000 dolarů, což byla polovina odhadní ceny aukční síně Christie's. Erich Lederer tehdy Beethovenův vlys prodal rakouskému státu, protože ten zakázal jeho vývoz. Podle právních posudků, které mají dědicové k dispozici, jsou po novele rakouského zákona o navracení uměleckých děl z roku 2009 "splněny všechny předpoklady pro navrácení Beethovenova vlysu", řekl právní zástupce dědiců Marc Weber.

"Podle nynějšího znění zákona je možné získat v restituci umělecká díla, která byla v souvislosti s řízením podle zákona o zákazu vývozu - bez ohledu na cenu - prodána státu. Přesně to byl případ Beethovenova vlysu," tvrdí Weber. Beethovenův vlys patří mezi nejvýznamnější díla vídeňské secese. Klimt soubor obrazů dokončil roku 1902 pro 14. výstavu vídeňské secese, která byla zamýšlena jako oslava skladatele. Soubor byl původně zamýšlen pouze pro výstavu a namalován přímo na zdech pomocí lehkých barev. (ČTK)

07:36
Grand Prix Zlaté Prahy má snímek o skladateli Georgu Soltim

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha získal rakouský dokumentární film Cesta životem vyprávějící o životě a díle dirigenta Georga Soltiho. Cenu diváků si odnesl snímek České televize Daria Klimentová - Život v tanci o slavné české primabaleríně. Padesátý ročník festivalu filmů s taneční a hudební tématikou uvedl 89 snímků, soutěžili s nimi tvůrci z 20 zemí. "Kombinací vzácných archivních materiálů, skvěle vybraných osobností a dokonalého střihu vznikl zábavný a poučný program, který si plným právem zaslouží letošní Grand Prix," uvedla k výběru hlavní ceny porota.

Snímek vznikl ve společnosti Bernhard Fleischer Moving Images, korpoducentem je Bayerischer Rundfunk & Arte. V kategorii Performing arts, tedy hudebních a tanečních pořadů, mezi nimiž jsou i záznamy koncertů, cenu získal snímek Jezero. Vznikl v koprodukci slavného souboru Les Ballets de Monte Carlo a televizí France Télévisions a Mezzo. Studiový záznam slavného baletu v interpretaci choreografa Jeana-Christopha Maillota podle poroty "nadchne diváka strhující interpretací mistrovského díla Petra Iljiče Čajkovského skrze moderní tanec". Mezi dokumenty o hudbě a tanci dostal cenu Český křišťál britský film Bach - vášnivý život. Dirigent Sir John Eliot Gardiner v něm boří mýtus zažitého portrétu Bach jako nabručeného starého strýce v paruce a společenském kabátě, přestože jeho nejlepší díla vznikla v závěru třetí a počátku čtvrté dekády jeho života.

"Film vypráví příběh jednoho z největších skladatelů očima jeho vynikajícího interpreta. Díky zanícenému hudebnímu provedení, překrásným exteriérovým záběrům a dosud neznámým životopisným detailům se přiblížíme géniu Johanna Sebastiana Bacha," uvedla porota. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 má snímek Tanec z celého srdce švédské televize SVT. Vypráví o světově proslulém švédském choreografovi Matsi Ekovi, který se rozhodl oslovit pro svůj projekt mladé talentované tanečníky a bez jakéhokoli nároku na honorář za svou práci založil na Kubě vlastní balet nazvaný Apartmá. Německý film Grand opera - Verdi dostal Cenu České televize a zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin dostal německý snímek Mezi: I Sang-jun v Severní a Jižní Koreji, který pojednává o korejském avantgardním skladateli I Sang-junovi, jehož nejhlubším přáním bylo znovusjednocení jeho vlasti pomocí hudby jako jediné možné zbraně. Mistrovsky vyprávěný příběh staví proti sobě dvě kultury a jejich nárok na I Sang-junovu hudbu, uvádí porota. (ČTK)

09:03
Pražskými kiny bude do 20. října znít němčina

smý ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest zahájila ve středu vpodvečer v pražském kině Lucerna projekce snímku Hannah Arendt. Příběh německé filozofky, která vstoupila do povědomí světové veřejnosti kontroverzní sérií reportáží o procesu s nacistickým pohlavárem, která později vyšla knižně pod názvem Eichmann v Jeruzalémě, představil Axel Milberg, který na plátně ztvárnil manžela titulní hrdinky. Zastoupil režisérku Margarethu von Trottaovou, která podle něj těsně před odjezdem ulehla s antibiotiky. "Film už prezentovala v Paříži, New Yorku a Torontu. Nyní mě pověřila, abych tak za ni učinil v Praze, kde kdysi natáčela," řekl. Na roli se prý s Barbarou Sukowou připravovali každý zvlášť. "Ona v New Yorku a já v Mnichově. Našel jsem si nahrávky jejího manžela, šlo o přednášky a poslouchal před spaním jeho hlas i názory na filozofii a dějiny. Byl to zajímavý muž, který zažil ve dvacátých letech v Berlíně hon na komunisty. Měl velký podíl na filozofických a vědeckých teoriích své ženy," podotkl Milberg.

Režisérku, s níž už natáčel v letech 1984 a 2000, označil za ženu, která dobře ví, co chce. "Je velice rezolutní. Dokáže jezdit po celém světě a sehnat na své projekty peníze," dodal Milberg. Až do 20. října nabídne přehlídka Das Filmfest v kinech Lucerna a Atlas bezmála tři desítky titulů reprezentujících to nejlepší z aktuální filmové tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Hlavní festivalová sekce Generace Y uvede snímky přinášející výpověď o radostech i strastech života generace narozené v 80. a 90 letech. Představen bude i výběr z aktuální dokumentární tvorby, nadace studia DEFA připomene archivní perly z řad filmových adaptací literárních děl. Následně se přehlídka na pět dní přesune od 23. října do brněnského kina Art. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Vstupenky jsou k dispozici po 90 korunách.

Úvodní festivalový den přinesl ještě jednu výpověď z doby vlády nacismu, a to prostřednictvím archivního snímku Jakub Lhář. Hlavní role v příběhu o naději odehrávajícím se uprostřed ghetta se s úspěchem zhostil Vlastimil Brodský. Snímek byl v polovině 70. let nominován na Oscara, Brodský získal za svůj herecký výkon Stříbrného medvěda na Berlinale. Čtvrteční večer přinese hned dva oscarové kandidáty - švýcarsko-německo-rakouský dokument More than Honey a německo-norské drama Dva životy. Víkendový program doplní přítomnost hostů z řad režisérů a filmových tvůrců a také originální blok krátkých filmů 300’ Shorts. Hlavními pořadateli festivalu jsou tradičně Goethův institut, Rakouské kulturní fórum a velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze. (ČTK)

10:39
Festival filmů o vědě vyhrál nizozemský film o genu geniality

Mezinárodní festival dokumentů o vědě vyhrál nizozemský snímek DNA: Sny a realita o hledání genu geniality. Bodovaly také dva české snímky, které získaly ocenění děkanů. Přehlídka České zemědělské univerzity Life Sciences, která začala v pondělí a potrvá do pátku, nabídla celkem 130 snímků. Další ceny udělovalo také šest děkanů jednotlivých fakult, studentská porota a ministerstvo životního prostředí. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Josef Beránek. Vítězný snímek, za nějž režisérka Bregtje van der Haaková získala odměnu 3000 eur (asi 77.000 korun), sleduje práci mezinárodního týmu vědců z BGI, Pekingského genetického institutu, kteří zkoumají genetickou podstatu geniality a hledají takové geny, které by v budoucnu zaručily například konkrétní inteligenční nebo fyzické vlastnosti.

"Zatímco zmapování prvního lidského genomu stálo západní země tři miliardy dolarů z veřejných zdrojů, dnes stojí mapa genomu tisíc dolarů. Nárůst efektivity tohoto obou je mnohem rychlejší než dynamika rozvoje IT technologií," komentoval snímek expert na biotechnologie Jaroslav Petr. Ten si z festivalu také odnesl cenu rektora za popularizaci vědy. Z českých zástupců bodoval film Martina Slunečka Globální konina o dovozu koňského masa a producentech nekvalitních potravin, který získal cenu děkana fakulty agrobiologie. Děkan lesnické fakulty pak ocenil film Muž, který sází stromy, v němž režisér Michal Gálik zachytil příběh člověka, který se snaží zachránit horské pralesy v Kamerunu. Film Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě byl pak oceněn děkanem provozně-ekonomické fakulty, Sladký jed o špatném zacílení rozvojové pomoci získal cenu děkana fakulty tropického zemědělství.

Šéf technické fakulty udělil cenu nizozemskému dokumentu Proti světlu: budoucnost s čistou technologií o technologiích pomáhajících životnímu prostředí. Unikátní vhled do rostlinné říše nabídl film Vychytralé rostliny oceněný děkanem fakulty životního prostředí, ministerstvo zemědělství vyzdvihlo snímek Farmář a jeho princ o ekologickém hospodaření britského prince Charlese. Studentskou porotu nejvíc zaujal film o pavoucích Super Spider. Třetí ročník přehlídky se koná v kampusu univerzity v Suchdole, je otevřen veřejnosti a je zdarma. Kromě filmů jsou na programu i debaty s odborníky a filmaři, přednášky, interaktivní výstavy a netradiční ochutnávky.

12:23
V 74 letech zemřel americký herec Ed Lauter, pracoval s Hitchcockem nebo Eastwoodem

V 74 letech zemřel americký herec Ed Lauter, který účinkoval převážně ve vedlejších rolích ve filmech jako je Trestná lavice, Rodinné spiknutí, Narozen 4. července nebo The Artist. Lauter podle agentury AP zemřel ve středu na maligní mezoteliom, což je vzácná forma rakoviny ochranné tkáně vnitřních orgánů těla. Její příčinou často bývá působení azbestu.

Lauter podle serveru The Hollywood Reporter v uplynulých čtyřech desetiletích účinkoval ve více než 200 filmech a televizních seriálech. V poslední době si zahrál například baseballového lovce talentů ve filmu Zpátky ve hře (2012), kde mu byl protějškem Clint Eastwood. Že je nemocný, Lauter zjistil letos v květnu. Lauter také ztvárnil brutálního vězeňského dozorce v komediálním dramatu Trestná lavice z roku 1974 a odpudivého čerpadláře v posledním filmu Alfreda Hitchcocka Rodinné spiknutí (1976).

V černobílém oscarovém snímku The Artist z roku 2011 se stal sluhou a řidičem nevinné mladé ženy Peppy Millersové, jejíž představitelkou byla Bérénice Bejoová. "Mnoho lidí říká 'Já vás znám', ale neznají mé jméno," řekl loni Lauter listu The Times. (ČTK)

12:28
Ve Veletržním paláci začne v pátek retrospektiva Jana Kotíka

Retrospektivní výstavu malíře, grafika, designéra, teoretika a pedagoga Jana Kotíka (1916 až 2002) připravila Národní galerie v Praze. Od pátku bude přístupná ve Veletržním paláci a potrvá do 23. března. Jan Kotík byl jedním z nejvýznamnějších poválečných českých malířů, patřil k těm, jejichž dílo má své místo v mezinárodním kontextu. Kvůli střídání uměleckých směrů a velmi individuálnímu projevu ho však odborníci nesnadno zařazují do souvislostí českého umění a ani širší veřejnosti není příliš znám.

Jan Kotík se narodil v roce 1916 v Turnově. Díky svému otci, významnému malíři Pravoslavu Kotíkovi byl již od dětství svědkem diskusí o umění. Za války byl členem legendární Skupiny 42, což znamenalo postavit se proti vládnoucí ideologii na stranu modernismu a avantgardy. Zkušenost konfliktu mezi politikou a uměním se v jeho životě několikrát opakovala. Po zákazu vystavování za války následoval stejný zákaz v době stalinismu a znovu po roce 1968. Do roku 1969 žil v Praze, poté se přestěhoval do Západního Berlína.V roce 1970 byl během pracovního pobytu v tehdejším západním Německu zbaven československého občanství a zůstal v Berlíně. Po roce 1989 se do vlasti pravidelně vracel. Vystavoval na světových výstavách Expo (Paříž 1937, Brusel 1958, Montreal 1967), na benátských bienále (1964 a 1976),

v roce 1997 obdržel v Berlíně cenu Freda Thielera za malbu. Kotík prošel obdobím geometrické abstrakce, v 60. letech uplatňoval v malbě kaligrafické znaky. Experimentoval s netradičním formátem obrazu i s konstruktivismem. Vždy aktuálně reagoval na živé umělecké evropské i americké tendence, se současnou snahou o osobitý výtvarný rukopis. Kotíkovy práce, které ani ke konci jeho života neztrácely experimentální, hledačský a hravý charakter, se nacházejí v mnoha domácích i zahraničních soukromých a veřejných sbírkách.  (ČTK)

13:47
Plzeňské divadlo uvede premiéru Verdiho La traviaty

Jako svou první operní premiéru nové divadelní sezony uvede v sobotu plzeňské divadlo J. K. Tyla operu Giuseppe Verdiho La traviata. Představení je poctou skladateli, jehož 200. výročí narození připadá na říjen. Do Plzně se světově statisticky nejhranější opera vrací deset let od poslední premiéry, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Eva Ichová. "La traviata je Verdiho osmnáctou operou a s předchozím Rigolettem a Trubadúrem tvoří první vrchol ve skladatelově tvorbě," uvedla. Při premiéře v benátském Teatro La Fenice 6. března 1853 La traviata propadla, její uvedení v dalším benátském divadle San Benedetto o rok později již slavilo úspěch. Na prknech plzeňského divadla se poprvé objevila v roce 1872 a ve 20. století zde byla uvedena celkem desetkrát. Nového nastudování se letos ujala třicetiletá režisérka Linda Keprtová, která působí jako dramaturgyně opery Státního divadla v Košicích.

"Hlavní ambicí by nemělo být přicházet s něčím novým, nýbrž dokázat pojmenovat příběh tak, jak ho inscenátor vnímá, a dotknout se podstaty, která je pro něj osobně důležitá. To by měla být, myslím si, počáteční motivace," řekla režisérka o svém přístupu k často uváděné opeře. Dominantní roli pro ni hraje hudební složka. "A protože každý slyší hudbu jiným způsobem, každý z nás ji může vnímat zcela rozdílně. Právě zde se může nacházet odpověď, jak inscenovat La traviatu posté," řekla. Stejně jako předchozí uvedení před deseti lety nastudoval La traviatu hudebně i nyní dirigent Jiří Štrunc. V hlavní roli Violetty se vystřídá trojice sopranistek - v Plzni dobře známá Petra Šimková Alvarez a členka opery Národního divadla Kateřina Kněžíková. Kromě nich přibyla také sólistka Státního divadla v Košicích Lucie Kašpárková.

Violettina milence Alfréda Germonta ztvární bývalý sólista plzeňské scény a nyní sólista Národního divadla v Praze Richard Samek a maďarský tenorista Zsolt Vadász. Giorgia Germonta - otce, jenž romantický milenecký vztah osudově rozvrátí - budou zpívat dva v Plzni známí přední čeští barytonisté Ivan Kusnjer a Roman Janál, vyjmenovala Ichová. La traviata je zpracováním románu francouzského spisovatele Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi. Román z roku 1848 se stal brzy bestsellerem a o čtyři roky později se objevila první jevištní dramatizace. "Bylo jen otázkou času, kdy Verdi, který sledoval literární a divadelní scénu Evropy, bude tímto námětem zaujat," dodala Ichová. (ČTK)

15:26
Divadlo Na zábradlí pokračuje v uvádění her z brněnské Reduty

Nový tým pražského Divadla Na zábradlí pokračuje v této sezoně uvádění přenesených her z brněnské Reduty. V podzimním repertoáru se jich objeví celkem sedm. Po úspěšných inscenacích Korespondence V+W, Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., Europeana, Buržoazie a Anna Karenina se 18. října na jevišti objeví hudebně-dramatický tvar Divadlo Gočár autora Miloše Orsona Štědroně v režii Jana Nebeského. Poslední přenesenou inscenací 25. října Kabaret Kafka, který na motivy díla tohoto autora sestavila dramaturgyně Dora Viceníková v režii Daniela Špinara. Na jevišti se v něm objeví Vladimír Marek, Jiří Vyorálek, Jiří Kniha, Michal Dalecký a Miloslav König.

Podle mluvčí divadla Alexandry Polákové připravuje tým nového ředitele Petra Štědroně první z pěti původních novinek na začátek listopadu. "Půjde o inscenaci Dory Viceníkové a Jana Mikuláška nazvanou Šedá sedmdesátá. Připomene dobu, která znamenala utužení totalitního režimu, omezení svobody a chladné vystřízlivění po nadějeplných 60. letech XX. století," uvedla. V únoru 2014 k ní přibude premiéra inscenace Šílenství režiséra Jiřího Havelky a dramaturgyně Dory Viceníkové a začátkem května nový autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel, čerpající z knihy Prosím stručně.

Sezonu, v níž si Divadlo Na zábradlí připomene 55. výročí svého založení i to, jak pod vedením plejády významných osobností českému divadelnictví po léta určovala směr, uzavře 13. června inscenace s názvem Cizinec aneb Člověk je tak jako tak vždycky trochu vinen. Vznikne podle klíčového díla literárního existencionalismu - románu Alberta Camuse Cizinec z roku 1942 za účasti dramaturgyně Dory Viceníkové a režiséra Jana Mikuláška. (ČTK)

16:24
Divadlo pod Palmovkou se do svého vrátí za rok

Celou sezonu bude hostovat na pražských scénách a jezdit na zájezdy Divadlo pod Palmovkou, jehož suterény poškodily červnové povodně. V říjnu hraje na Nové scéně Národního divadla, v Divadle v Dlouhé a Švandově divadle, v listopadu k nim přibude Divadlo Komedie. "Věřím, že se pod vlastní střechu vrátíme v září 2014," řekl nový ředitel a umělecký šéf libeňské scény Michal Lang na dnešním setkání s novináři. Voda zalila v suterénních prostorách technické zázemí včetně vzduchotechniky. Nyní v divadle začaly geodetické práce a jedná se s projektanty. Některá zařízení, zejména světelný park, musí být demontována. Lang počítá s více než polovinou hereckého souboru, který tu byl s bývalým ředitelem Petrem Kracikem "doma". Zbývajícím členům nabídl termínovanou smlouvu. Vše se podle něj odrazí na dramaturgickém plánu, repertoár byl zredukován na osm titulů.

Podle dramaturga Ladislava Stýbla budou nové inscenace vznikat ve třech programových liniích. Tou hlavní je dramatické divadlo postavené na silném lidském příběhu, klasických i nových textech, současných i nadčasových tématech a vynikajících hereckých výkonech. "Druhou linií bude divadlo vycházející ze současné pop-kultury, jehož součástí bude například politický kabaret. Třetí linkou je divadlo experimentální zahrnující i site-specific projekty zastřešené názvem PalmOFFka," uvedl. V Dlouhé a u Švandů se 26. a 29. října uskuteční premiéry první novinky, kterou bude Lorkovo drama Krvavá svatba v režii Langa. Zuzana Slavíková, Ondřej Veselý, Tereza Dočkalová, Aleš Procházka, Ondřej Volejník a další herci se v něm představí i v předpremiéře 25. října v Děčíně.

Podle Langa je Krvavá svatba příběhem spalující vášnivé lásky, která dala do pohybu osud. "Formálně se pohybuje někde na rozmezí poemy a divadelní hry a je napsána básníkem, obdařeným ohromnou fantazií a zároveň velkým citem pro drama," řekl.

V září začaly zkoušky prvního titulu série "nemilosrdných politických kabaretů". Projekt režiséra Tomáše Svobody a Ondřeje Formánka ve spolupráci s Divadlem pod Palmovkou a Novou scénou Národního divadla si za základ bere hru Alfreda Jarryho Král Ubu a adaptuje ji na současné poměry. Premiéra s názvem Miloš Ubu aneb ... málem králem bude 11. listopadu ve foyeru Nové scény. Palmovka chystá i českou premiéru hry britského dramatika Johna Hodge Spolupracovníci, jejímž námětem je setkání diktátora Josifa Stalina se spisovatelem Michailem Bulgakovem. Svoboda připravuje autorský text Bratři Pospíšilovi. V plánu je i premiéra nizozemské generační černé komedie, kterou režisér Petr Zelenka uvedl v Českých Budějovicích, odkud bude do Libně přenesena. Má název Marie Goose Fuk. (ČTK)

17:59
Divadlo na Vinohradech připravuje tragikomedii Hanocha Levina

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede 25. října českou premiéru tragikomedie předního izraelského dramatika Hanocha Levina Nesnesitelné svatby. Inscenaci nastudoval režisér Juraj Deák. Na jevišti se objeví například Jan Šťastný, Lilian Malkina, Andrea Elsnerová, Pavel Batěk, Martin Zahálka, Lucie Juřičková a Petr Rychlý. Hanoch Levin (1943-1999) je jedním z nejvýznamnějších izraelských dramatiků 20. století, autorem 56 her a kabaretních scénářů.

"Současně se tak vůbec poprvé objeví tento autor na českém jevišti. Jeho hry se uvádějí v mnoha zemích světa, jejich hrdinové mluví v překladech německy, francouzsky, čínsky, holandsky, anglicky, rumunsky, bulharsky, maďarsky, španělsky, polsky, řecky a nyní i česky," řekl ČTK dramaturg inscenace Jan Vedral. Podle mluvčí vinohradské scény Zuzany Paulusové vznikla tato hra v roce 1975 a diváci v ní potkají podobné postavy, o jakých psali oblíbení čeští spisovatelé Karel Poláček nebo Bohumil Hrabal. "Jsou to běžní lidé, mající své radosti i starosti, lásky, naděje, přání a životní sny. Touží po naplněných vztazích, šťastném osudu, úspěchu a uznání," uvedla.

Nesnesitelné svatby se odehrávají na předměstí Tel Avivu a sledují příběhy lidí ze sousedství. "Co postava, to lidský příběh a osud líčený s citem i soucitem a současně s jemným humorem a nadhledem," dodal Vedral. Hru přeložil Jaroslav Achab Haidler, kostýmy navrhla Sylva Zimula Hanáková, autorem scény je David Bazika a na scénické hudbě se podíleli Jiří Lukeš a Hanuš Axman. Stane se sedmnáctou inscenací současného repertoáru vinohradské scény. (ČTK)

18:43
Na Staroměstské radnici je výstava snímků Tarase Kuščynského

Výstava fotografií Tarase Kuščynského (1932 až 1983), autora známých inscenovaných fotografií, zejména ženských aktů ze 60. a 70. let, začne v pátek na Staroměstské radnici v Praze. Retrospektiva prezentuje dobové autorské zvětšeniny, které byly pro účely výstavy nově zrestaurovány. Výstavu doplňují snímky herců a zpěváků či ukázky Kuščynského užité tvorby, tedy kalendáře či obaly gramodesek.

Fotografie Kuščynského v době normalizace pro mnohé symbolizovaly ženskou krásu i málo dosažitelnou erotickou produkci. Již tehdy se podle kurátora výstavy Pavla Vančáta staly součástí národní vizuální paměti. Na tehdejší dobu odvážná témata romanticky i existenciálně zabarvené ženské nahoty si získala popularitu v tehdy prudérním Československu i v zahraničí. "Ústředním námětem Kuščynského tvorby byla žena, chápaná jako fantom i jako součást přírody, žena jako otázka, která odráží a problematizuje mužskou existenci. Tento ´předfeminstický´ přístup v sobě ale vždy obsahoval hlubokou úctu a respekt k ženě jako osobnosti," řekl Vančát.

Kuščynskyj je svébytným jevem historie české fotografie, na jedné straně uznávaným až do zbožnění, na straně druhé neuznávaným až do zatracení. Jeho fotografie romantizují ženu jako krásného a tajemného tvora. Modelky v zadumaných pózách posadil do kapradí nebo je opřel o mohutný strom a nechal na diváka působit jen jejich tichou krásu.

Sám kurátor ale nedává odpověď, jak lze dnes na Kuščynského tvorbu nahlížet. "Stojí před námi neočekávaná normalizační odrůda secese? Je Taras novým Drtikolem či Rosettim Husákových dětí? Nebo jde jen o vizuální anomálii, existující v meziprostoru mezi prudérností komunistických kánonů a věčnou romantickou touhou?" ptá se Vančát. Taras Kuščynskyj vystudoval architekturu a pracoval jako projektant, od poloviny 60. let se věnoval jen fotografování. Vedle aktů se zabýval portrétní, reklamní a módní fotografií a sporadičtěji i fotografií krajinářskou. Spolupracoval s řadou časopisů a od roku 1970 pracoval také pro Divadlo Semafor. (ČTK)

07:46
Marie Rottrová zazpívá na šesti mimořádných vánočních koncertech

Marie Rottrová vystoupí za doprovodu orchestru Septet Plus na šesti mimořádných vánočních koncertech. Zpěvačka před dvěma lety oznámila konec své hudební kariéry, už tehdy však nevyloučila, že by v budoucnosti mohla vystoupit jako host na koncertech některých svých kolegů nebo na některé z charitativních akcí. Koncert je součástí projektu Nadace Agrofert Holding na podporu starších, zdravotně a sociálně slabých spoluobčanů žijících v domovech pro seniory. ČTK o tom za pořadatele informovala Lucie Melecká.

Na koncertech v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě, Olomouci a Českých Budějovicích vystoupí umělkyně přezdívaná Lady soul mezi 2. až 17. prosincem s dětským sborem Coro Picollo a dalšími hosty. "Důvod ukončení kariéry je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas," uvedla před dvěma lety Rottrová. Už loni zpěvačka přislíbila účast na třech koncertech vánočního turné Václava Neckáře. Dva z nich nakonec odřekla kvůli problémům s krční páteří, zazpívala však na třetím 17. prosince v Praze.

Rottrová, kterou hudební kritici oceňují jako zpěvačku s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, kvalitním hudebním frázováním a citem pro vkusný repertoár, kariéru začínala v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby a textaři. Předloni byla Rottrová, která za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy. U příležitosti jejích 70. narozenin vyšla velká kolekce se všemi jejími alby. Něčeho takového se v Česku zatím dočkal pouze Karel Gott. Její hlas se objevil i na soundtracku k filmu Alois Nebel. Letos v listopadu ji vyjde album s názvem Čas motýlů, výběr písní s texty Jarka Nohavici. (ČTK)

08:27
V Přerově začal jazzový festival, nabídne světové hvězdy

V Přerově ve čtvrtek začal třídenní mezinárodní jazzový festival. Hudební přehlídky s dlouholetou tradicí se i letos v sále Městského domu zúčastní hudebníci zvučných jmen. Mezi nimi bude Trio Jeffa Hamiltona, kapela Bustera Williamse či německý jazzman Till Brönner, který se postaral o první programový večer. Letošní ročník Československého jazzového festivalu ozdobí korunní princ funku, saxofonista Maceo Parker a jeho kapela. Jazzová přehlídka se letos koná ve městě potřicáté. Mezi prvními ze světových hvězd se v Přerově představil crossoverový německý trumpetista, zpěvák a producent Till Brönner.

"Jsem rád, že se nám podařilo sehnat pro Přerov Tilla Brönnera, je to muzika, kterou mám rád. Kapela už dnes sklízí velkou slávu," řekl ČTK ředitel festivalu Rudolf Neuls. V pátek se o hudební zážitek postará Trio bubeníka Jeffa Hamiltona. "V Přerově byl již před lety s velkou kapelou, která měla obrovský úspěch. Patří mezi jedny z nejlepších hudebníků, je letitým spoluhráčem vynikající jazzové zpěvačky Diany Krallové, na kterou finančně zatím nemáme," podotkl Neuls. Silně obsazený je také sobotní program, kde by měl vystoupit kvartet legendárního basisty Bustera Williamse. Závěrečný koncert bude patřit ikoně funku Parkerovi, který je ve světě proslulý několikahodinovými koncerty nabitými energií. "O sobotní program je největší zájem, druhá polovina koncertu bude na stojáka, protože u Macea Parkera se nedá sedět. Když začne hrát, za hodinu určitě neskončí," dodal ředitel. Na festivalu nebudou chybět i přední jména tuzemské a slovenské jazzové scény. Program otevřel speciálně sestavený Celebration Band s šéfem Karlem Růžičkou, divákům se z domovské scény představí také Big Band Matúše Jakabčice, složený z elitních hráčů české a slovenské jazzové scény.

O slavnostní zahájení před hlavním programem se postaral koncert Academic Jazz Bandu Přerov, který vystoupil v prostorách varny přerovského pivovaru Zubr. Po skončení koncertů se návštěvníci festivalu mohou těšit na oblíbené afterparty, v plánu festivalu nechybějí vyhledávané jam sessions s názvem Jazz u piva v přerovské Restauraci Pivovar. Přerovská přehlídka vznikla v roce 1966, nejprve jako amatérský jazzový festival. Roku 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, a násilně tradici přerušili. Roku 1985 byl z iniciativy České jazzové společnosti festival obnoven a jazz se do města navrátil pod názvem Přerovský jazzový festival. Od roku 1996 nese opět název Československý jazzový festival. Na přehlídku jezdívá do Přerova až 2500 diváků. (ČTK)

09:17
Nightwork pokřtili nové album, chystají největší koncert a pauzu

Populární skupina Nightwork se zpěvákem Vojtěchem Dykem ve čtvrtek na Václavském náměstí v Praze pokřtila své třetí album Čauki Mňauki. Kapela také zveřejnila podrobnosti ke svému největšímu koncertu, který se uskuteční 25. listopadu v pražské O2 areně. Již delší dobu se spekuluje, že tyto aktivity završí kariéru trojnásobných držitelů výročních cen Anděl. "Ohlašovaný konec skupiny Nightwork znamená, že jsme dospěli do fáze, kdy máme pocit, že už jsme tady dlouho a nikam dál už jít nemůžeme. Nastal moment, kdy cítíme, že je potřeba něco změnit. Nemá smysl hrát každý rok na stejných festivalech a objíždět stejné akce. Raději uděláme něco, co pro nás bude výzvou, a potom si dáme pauzu. Neznamená to konec, že už si nikdy nezahrajeme, ale je to pauza, která může trvat rok nebo tři, a pak si můžeme udělat nějakou takovou věc, jako je koncert v O2 areně nebo zahrát třeba na Marsu," řekl ČTK kapelník Nightwork František Soukup.

Album Čauki Mňauki, z něhož byl loni představen nový singl a videoklip Sexy Cool Driver, kapela pokřtila netradičním způsobem. Z místa křtu v prodejně Bontonland vyrazila s nahrávkou, lahví šampusu a skleničkami za doprovodu zástupců médií na Václavské náměstí, aby vybrala náhodného kmotra mezi kolemjdoucími. Desku nakonec pokřtila japonská turistka. Později vyšlo najevo, že jde o předem domluvený vtip odpovídající oblibě členů Nightwork v mystifikacích. Členové kapely ale ujistili, že mystifikací není fakt, že na jejich koncert do O2 areny je již prodaných 8000 vstupenek. V roli předskokana vystoupí Adam Mišík. "Byl jsem na koncertu jeho kapely The Colorblinds a navrhoval jsem, aby hrál před námi už před časem v Incheba Aréně. Takže já jsem jeho velký fanoušek," podotkl Dyk.

Na koncertu Nightwork plánují zahrát staré hity i písničky z nového alba. Zazní i nová skladba 4-3-2-1 Tancuj, kterou Soukup označil za "píseň pro oplzlé diskofily". "Osvědčené hity, které umíme zahrát, proložíme novými skladbami, které ještě neumíme, ale snad se je naučíme," uvedl kytarista Jakub Prachař. Kapela, jejíž počátky Prachař označil jako "zájmovou činnost", byla předloni se svým albem Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa několik týdnů na předních příčkách domácího žebříčku nejprodávanějších alb. Na koncertech kapela těží zejména z promyšlené komunikace s publikem. Převážnou část skupiny tvoří profesionální herci, jejichž cílem je spojit hudbu s divadlem. Zájem o Nightwork před čtyřmi lety odstartoval internetový hit Globální oteplování. (ČTK)

10:39
Hra divadla Vosto5 nabízí pohled na poválečné dění v Dobroníně

Případem údajného poválečného násilí na německých obyvatelích v Dobroníně na Jihlavsku se inspirovali autoři nové inscenace souboru Vosto5. Ve čtvrtek večer ji v Praze pod názvem Dechovka uvedli v premiéře jako součást festivalu 4+4 dny v pohybu. O domnělé tragédii, na níž se měli podílet čeští spoluobčané Němců těsně před jejich naplánovaným odsunem, se začalo mluvit po nálezu hromadného hrobu v roce 2010. Hru režíroval Jiří Havelka podle svého scénáře, který napsal s Karlem Františkem Tománkem. V představení hraje živá muzika, kterou složil Jan Kalina ze skupiny Sto zvířat. Dechovka je příběh jednoho malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Odehrává se v jedné hospodě a pojednává o události, na niž by lidé rádi zapomněli. "Zvolili jsme žánr dokumentárního divadla. Nechceme na nikoho svalovat vinu, snažíme se odehrát příběh ve třech místních a časových rovinách," říkají autoři.

Pro premiéru si vybrali hospodský sál v Baráčnické rychtě. Příběh začíná v roce 2011 po nálezu kosterních pozůstatků, který vzbudil v reálném Dobroníně velké emoce, kvůli nimž pozůstalí obětí dokonce museli hledat náhradní místo k jejich pohřbení. Diváci se dostávají na jednání místního zastupitelstva, které probírá žádost potomků zabitých o vznik symbolického památníku. Není zřejmé, zda herci parodují pravděpodobné jednání zastupitelů, nebo zda vycházejí z reálných skutečností. Zastupitelé, kteří si pozvali i zástupce německé strany, řeší technické parametry památníku, namísto snahy prostě uctít zesnulé spoluobčany. Zřetelná je především snaha rychle vyřešit situaci, která je pro všechny hlavně nepříjemná.

Inscenace se poté vrací do minulosti, nejprve do hospody v roce 1922, která vznikla společnými silami místních Čechů i Němců, jako důkaz pospolitosti obou národů. A poslední část představení se odehrává v roce 1945, kdy v hospodě sedí už jen Češi a jejich dřívější němečtí sousedi čekají na odsun. Herci pak společným odchodem z restaurace ven naznačují, že opilí účastníci tancovačky při oslavě nabyté svobody Němce zmasakrovali. Na dobronínské louce, kde byla většina kosterních ostatků nalezena, byl půl roku poté vztyčen železný kříž. Několik měsíců nato jej členové České strany národně sociální natřeli narůžovo; podle nich byly oběti členy nacistické strany NSDAP. Na louce navíc umístili 64 dřevěných křížů za oběti nacistů ve Velkém Meziříčí z května 1945 a také jména obcí, které byly za války vypáleny a jejich obyvatelé povražděni a umučeni. Dřevěné kříže byly za několik dní zase odstraněny. Případ nalezených ostatků po víc než dvouletém vyšetřování státní zástupkyně před několika dny odložila. (ČTK)

12:06
Na koncert Suzi Quatro v Brně přišly asi tři tisíce lidí

V Brně ve čtvrtek zahrála americká zpěvačka a baskytaristka Suzi Quatro. Je skvělé být zpátky v Brně, řekla rozjásanému publiku na začátku koncertu. V hale Vodova přivítaly Quatro oděnou celou v kůži odhadem zhruba tři tisíce lidí všech věkových skupin a už úvodní píseň publikum strhla. Lidé si pobrukovali známé melodie, podupávali a pohupovali se do rytmu a bouřlivě tleskali. Zpěvačka zahrála i známé hity jako Can the can, If you can't give me love nebo Stumblin' in.

Quatro s sebou do Brna přivezla svoji doprovodnou kapelu včetně dechové sekce. Mezi její členy patří například renomovaný britský saxofonista Ray Beavis, který se objevil i v dechové sekci Irish Horns na albu London Calling kapely The Clash. Suzi Quatro byla populární zejména v 70. a 80. letech. Zpěvačka byla podle odborníků první ženou, která převzala vůdčí roli v rockové kapele. Objevila se i v některých seriálech, například v detektivní sérii Dempsey a Makepeaceová nebo ve Vraždách v Midsomeru.

Koncert se podle Pavla Tesaře z pořádající agentury Brnokoncert připravoval osm měsíců. O vstupenky byl v předprodeji velký zájem, proto byl koncert přesunutý do větších prostor. Suzi Quatro, vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio, v Brně vystupovala naposledy před pěti lety. První kapelu založila ve svých 14 letech. (ČTK)

13:51
Nevidomý Bocelli obdrží příští týden vysokoškolský diplom

Italský nevidomý tenorista Andrea Bocelli obdrží v úterý vysokoškolský diplom na závěr studia konzervatoře ve městě La Spezia. Pětapadesátiletý zpěvák získá magisterský titul.

Bocelli, který po světě prodal na 80 milionů alb a slaví úspěchy u posluchačů i v Česku, vydá ve stejný den také nové CD a DVD pod názvem Love in Portofino, dodala agentura AP.

V květnu v pražské O2 areně po vystoupení Bocelliho následovaly dlouhé ovace vestoje. Zpěvák po programu s názvem Sen noci májové třikrát přidával. Podle pořadatelů koncert navštívilo 10 000 lidí. Podobné nadšení vyvolal slavný Ital i při svém předchozím koncertu v Praze před osmi lety. (ČTK)

16:42
Režisér Heřman v Zimní cestě naváže na cyklus Franze Schuberta

Sopranistka Kateřina Kněžíková, barytonisté Jiří Hájek, Jiří Brückler a Matěj Chadima s klavíristou Ivo Kahánkem zkouší na pražském Barrandově v Ateliéru číslo 4 hudebně-divadelní projekt Zimní cesta. Dílo, z něhož dnes zástupcům médií přednesli tři písně, zazní v barrandovském ateliéru zvaném dřevák premiérově 23. října, poté ještě ve dvou reprízách 24. a 25. října v rámci festivalu Struny podzimu. Představení s využitím klavírní fantazie Poutník nebo písněmi Der Leiermann (Flašinetář) a Die Post (Pošta) není striktním provedením Zimní cesty Franze Schuberta, ale volně na ni navazuje.

"Snažil jsem se vytvořit příběh, který má prolog i epilog, začíná scénou rozchodu dvou milenců. Od úterý procházíme jednotlivé scény a snažíme se je kombinovat s prostorem," řekl režisér představení Jiří Heřman. "Výkladů Zimní cesty může být mnoho, mě zaujala píseň Pošta o touze. Když jsem si představil, že je to poslední píseň, kterou zkomponoval, tak jsem si řekl, že to přece jenom nebyl věčný pesimista," uvedl Heřman. Schubertovy písně zazní v obřím a syrovém prostoru filmového ateliéru, který podle tvůrců evokuje nekonečnou a stále se měnící krajinu naší duše i naší fantazie. Jedinou roli poutníka si rozdělí hned tři pěvci. Na jejich cestě za sebepoznáním je doprovodí kromě Ivo Kahánka u klavíru také jeden ženský anděl i pokušitel v podobě mladé Kateřiny Kněžíkové.

Zimní cestou nazval německý básník Wilhelm Müller svých 24 drobných básní o stesku, samotě, vzdoru i rezignaci. Jde o jakýsi intimní deník láskou zklamaného člověka, který na cestě zimní krajinou poznává sám sebe. Třicetiletý Franz Schubert, fascinovaný Müllerovými poetickými obrazy, Zimní cestu v roce 1827, krátce před svou smrtí, zhudebnil. Tento cyklus se stal nejen základem proslulé tradice německé romantické písně, ale také součástí repertoáru velkých světových pěvců. Festival Struny podzimu vyvrcholí 6. listopadu koncertem osmdesátiletého jazzmana Waynea Shortera v pražské Lucerně. Bližší informace jsou na www.strunypodzimu.cz. (ČTK)

19:44
Indický festival začne filmem Donšajni a udělí Menzelovi cenu

Nová komedie režiséra Jiřího Menzela Donšajni zahájí nadcházející mezinárodní filmový festival v Indii, který se má konat od 20. listopadu do 30. listopadu v indickém státě Góa. Český režisér na festivalu také obdrží cenu za celoživotní dílo. Informovala o tom dnes indická média.

Pořadatelé festivalu k výběru českého snímku podle serveru ZeeNews uvedli, že získal nominaci do klání o nejlepší cizojazyčný celovečerní snímek na 86. ročníku udílení Oscarů v příštím roce. Desetidenní filmový svátek v Indii nabídne účastníkům 216 filmů ze 70 zemí.

Hlavní hvězdou na festivalu bude podle pořadatelů americká herečka Susan Sarandonová, která získala Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli za výkon ve filmu Mrtvý muž přichází z roku 1995. (ČTK)

08:16
Divadlo Continuo představí svůj nový projekt Věci/The Things

Jihočeské Divadlo Continuo uvádí svou novinku - inscenaci Věci/The Things studentů Accademie dell’Arte z italského města Arezzo. Inscenace vznikla během šestitýdenního pobytu studentů ve Švestkovém dvoře v Malovicích, kde tento soubor sídlí. Premiéra se 19. října uskuteční právě tam, reprízy jeho členové představí od 21. do 24. října v pražském Disku, olomouckém Divadle na cucky a na Sokolském stadionu v Brně.

"Během rezidence se měli studenti formou tréninků a workshopů, vedených členy divadla, seznámit s postupy práce souboru i jeho pedagogikou. Z materiálu vytvořeného během této doby pod vedením uměleckého vedoucího a režiséra divadla Pavla Štourače vznikla zmíněná inscenace," řekla ČTK produkční Divadla Continuo Zuzana Bednarčiková. Práci Divadla Continuo mají každoročně možnost zhlédnout diváci jak v České republice a okolních zemích, tak i ve vzdálenějších destinacích. Jeho tvorbu je prakticky nemožné žánrově zařadit.

Pohyb, fyzické herectví, tanec, cirkusové techniky, živá muzika, stejně jako výrazná výtvarná stylizace - to vše vytváří jejich nezaměnitelnou poetiku. Projekt Věci/The Things pracuje s prvky fyzického divadla, s improvizací, živou muzikou a animací materiálů a objektů. Ač téměř beze slov, vypráví proplétající se příběhy několika postav, které se potkávají a míjejí v bezejmenném lokálu na předměstí bezejmenného města. "Představení je situované do poloprázdného baru kdesi na předměstí. Město ani zemi se nám zjistit nepodařilo. V představení hraje 14 nebo 15 bezejmenných postav a jeden barman. Hrajeme si s propletenci příběhů a fragmenty příběhů jednotlivých postav," uvedl Štourač. (ČTK)

09:41
Přelet nad kukaččím hnízdem zvítězil u diváků Horáckého divadla

Nejzajímavější inscenací uplynulé sezony v Horáckém divadle v Jihlavě bylo drama Přelet nad kukaččím hnízdem. Podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven vytvořil divadelní dramatizaci Dale Wasserman. Hostující režisér Michal Lang zároveň složil k představení i hudbu. V letošním ročníku divácké ankety Horác pro Přelet nad kukaččím hnízdem hlasovalo 438 diváků. ČTK to řekl ředitel divadla Josef Fila.Drama Přelet nad kukaččím hnízdem přerušilo dlouholetou tradici, kdy v anketě vítězily muzikály a hudební inscenace. Loni bylo podle diváků nejúspěšnější inscenací Horáckého divadla Zpívání v dešti v režii hostujícího režiséra Petra Palouše. V předešlých letech dosáhly úspěchu opereta Mam'zelle Nitouche, hudební komedie My Fair Lady a muzikály Donaha! nebo Na skle malované.

Nejlepší výpravu měla podle diváků v uplynulé sezoně inscenace tragédie Marie Stuartovna, kterou vytvořila hostující Kristina Matre Křížová. Nejoblíbenějším hercem se stal František Mitáš, v ženské kategorii zvítězila už potřetí Lenka Schreiberová. V kategorii mladý talent určené pro herce do 30 let byla s velkou převahou nejúspěšnější stejně jako loni Tereza Otavová. Cenu Zlatý Horác za celoživotní přínos Horáckému divadlu získal pětasedmdesátiletý herec Josef Kubín. Celý svůj umělecký život prožil na prknech Horáckého divadla, nastudoval 244 rolí. Putovní cena Smolná horákyně, kterou může ředitel divadla udělit hercům a zaměstnancům divadla za takzvaný "milý průšvih", jenž ale neohrozí chod divadla, letos udělena nebyla.

Pátek nebyl pro předání cen zvolen náhodně, Horácké divadlo si připomínalo 73. výročí svého vzniku. "A v roce 1940 byl 18. října také pátek," uvedl Fila. Příležitost vybrat nejlepší inscenaci a nejhezčí výpravu uplynulé sezony, nejlepší mladý talent a nejoblíbenějšího herce a herečku měli návštěvníci jediné profesionální scény na Vysočině už po jednadvacáté. Podle Fily zavedlo Horácké divadlo Horáce o rok dříve než prezidium herecké asociace začalo udělovat Ceny Thálie. (ČTK)

11:20
Gogolovi Hráči zahájí v Divadle Komedie přehlídku Ostrava v Praze

Pestrý program divadelní přehlídky Ostrava v Praze odstartuje dnes večer v Divadle Komedie ceněná inscenace Gogolových Hráčů v režii uměleckého šéfa Komorní scény Aréna Ivana Krejčího. Přehlídka láká i rodiče s dětmi, a to na Perníkovou chaloupku v poetickém zpracování básníka Václava Renče, kterou dvakrát uvede ostravské Divadlo loutek v neděli odpoledne ve smíchovském Švandově divadle.

Ostrava se ve stejný den představí ještě dvěma zcela protikladnými žánry: v Divadle Komedie nabídne černou komedii Slož mě něžně, na jevišti Nové scény Národního divadla drama o vyrovnání se s minulostí Smrtihlav.

Divadelní přehlídka, kterou pořádá statutární město Ostrava, se koná od 19. do 30. října se záměrem ukázat vysokou kvalitu, tvůrčí vyspělost a originalitu ostravského divadelního světa. Děje se tak prostřednictvím pěti vybraných inscenací v nastudování Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek a Divadla Petra Bezruče s bonusem jednoho filmového večera. (ČTK)

12:09
Letošní ročník festivalu Redfest zahájí nové nastudování Nory

Premiéra nového nastudování hry Henrika Ibsena Nora zahájí 1. listopadu letošní ročník festivalu malých činoher Redfest. Noru připravuje pořádající soubor Národního divadla Brno jako první novinku na prknech Reduty po odchodu jejího minulého uměleckého vedení. Program přehlídky dále tvoří sedm inscenací pražských divadel, zjistila ČTK od pořadatelů. Ibsenovu moderní tragédii, která otevřela otázku postavení ženy v rodině a společnosti, nastuduje v Redutě slovenský režisér Rastislav Ballek. Výrazná textová úprava zachovala v příběhu pouze dvojici hlavních postav a zaměřuje se na jejich vzájemné konflikty. Noru si zahraje Eva Novotná, Torvalda ztělesní Petr Halberstadt.

"Ibsen je autor vášnivě zaujatý tématem lidského neštěstí a přitom si vystačí bez fyzického násilí a litrů prolité krve. Odkrývá tak nové 'virtuální' prostory pro archaický divácký prožitek strachu a hrůzy uprostřed blahobytu moderní civilizace," uvedl Ballek. Redutu před letošní sezonou opustil umělecký šéf Petr Štědroň a spolu s dramaturgyní Dorou Viceníkovou a dalšími stálými spolupracovníky přešel do Divadla Na zábradlí. Jejich nový soubor přiveze na Redfest hned tři inscenace - Divadlo Gočár, Višňový sad a novinku Šedá sedmdesátá, která přímo navazuje na titul Zlatá šedesátá, který měl v minulé sezoně premiéru v Redutě.

Činoherní klub zařadil na program Redfestu absurdní komedii Joea Ortona Klíčovou dírkou, Divadlo v Dlouhé představí svou verzi Ibsenova Eyolfka. Program doplňuje ještě titul Unicorn pro jednoho herce z produkce Spitfire Company a Den opročníka, připravený ve Studiu Hrdinů, v němž exceluje herec Karel Dobrý. Redfest je přehlídkou komorních činoher. Název festivalu odkazuje k budově Reduty, experimentální scény Národního divadla Brno, kde se celý Redfest odehrává. (ČTK)

15:16
Veletržní palác nabízí tři výstavy za jednu vstupenku

Národní galerie připravila pro podzimní výstavy ve Veletržním paláci zvýhodněné vstupné. Po dobu trvání tří výstav - přehlídky finalistů Chalupeckého ceny a retrospektiv Karla Pragera a Jana Kotíka si mohou návštěvníci koupit vstupenku za 200 korun, která platí na všechny tři výstavy. Běžně stojí lístek na jednotlivé krátkodobé výstavy ve Veletržním paláci 100 korun. NG také znovu připravuje roční vstupenku do stálých expozic a na výstavy do všech svých objektů za 990 korun. Ve výstavním plánu NG je na rok 2014 přibližně 15 výstavních projektů, držitel roční vstupenky může k tomu opakovaně navštěvovat všechny stálé expozice, které má NG nyní přístupné čtyři. Od letošního podzimu k nim přibude expozice 19. století v Salmovském paláci.

Vstupenka bude na jméno a nepřenosná, návštěvník se bude muset prokázat nějakým dokladem. Zdarma je nyní možné přijít si do Malé dvorany prohlédnout monumentální obraz Jana Pištěka Pod povrchem. Mnohametrová malba evokuje post-apokalyptické město, opuštěnou stavbu, podzemí plné jinak neviditelných inženýrských sítí nebo ruinu, divák může mít při jeho sledování pocit, že rozkrývá nějaké tajemství, nahlíží pod fasádu moderního města, které je opuštěné. Veletržní palác je především sídlem Sbírky moderního a současného umění v čele s francouzskou sbírkou, která letos slaví 90. výročí od svého založení v roce 1923.

Francouzská sbírka začíná romantickými díly Eugèna Delacroixe, práce představitelů barbizonské školy Théodora Rousseaua a Camilla Corota, realistické malířství Gustava Courbeta, tvorbu impresionistů Clauda Moneta, Camilla Pissarra a Augusta Renoira. Zahrnuje také malíře postimpresionismu, kteří otvírali novou cestu umění, Paulu Cézannovi, Paulu Gauguinovi a Vincentu van Goghovi. Francouzskou malbu 20. století reprezentují nejvýznamnější osobnosti - Pablo Picasso, Georges Braque, Marc Chagall, André Derain a další. (ČTK)

17:27
Východočeské divadlo zmapuje na webu svoji historii do 50. let

Nové webové stránky Východočeského divadla v Pardubicích nechají uživatelům nahlédnout víc do historie. Zatím ukazují dění v divadle od současnosti do roku 1990, později přibudou i události a inscenace od 50. let minulého století. Novou podobu stránek spouští divadlo o víkendu spolu s první premiérou sezony. ČTK to řekl mluvčí divadla Radek Smetana. "Archiv inscenací jde zatím do roku 1990, ale měl by být postupně rozšiřován o starší tituly, chtěli bychom, aby na webu byly všechny inscenace z našeho divadelního archivu, což je od roku 1950," řekl Smetana. Mluvčí dodal, že ke každé inscenaci má divadlo program a fotografie a převést vše do elektronické podoby může trvat rok a možná i déle. Budovu divadla a stálý soubor mají Pardubice od roku 1909. Nicméně dát na web zajímavé dokumenty z dávnější minulosti, by už bylo velmi nákladné a zabralo by to spoustu času.

Zájemci o dějiny divadla v Pardubicích však mohou nahlédnout do publikací, které dosud vyšly. "Dále do historie bychom mohli jít ve spolupráci s okresním či oblastním archivem, ale to by bylo časově velmi náročné, za plného provozu, kdy se každý den hraje, zkouší, se to nedá stihnout, to by byla práce pro jednoho člověka na plný úvazek," podotkl mluvčí. Podle ředitele Petra Dohnala mělo Východočeské divadlo jako jedno z prvních v zemi vlastní webové stránky. Spustilo je v roce 2000. Jejich modernizace už byla po letech nutná, dodal. Web, měsíční plakát i divadelní zpravodaj mají nyní stejnou grafiku. Novinkou na stránkách bude například objednávka a rezervace vstupenek.

V programu je řada filtrů podle abonentních skupin, dětských představení nebo hostujících souborů. Titulní stránka představuje novinky a aktuální informace, týdenní program s fotografiemi. Z hlavní strany se uživatelé dostanou do programu divadla s mnoha filtry. "Dále jsou zde ikony s informacemi o dalších možnostech zakoupení vstupenek, předplatného, nechybí současný repertoár s fotografiemi a obsazením inscenací, archiv uváděných titulů i přehled po sezonách, fotogalerie souboru s medailonky herců, kontakty, plán hlediště nebo technická data," řekl Smetana. (ČTK)

07:54
Na festivalu v Brně zvítězil drsný polský film Žár

Drsný polský film Žár, příběh mladého chlapce, od režiséra Bartosze Kruhlika získal hlavní cenu na festivalu krátkých filmů Brněnská šestnáctka, který se konal od středy v kině Art. Do soutěže se dostalo z 360 přihlášených snímků 46 a reprezentovaly tvorbu z celého světa. Každý film mohl mít nejvýše 25 minut, řekl ČTK ředitel festivalu Miroslav Maixner. "Bartosz Kruhlik je režisér, který není na našem festivalu nováčkem. Jeho film je typickým představitelem moderního polského filmu. Jde o drsný příběh chlapce, který se ztratí v lese. Ten v moderní tvorbě působí jako symbol," uvedl Maixner.

Mezi diváky se stal nejúspěšnější československý snímek Pandy, který uspěl na i mezinárodním fóru v Cannes. Film je animovanou variací Darwinovy evoluční teorie. Na 54. ročníku festivalu se udělovaly ještě další ceny, v nichž uspěly filmy například z Íránu či Španělska. Brněnská šestnáctka je určena amatérům, nezávislým tvůrcům i posluchačům filmových škol. Přihlašují krátkometrážní filmy, které nevznikly na komerční bázi. V soutěži jsou hrané i animované filmy. Žánrové rozpětí se pohybuje od současných námětů k vědeckofantastickým, od vážných témat ke komediím, uvedli pořadatelé na tiskové konferenci.

Festival vznikl v roce 1960 původně jako soutěž filmových agitek. Během krátké doby se však změnil v renomovanou přehlídku amatérských krátkých hraných filmů, od roku 1969 s mezinárodní účastí. V 90. letech festival rozšířil pole působnosti z amatérů také na filmy studentů filmových škol a nezávislých profesionálů. (ČTK)

09:25
Pardubické divadlo v premiéře uvedlo komedii A je to v pytli!

Východočeské divadlo v Pardubicích v sobotu v premiéře uvedlo hru A je to v pytli! Režie situační komedie Raye a Michaela Cooneyových se ujal režisér Robert Bellan. Před deseti lety napsaná hra o manželském páru, který chce adoptovat dítě, se odehrává v Londýně.

Komedie zachycuje poslední návštěvu sociální pracovnice v rodině, kde se nečekaně objeví bratři manžela, jejichž nápady připraví mnohé komplikace a různé prekérní situace. Následně se ještě do domu nastěhují ilegální imigranti a začne kolotoč skrývání a nedorozumění. Podle Bellana je Ray Cooney mimořádně vtipný autor. "Ve svém žánru, je spolu se synem, pravděpodobně nejlepší. A konkrétní hru A je to v pytli! jsme zvolili, protože je jedna z jeho nejúspěšnějších," uvedl režisér. V rolích manželů se divákům představili Ladislav Špiner a Martina Sikorová, bratry hrají Josef Pejchal a Petr Borovec. Role imigrantů svěřil režisér Václavu Duškovi a Petře Tenorové.

Komedie A je to v pytli! byla první premiérou pardubického divadla v sezoně 2013/2014. Divadlo plánuje celkem osm premiér, více informací je možné najít na webu divadla www.vcd.cz. (ČTK)

11:06
Egon Schiele Centrum představí česko-rakouské osobnosti minulosti

Výstava věnující se osobnostem, které působily a pracovaly v Česku i zároveň v Rakousku, začala v sobotu v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Celkem deset umělců ze dvou zemí zde prezentují různými formami fragmenty ze života slavných postav. Návštěvníci tak například uvidí originální profily malířů Alfreda Kubina a Egona Schieleho, fotbalisty Josefa Bicana nebo radikální pacifistky Berthy von Suttner. ČTK o tom informovala ředitelka centra Hana Jirmusová Lazarowitz. "Umělci měli naprosto volnou ruku v tom, jak zadání zpracují. To znamená, že tu jsou malby, kresby, filmy nebo dřevěné sochy," uvedla Jirmusová. Na výstavě vystavuje svá díla pět rakouských a pět českých umělců.

Podle Jirmusové návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do života nejen známých osobností jako třeba Kubin, Schiele a Bican, ale seznámí se rovněž s ne příliš popsanými postavami. "Jednou z nich je například právě baronka Bertha von Suttner, která se stala první držitelkou Nobelovy ceny za mír," řekla Jirmusová. Bertha vom Suttner se začala na počátku 20. století zapojovat do protiválečných aktivit. Brzy se dostala do čela různých mírových organizací. Nobelovu cenu za mír obdržela v roce 1905. Výstava v Egon Schiele Art Centru potrvá do 24. listopadu. Pořadatelé získali na její organizaci příspěvek od Evropské unie. Vstupné je po celou dobu konání zdarma.

Egon Schiele Art Centrum, které v listopadu oslaví výročí 20 let od zahájení provozu, sídlí v komplexu budov bývalého městského pivovaru ze 16. století. Vedle života a díla významného rakouského malíře a kreslíře Egona Schieleho (1890 až 1918) představuje i klasické a současné umění 20. století. V části komplexu vznikly ateliéry pro pobyty umělců. Centrum ročně navštíví kolem 40.000 lidí z mnoha zemí světa. Otevření Schieleho centra předcházela náročná rekonstrukce zchátralého areálu. Dalším kritickým obdobím byly povodně v roce 2002, kdy skončila pod vodou pětina ploch rozlehlého komplexu. (ČTK)

12:38
V Plzni pokřtili knihu o českém divadelníkovi Vendelínu Budilovi

Vendelínu Budilovi, herci, režisérovi a principálovi je věnována nová publikace v edici Významné plzeňské kulturní osobnosti, kterou vydalo město Plzeň. Přibližuje umělcovu pouť, kdy v letech 1902 až 1912 působil jako první šéf Městského divadla v Plzni, dnes Divadla J. K. Tyla, řekla ČTK náměstkyně primátora Eva Herinková. Knihu v sobotu pokřtilo vedení města spolu s Budilovými potomky ve Velkém divadle, o jehož stavbu se jejich předek spolu s měšťany zasloužil. Letos v březnu uplynulo 85 let od hercova úmrtí.

"Vytvořil základy profesionálního českého divadla v Plzni, které dotáhl ke skvělým úspěchům," řekl šéf plzeňského divadla Ilja Racek. Podle něj měl "smůlu či prokletí", že se stal členem Národního divadla až po smrti. "V Plzni ale vychoval řadu skvělých herců a divadelníků, například Vydru, Deyla a Kohouta, kteří potom dali základ toho legendárního souboru Národního divadla počátku 20. století," uvedl. Za herecký život nastudoval 1275 rolí. Nejslavnějšími byly Shakespearův Král Lear, ale také Richard III. nebo Cyrano z Bergeracu. Budilova podobizna v úloze krále Leara visí v Shakespearově domě ve Stratfordu jako pocta Anglie skvělému českému herci. Část textu publikace je věnována pokračujícímu Budilově rodu.

Svůj vztah ke slavnému předkovi vyjadřuje Ian Kodet, Bára Kodetová a Anna Polívková. "Musel to být krásný člověk, nesmírně pracovitý a charismatický. Žil v tak rozdílné době. Kéž už by někdo vymyslel ten stroj času, abych ho mohla navštívit a říci: Jsem vaše prapravnučka, mistře, copak dnes hrajete?," uvedla v knize například Anna Polívková. Budil se narodil v říjnu 1847 v Praze a zemřel v březnu 1928 v Plzni. V letech 1888 až 1900 řídil velmi úspěšnou divadelní společnost, která jako jediná venkovská hostovala v Národním divadle. (ČTK)

14:15
Filmový dokument přiblíží horolezce Radka Jaroše

Hory, má panenko je název celovečerního dokumentu, který o pokořiteli třinácti osmitisícovek, horolezci Radku Jarošovi, natáčí ve společnosti Verbascum režisér Petr Hanousek. Premiéru film bude mít na jaře 2015. Podle producenta Richarda Němce bude část materiálu pořízena v Čechách a Evropě, další část filmu vznikne na úpatí hory K2 v Himálajích. "Tvůrci mají v plánu zprostředkovat divákovi samotný výstup na vrchol způsobem a prostředky, které nemají obdoby ani v celosvětovém měřítku. Film bude také dokumentovat zdolání ostatních hor Koruny Himálaje, a to záběry, které natočil sám Radek Jaroš," řekl ČTK Němec.

Upozornil, že tento horolezec v neděli 13. října symbolicky vystoupil na Gerlachovský štít. Šlo o jeho vůbec první vrchol po zdolání třinácté osmitisícovky Annapurny, po které kvůli omrzlinám přišel o sedm článků prstů na nohou. "V Tatrách jsem začínal a jsem tam doma. Super bylo, že jsem na Gerlach vytáhnul svou dceru Andreu. A taky jsem poznal, jak na tom jsem špatně a jak na sobě musím pracovat," komentoval tento vůbec první "rodinný" výstup Jaroš. Pojal ho jako oslavu dokončení společné knihy Hory shora 2, kterou začátkem listopadu představí v Praze. Na vrchol s nimi vystoupil a vše zaznamenal filmový štáb. Petr Hanousek natočil s kameramanem Martinem Štěpánkem středometrážní snímek Tatry krásné, Tatry mé. Dalším byl záznam sjezdu Lomnického štítu nazvaný Robin Kaleta vs. Tomáš Kraus. Jejich horská spolupráce bude pokračovat i na tomto dokumentu.

Jaroš utrpěl při loňské výpravě na Annapurnu (8091 metrů) omrzliny a následky byly horší, než předpokládal. Musel podstoupit amputaci prstů a kvůli dlouhé rekonvalescenci musel odložit na letošní léto plánovanou výpravu na svou poslední osmitisícovku K2. Bez kyslíku vylezl na 13 ze čtrnácti osmitisícovek. K2 se snažil zdolat už čtyřikrát, ale neuspěl. Léčení omrzlin z Annapurny si vyžádalo skoro rok. Nyní mu zbývá už jen jediný vrchol k zisku Koruny Himálaje, tedy zdolání všech osmitisícovek světa. Dosud ji má na kontě bez dýchacích přístrojů pouze 13 horolezců. (ČTK)

15:04
Klicperovo divadlo chystá premiéru komedie Soudce v nesnázích

Klicperovo divadlo v sobotu 26. října uvede v české premiéře britskou komedii Soudce v nesnázích. Režie hry v překladu Jiřího Joska se v Hradci Králové ujal Šimon Dominik. ČTK o tom informovala Marie Šobková z hradeckého divadla. Ztřeštěnou komedii o nezdárných synech, prolhaných manželkách a neúplatných soudcích napsal britský dramatik, režisér a herec Arthur Wing Pinero (1855 až 1934). Jeho nejslavnějším a nejhranějším dílem je komedie The Magistrate z roku 1885, kterou v Klicperově divadle uvedou po názvem Soudce v nesnázích.

Dramaturgyně hradeckého divadla Jana Slouková uvedla, že hra je výbornou příležitostí vyzkoušet si komediální kvality hradeckého souboru. "Hry tohoto typu se již dlouho na repertoáru Klicperova divadla neobjevily, proto věřím, že se Soudce v nesnázích stane příjemným zpestřením i pro naše diváky, kteří se chtějí v divadle pobavit a zasmát," uvedla Slouková.

Klicperovo divadlo v nové sezoně uvede celkem sedm premiér. Například to bude činoherní podoba jednoho z nejznámějších světových baletů Labutí jezero v originální adaptaci a režii tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Více informací je možné najít na www.klicperovodivadlo.cz. (ČTK)

16:40
Polský film Ida dostal hlavní cenu na londýnském festivalu

Snímek polského režiséra Pawla Pawlikowského Ida dostal v sobotu hlavní cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Londýně. Na závěr festivalu dostal ocenění za celoživotní dílo britský herec Christopher Lee.

Pawlikowski normálně pracuje v Británii a černobílý film Ida je prvním snímkem, který natočil v rodném Polsku. Porota ocenila "odvážný film, který se citlivě a s porozuměním zaměřuje na bolestně kontroverzní situaci - německou okupaci a holokaust".

Při sobotním ceremoniálu předal jednadevadesátiletému Christopheru Leeovi cenu herec Johnny Depp. Lee má na kontě 250 rolí, naposledy Sarumana v Pánu prstenů. Festival dnes uzavře projekce filmu Zachraňte pana Bankse s Tomem Hanksem v roli Walta Disneye a Emmou Thompsonovou, která hraje P.L. Traversovou, autorku knihy Mary Poppins. (ČTK)

07:53
V Domažlicích otevřeli nové digitální a 3D kino za osm milionů Kč

Po roce a půl od uzavření znovu začalo v Domažlicích promítat zrekonstruované kino Čakan. Digitalizace s 3D projekcí stála osm milionů Kč. Radnice připravuje další úpravy kina a kulturního střediska (MKS) za 50 milionů Kč, na něž shání dotace. ČTK to řekl starosta Miroslav Mach. Na všechna tři nedělní představení, z toho dvě dětská, bylo během několika dní vyprodáno."Na 2,5 milionu přišla technologie, na stejnou sumu sedačky a zbytek tvořily úpravy elevace hlediště, nové plátno a upravená kabina promítače," uvedl starosta. Otevření kina se oproti plánům zpozdilo, protože výběr dodavatele se musel třikrát opakovat.

Radnice se podle Macha před lety rozhodovala, jestli kino zavře, nebo ho zmodernizuje. Před čtyřmi lety koupila DVD přehrávač. "Polodigitální kino ale nic nepřineslo. Žádné premiérové filmy se nedaly promítat," řekl Mach. Město pak zvolilo úplnou rekonstrukci kinosálu.

Počet sedadel se snížil na 290. "Diváci mají velké pohodlí. Sezení z roku 1968 mělo 429 míst. Naprosto nesplňovalo standard a očekávání dnešního diváka," uvedl šéf MKS Kamil Jindřich. Technologie je standardní digitální kino spolu s 3D, uvedl. Nejzásadnější stavební změna je v novém hledišti. "V kině jsou také dvojsedačky. Bude tam i popcorn a cola, aby nikdo nemusel jezdit jinam," řekl s nadsázkou Mach. Zájem o kino je velký. Cenu vstupenky podle Macha určuje distributor. Vedlejší náklady jsou sice malé, ale přesto kino nemůže být ziskové. "V příštím roce budeme zvětšovat hlediště. Sál využijeme i na koncerty a divadelní představení," uvedl Mach.

Modernizace byla první etapou kompletní rekonstrukce MKS, kde je kromě kina ještě velký sál a přísálí s malým sálem. Po přestavbě tam přibude loutkové divadlo, které vznikne místo šatny, a bezbariérové vstupy do kinosálu a hlavního sálu. Sál i kino se dočkají nových vchodů i interiérů, vzduchotechniky, požárního zabezpečení i únikových cest. Tyto úpravy si vyžádají ještě 50 milionů korun. Radnice žádala neúspěšně dvakrát v evropském programu ROP a připravuje další pokus. Příští rok má od státu získat polovinu z deseti milionů korun na zajištění bezbariérovosti objektu. Vybuduje výtahy v radnici, MKS i kině. (ČTK)

09:26
Kapela Imodium natočila album Valerie o osudové ženě

Broumovská rocková skupina Imodium tento týden vydá své nové album, kterému dala název Valerie. Půjde o jejich čtvrtou desku, předchozí projekt Polarity vydali před třemi lety. Ústředním tématem novinky je vztah k osudové ženě. K titulní skladbě už vznikl klip v režii Martina Linharta."Tématem je příběh o osudové ženě, takové ženy, kterou muž miluje, přestože ho to ničí, táhne ke dnu, ale on se od ní nedokáže odpoutat. Snažíme se pojmenovat něco, co asi nikdo pojmenovat neumí, něco, co má naše Valerie i spousta dalších žen," řekl ČTK frontman kapely Tomáš Fröde vystupující pod jménem Thom.

Na novince Imodium pracovali od začátku letošního roku, o produkci se postarala sama kapela společně s Martinem Volákem. Ten je podepsán také pod eponymním debutem Imodia z roku 2004. Hosty alba jsou Honza Křížek, jenž hraje na piáno, a zpěvačka skupiny Nanosféra Žanett Vargová. "Tak dlouho jsme nikdy na předchozích albech nepracovali, poprvé jsme také kvůli nahrávání omezili počet koncertů," uvedl Thom.

Skupina, která album poprvé veřejně představí 23. října v pražském Megastoru Bontonland, se brání tomu, že by šlo o čistě koncepční dílo. "Nejedná se o koncept v pravém slova smyslu. Nejen že je to disciplína, na kterou si netroufáme, ale koncepční album nám přijde svazující. Naše deska je přesto vlastně o dvou postavách. O chlapci, který potkal svou osudovou dívku Valerii. Myslím, že i já jsem v životě na někoho, jako je Valerie, narazil. Příběh na desce je ale posbíraný z několika míst. Několik mých přátel vlastně prožilo celkem identický příběh. A fascinuje mě, jak jsou ty příběhy identické napříč generacemi," uvedl Thom. Valerie tour 2013 začíná 7. listopadu v Brně a skončí 14. prosince v Havlíčkově Brodě, Imodium plánují přijít s programem, v němž bude kladen důraz na písničky z nového alba. (ČTK)

11:45
Klub Roxy slaví ode dneška 21. výročí i divadlem

V rámci týdenních oslav 21. výročí pražského klubu Roxy dostane prostor i divadlo. Mluvčí Šárka Maroušková dnes ČTK řekla, že program nazvaný Be Twenty One nabízí v premiéře loutky souboru Echt Street Puppets, dále projekt o Facebooku i oceňované inscenace Teatra NoD. Dne se uskuteční v Experimentálním prostoru NoD premiéra projektu Man Machine souboru monumentálních loutek Echt Street Puppets. Diváci budou moci navštívit i otevřenou zkoušku divadelně-dokumentárního projektu Generace FB zaměřujícího se na život dnešních teenagerů na sociálních sítích. Vedle toho budou po delší odmlce uvedeny inscenace Spitfire Company Nedotknutelní, Kabaret Shakespeare Studia Damúza a Lovci, což je multižánrový projekt o sestrách Válových vytvořený Lucií Ferenzovou, Jindřiškou Křivánkovou a Janou Kozubkovou, uvedla Maroušková.

Představení Man Machine vznikalo v rámci letního labu v NoD. Autory návrhů loutek a výtvarného řešení představení jsou Lukáš Kuchinka a Honza Bažant, režijně s nimi spolupracoval Josef Wiesner. "Man Machine představuje příběh o lidech, strojích a o tom, jak se lidé jimi nechávají manipulovat," řekl Bažant. Projekt Generace FB mapující život dnešních teenagerů na sociálních sítích se snaží upozornit na zranitelnost mladých na internetu, rostoucí počet kyberšikany a narušení soukromí. Dvě otevřené zkoušky se uskuteční 22. a 23. října od 19:00 hodin. Zájemci mohou přijít i na hudebně-divadelní projekt Studia Damúza, které zastřešilo režiséra Jana Nebeského, herce Davida Prachaře a Lucii Trmíkovou, která je autorkou scénáře Kabaretu Shakespeare. Sleduje v něm tři postavy z jeho sonetů, které se v jednom okamžiku ocitnou na stejném místě v milostném trojúhelníku. V dalších rolích se představí Karel Dobrý a Miloslav König. Autorem hudby je Emil Viklický.

Inscenace Nedotknutelní od Spitfire Company v sobě nese inspiraci dílem Virginie Woolfové a je výpovědí o lidské samotě. V hlavních rolích vystoupí Miřenka Čechová, Markéta Vacovská a Robert Janč. Ve čtvrtek 24. října se na divadelní scénu vrátí multižánrový projekt Jindřišky Křivánkové, Jany Kozubkové a režisérky Lucie Ferenzové Lovci. Dílo vzniklo na motivy životních osudů sester a malířek Válových. (ČTK)

13:08
Horácké divadlo poprvé pořádá veřejný konkurz na tanečníky

Horácké divadlo v Jihlavě poprvé ve své více než sedmdesátileté historii vypsalo veřejný konkurz na taneční komparz. Pro muzikál Šumař na střeše divadlo potřebuje osm mužských tanečníků a několik dalších na případné alternace. Zkoušky začnou 3. prosince, muzikál bude mít premiéru 1. února 2014. ČTK to dnes řekl ředitel divadla Josef Fila. V minulosti si divadlo v podobných případech podle Fily samo vybíralo komparzisty z místních amatérských tanečních souborů. "Teď jsme zvolili konkurz. Pozvali jsme i amatéry z veřejnosti, kteří si myslí, že by taneční složku představení zvládli," řekl Fila.

Světoznámý americký muzikál Šumař na střeše vznikl podle povídkové knihy spisovatele Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery, jejíž český překlad vyšel v roce 1958. Hudbu k němu napsal John Williams. Českou premiéru měl muzikál v pražském Tylově divadle v únoru 1968. Režisérkou jihlavské inscenace je Kateřina Dušková, která si jako choreografku přizvala šéfku baletu libereckého Divadla F. X. Šaldy Alenu Peškovou. Představení využije překladu Pavla Šruta, scénu navrhuje hostující Pavel Kocych, kostýmy vytvoří rovněž hostující Kristina Matre Křížová. V hlavní roli mlékaře Tovjeho se divákům představí Josef Kundera.

Muzikál vypráví o radostech a strastech rodiny zbožného, ale velmi chudého mlékaře Tovjeho, jenž s manželkou a pěti dcerami žije na počátku 20. století v jednom ukrajinském městečku. Život rodiny se točí kolem zažitých židovských tradic. V souladu s nimi chce Tovje provdat tři dospívající dcery, které na to však mají jiný názor. (ČTK)

13:53
Přehlídka severské kinematografie začne 28. října v Praze

Do českých a moravských kin počtvrté zavítá putovní přehlídka severské kinematografie. Pod názvem Severský filmový podzim se nejprve uskuteční od 28. října do 3. listopadu v pražském kině Lucerna. Program sestavený z kvalitních a méně známých snímků z produkce zemí na severu Evropy navštíví od 11. do 20. listopadu regiony. Konkrétně půjde o Plzeň, Ústí nad Labem, Ostravu, Brno, Hradec Králové, Zlín, Litoměřice, Teplice, Choceň, Jičín, Jeseník a Veselí nad Moravou. ČTK to oznámil Andrej Štůla z kina Lucerna. Popularita severské filmové produkce v Česku vzrůstá. "Diváky do kina asi láká syrovost příběhů, tragikomické prvky, krása přírody a osudy lidí, kteří jsou nám dost podobní," konstatovala ředitelka festivalu Lenka Bazinková. Upozornila, že severské filmy se vyznačují především realistickým pohledem. Komedie bývají spíše drsné a černé. Tvůrci nešetří ani diváka, ani filmové postavy, ukazují život takový, jaký je i ve své absurdnosti.

Na základě hlasování v divácké anketě byla do programu opět zařazena dnes už kultovní dánská komedie Adamova jablka. Vypráví příběh o neonacistovi Adamovi, odsouzeném k veřejně prospěšným pracím na venkovské faře, a jeho střetu s knězem oslepeným bezmeznou vírou v dobro. Faráře Ivana, který zoufale popírá existenci špatných skutečností, ztvárnil českým divákům známý Mads Mikkelsen. Norsko bude zastoupeno oscarovým snímkem z roku 2012 Kon-Tiki o slavném norském mořeplavci Thoru Heyerdahlovi, který s pěti přáteli podnikl 101 dní trvající nebezpečnou plavbu napříč Tichým oceánem, aby dokázal svou teorii o tom, jak byla osídlena Polynésie. Do programu je zařazeno také několik debutů nadějných severských režisérů. Jde například o norské drama Do tmy či švédskou komedii Výpadky proudu režiséra Patricka Eklunda zamýšlející se nad vlivem moderních technologií na život.

Debutem je i finská komedie plná nedorozumění Třikrát Simo, kterou natočil Teemu Nikki. Děj zavede diváky do současných Helsinek, sleduje příběh dvou zlodějů, kteří se zaplétají do svých lží. Přehlídka se dlouhodobě snaží vyjít vstříc divákům se sluchovým postižením. Všechny snímky budou uvedené s rozšířenými a barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné a jsou nezbytné pro pochopení příběhu. Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub. Podrobnosti jsou na webových stránkách www.sfklub.cz. (ČTK)

14:47
V Británii prudce stoupá prodej vinylových desek

V Británii prudce stoupá prodej vinylových desek. Letos se jich prodalo nejvíce za posledních nejméně deset let. Hlavní podíl na tom mají kolekce písní, které vydali Daft Punk, David Bowie a Artic Monkeys, uvedla agentura BPI zastupující britský hudební průmysl.

Od ledna do začátku října se prodalo na 550 tisíc dlouhohrajících gramofonových desek, což je nejvíce od roku 2003. Pokud tato tendence bude pokračovat do prosince, prodej vinylových alb by mohl přesáhnout 700 tisíc kusů, což by bylo nejvíce od roku 2001.

"Dlouhohrající desky LP se stávají opět módou. Jsme svědky renesance desek, která již nevyplývá z nějaké 'retrománie', ale z toho, že vinyl se stává oblíbeným nosičem stále většího počtu hudebních fanoušků," řekl výkonný ředitel BPI Geoff Taylor. Upřesnil, že vinylové desky představují 0,8 procenta prodaných alb v Británii, zatímco v roce 2008 to bylo 0,1 procenta. (ČTK)

16:29
Husa na provázku vystoupí v Arše a HaDivadlo v Disku

Dvě brněnské scény se na přelomu října a listopadu představí v Praze. V Arše to bude Divadlo Husa na provázku, v Disku vystoupí členové HaDivadla, kteří uvedou koprodukční projekty s pražským souborem Letí. Poslední říjnový víkend bude v Divadle Archa patřit dvěma představením Husy na provázku. Hostování zahájí 25. října "drsné a krvavé miniatury plné obludné fantasie" nazvané Kominické lodě? Ó, kdežpak! aneb Kabaret Wernisch v režii Arnošta Goldflama. V sobotu a v neděli se na tomto jevišti uskuteční dvě poslední reprízy inscenace Maestro a Markétka. Fantaskní předlohu ruského klasika Michaila Bulgakova zpracoval Vladimír Morávek, autorem hudby byl Miloš Orson Štědroň.

V Disku se 2. a 3. listopadu uskuteční další část Festivalu s vášní pro nové hry zaměřená na koprodukční inscenace Divadla Letí s brněnským HaDivadlem, jejichž texty vznikly v rámci rezidenčního programu Centra současné dramatiky. V pražské premiéře půjde o inscenace Tajná zpráva z planety matek/Mamma Guerilla mladé česko-chilské autorky Anny Saavedry v režii Mariána Amslera a text Ondřeje Novotného Roky 90 - Láska, pank a Nesmírnost v režii Martiny Schlegelové. Jak to asi vypadá na planetě, kterou obývají výhradně matky - odpověď na tuto otázku hledala v eseji o mateřství Anna Saavedra. "Zaměřila jsem se na téma, které jde napříč časem, generacemi a které je také často alfou a omegou našich osobních historií," uvedla autorka. "Copak se asi děje v hlavě matky během těch podivných devíti měsíců? Saavedra o tom vypráví poeticky s humorem, respektem a ironickou nadsázkou," komentoval to umělecký šéf HaDivadla Marián Amsler.

Autobiograficky laděná hra Ondřeje Novotného Roky 90 je sondou do období po sametové revoluci. Na devadesátá léta, období na sklonku jedné epochy, dobu euforie, zvratů, pádů, zklamání a narůstající skepse nahlíží autor pohledem dospívajícího kluka. Kromě dokumentárních textů, dobových zpráv a hudebních odkazů hra vznikala na základě autentických promluv a vzpomínek přátel a rodinných příslušníků. "Zajímala nás rovina osobní historie, každodennosti, aspekt generační, tedy jaká byla 90. léta pro první svobodnou generaci, pro generaci dnešních třicátníků, kteří v této době dospívali," uvedla Schlegelová. (ČTK)

07:45
Činoherní studio uvede text Elfride Jelinekové o Fukušimě

Činoherní studio v Ústí nad Labem v úterý uvede v české premiéře text Elfride Jelinekové o havárii elektrárny ve Fukušimě. Představení Kein Licht/Beze světla se pohybuje na hranici divadla a výtvarného umění. ČTK o tom informovala Jana Válková z propagace divadla. "Činohernímu studiu se podařilo získat k exkluzivnímu prvnímu českému uvedení nové hry proslulé rakouské spisovatelky a dramatičky Elfriede Jelinekové, která je nositelkou Nobelovy ceny za literaturu z roku 2004," uvedla Válková. Poprvé se text na divadelních prknech objevil na podzim 2011 v Kolíně nad Rýnem. Ústecké divadlo ho uvede v překladu Zuzany Augustové.

Jelineková hru napsala jako přímou reakci na havárii japonské jaderné elektrárny v březnu 2011. "Ekologická katastrofa způsobená havárií je živou skutečností, její zhoubné následky nedozírné, její reálný rozsah záměrně zamlčován. Nikdo si nemůže být jist, že zůstal nezasažen či že se brzy nestane něco podobného o něco blíž," popsala novou hru Válková.

Činoherní studio text nastudovalo jako takzvané instalované čtení, což je experimentální divadelní forma na pomezí performativního a vizuálního umění. Vzešla ze spolupráce divadla s finalistou Ceny Jindřicha Chaloupeckého pro mladé výtvarné umělce Richardem Loskotem a Tomášem Petermannem. Zřejmě nejznámější prací Elfride Jelinekové je román Pianistka, podle nějž v roce 2001 vznikl stejnojmenný film. Před sedmi lety Činoherní studio nastudovalo její text Nemoc aneb Moderní ženy. Hru Beze světla uvede dva dny po jejích 67. narozeninách. (ČTK)

09:28
Platonov v HaDivadle otevře sezonu věnovanou klasickým textům

Jako pozvolnou cestu člověka k sebezničení inscenuje brněnské HaDivadlo první hru Antona Pavloviče Čechova. Text uváděný nejčastěji pod názvem Platonov tentokrát diváci najdou v programu pod titulem Sežereš sám sebe. Roli Platonova si v režii Mariána Amslera zahraje Martin Siničák, vdovu Vojnicevovou ztvární Kamila Valůšková. Zbývající úlohy si rozdělí celý soubor HaDivadla, doplněný také o hosty.

Amsler pro inscenaci zvolil překlad Ivana Wernische ve vlastní úpravě. Sám navrhl scénu i kostýmy. Hudbu složil Mario Buzzi. Premiérové publikum brněnského Platonova zhlédne v sobotu 26. října, první repríza následuje o dva dny později. Platonov je první novinkou HaDivadla v této sezoně, jejíž dramaturgický plán dostal název Hrdinové a monstra. Divadelníci se po několika sezonách naplněných současnými dramaty a původními texty zaměřují na klasiku, ovšem v novém podání. Jednotící myšlenkou je zkoumání polarity kladných a záporných postav v klasických dramatických textech.

Po Platonovovi následuje Maryša bratří Mrštíků, shakespearovský Sen čarovné noci a Zámek podle románu Franze Kafky. Režii dostali na starost Lukáš Brutovský, Petra Tejnorová a Ivan Buraj, nedávní absolventi divadelních škol v Praze, Brně a Bratislavě. (ČTK)

10:35
České animované a krátké filmy uvádí festival v Uppsale

České animované a krátké filmy se představují od pondělí ve Švédsku. Mezinárodní festival v Uppsale je uvede ve čtyřech blocích, na jejichž dramaturgii se podílely České filmové centrum a Národní filmový archiv."Ve čtyřech kinech v centru Uppsaly budou mít diváci možnost podívat se na celkem tři stovky krátkých filmů z celého světa. V prvním českém bloku, zaměřeném na klasiku, bude uveden například dokument Jiřího Lehovce o Jiřím Trnkovi, který zachycuje slavného animátora při práci ve studiu. Dále snímek Evalda Schorma o zkoušce České filharmonie, animovaný film Navštivte Prahu Pavla Koutského a dokument Jan ´69 Stanislava Miloty a Jaromíra Kallisty. Přibližuje pohřeb Jana Palacha a události, které po něm následovaly," řekla ČTK mluvčí Českého filmového centra Denisa Štrbová.

Druhý výběr švédskému publiku představí současnou krátkometrážní tvorbu. Například animovaný a cenami ověnčený snímek Libora Pixy Graffitiger, hraný film Jakuba Šmída Neplavci, uvedený na mnoha zahraničních festivalech a přehlídkách, nebo audiovizuální meditaci na téma cestování - Cesta Ondřeje Dolejšího. Uvedena bude i animovaná klasika, například Inspirace Karla Zemana, Veselý koncert Ireny a Karla Dodalových, Krtek a buldozer Zdenka Milera a Ruka Jiřího Trnky.

Poslední kolekce je zaměřena na tvorbu Michaely Pavlátové. Mezi šesticí titulů se objeví Řeči, řeči, řeči, nominované v roce 1993 na Oscara, Repete, oceněné Zlatým medvědem na Berlinale 1995, ironická a erotická studie Karneval zvířat i nejnovější Tramvaj, uváděná na mnoha přehlídkách v zahraničí. Do mezinárodní soutěže byl vybrán film Pandy Matúše Vizára, oceněný letos v Cannes, a studentský film Veroniky Jelínkové Nekudrň. "Hosty festivalu jsou režisér filmu Neplavci Jakub Šmíd, který uvede blok nejnovějších krátkých filmů, a historička animovaného filmu z Národního filmového archivu Michaela Mertová. Ta uvede retrospektivu Michaely Pavlátové a blok klasických krátkých filmů," dodala Štrbová. (ČTK)

12:02
Morrissey vydal fanoušky očekávanou autobiografii

Steven Patrick Morrissey, bývalý melancholický zpěvák kultovní pop rockové skupiny The Smiths, odhaluje ve své autobiografii svůj intimní život. Čtyřiapadesátiletý anglický hudebník například podle médií tvrdí, že svůj první skutečně citový vztah měl až ve 35 letech s jedním mužem. Kniha, která vyšla minulý týden, se prý může stát bestselerem konce roku v Británii.Morrissey, který již dříve přitahoval média svou nejistou sexuálním orientací a obhajováním vegetariánství a života zvířat, se také svěřuje, že chtěl mít dítě s Američankou íránského původu Tinou Deghaniovou, do které se zamiloval koncem 90. let. Označuje ji za svou "životní konstantu".

V životopise se strohým názvem Autobiography hovoří o svém vztahu s fotografem Jackem Owenem Waltersem, který trval od roku 1994 do roku 1996. "Jack a já jsme nepotřebovali vyhledávat jiné osoby v té pohnuté době, která se před námi otevřela. Poprvé v životě se pro mne trvalé 'já' stalo 'my'," napsal zpěvák ke svému někdejšímu partnerovi. Kytaristu Johnnyho Marra, jehož přátelství s Morrisseyem dalo vzniknout kapele The Smiths a bylo jejím jádrem, zpěvák hodnotí kladně. K bubeníkovi Miku Joycemu a basistovi Andy Rourkemu je však mnohem méně shovívavý. Padesát ze 457 stránek své knihy věnuje soudním tahanicím, které měl s Joycem kolem autorských práv po rozpadu skupiny v roce 1987.

Mluvčí sítě knihkupectví Waterstones věří, že životopis bude v zemi bestselerem vánočního období. "V Británii je jednou z našich ikon. Je tajemným příběhem z generace hudebních hrdinů 80. let," řekl mluvčí Jon Howells. Morrissey v knize dále prozradil, že Johnny Marr kdysi navrhl legendární skupinu obnovit, ale že to zamítl. "Přežití skupiny The Smiths není něco, co by se mělo pokoušet dvakrát," vysvětlil někdejší frontman bandu Morrissey. Rozhodujícím momentem pro úspěch The Smiths začátkem 80. let bylo vydání singlu This Charming Man, který pojednává o intimním přátelství Jeana Maraise a Jeana Cocteaua. Morrissey byl prý vždy ovlivněn a okouzlen velkými estéty jako Oscar Wilde či právě Cocteau. Po rozpadu kapely se vydal na úspěšnou sólovou dráhu a stále vystupuje. (ČTK)

14:31
Na festivalu v Č. Budějovicích vystoupí uznávaní tanečníci

Festival Město v pohybu, který se v Českých Budějovicích uskuteční od 8. do 10. listopadu s podtitulem Mimo mísu, se zaměří na experimentální tvorbu v současném tanci a pohybovém divadle. Název nechává tušit, že program se bude odehrávat mimo očekávání diváků a mimo tradiční divadelní prostory, řekla dnes ČTK dramaturgyně festivalu Markéta Málková.

"Letošní experiment může Kredance o.s. podniknout díky spolupráci s kurátorem Michalem Škodou z Galerie současného umění a architektury a divadlu Continuo sídlícím v Malovicích ve Švestkovém dvoře. Diváci se mohou těšit na jedinečná představení odehrávající se přímo v galerii, na náměstí, na statku divadla Continuo a v baru otevřeného kulturního prostoru Kredance," uvedla Málková. Zahajovací večer bude v Domě umění. Představí se na něm uznávaní tanečníci - Slovák Jaro Viňarský, který tento rok vyhrál mezinárodní cenu za nejlepší taneční výkon The Bessie Award, Američan Matthew Rogers, Slovenka Sonia Ferenčíková a Marek Menšík. V poloimprovizovaném tanečním dialogu se nechají ovlivnit výstavou Miroslava Šika, autorskou hudbou a světelným designem.

Diváci se podle organizátorů mohou těšit mimo jiné i na tanečníky Palo Kršiaka a Janu Vránu a jejich projekt Princ, Princezna a Electra. Tato představení se budou odehrávat ve speciální scéně - v pavilonu na náměstí Přemysla Otakara II. Pavilon bude dílem architektonického studia Smrk. Na statku Continua se pak uskuteční představení Animal Inside Jara Viňarského a Marka Menšíka.

15:03
Americký písničkář Grant vystoupí na festivalu Colours of Ostrava

Americký písničkář John Grant vystoupí příští rok na festivalu Colours of Ostrava. Je prvním umělcem, jehož jméno pořadatelé zveřejnili. Akce se uskuteční od 17. do 20. července v areálu Dolních Vítkovic. Zájemci si už nyní mohou koupit vstupenky. Nejlevnější stojí bezmála 1400 korun. ČTK to dnes řekl mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

"Grantova zasněná hudba na pomezí folku, elektro i softrocku získala velký ohlas mezi hudebními publicisty i diváky po celém světě. V upřímných a otevřených textech se odráží písničkářovy pohnuté životní osudy," řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Grant je homosexuál, který v roce 2012 zveřejnil, že je HIV pozitivní. V současnosti žije na Isladu. Jeho první album Queen of Denmark vyhlásil magazín Mojo nahrávkou roku 2010. Letošní novinka Pale Green Ghosts, kde zpívá vokály Sinéad O'Connorová, je podle některých kritiků ještě lepší.

Festival Colours of Ostrava 2014 se bude konat od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Návštěvníci se mohou opět těšit na čtyři dny plné koncertů předních zahraničních i domácích kapel, divadel, workshopů, diskusí, filmů a dalších aktivit na mnoha otevřených i krytých scénách. Vstupenky jsou v prodeji výhradně přes e-shop festivalu. (ČTK)

15:22
Festival Contempuls 1. listopadu v La Fabrice otevře Trio Accanto

Šestý ročník mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby Contempuls otevře 1. listopadu v pražské La Fabrice mezinárodní Trio Accanto. Švýcarsko-německo-britská formace představí skladby pro své nezvyklé obsazení saxofon, bicí nástroje a klavír. Hlavním lákadlem akce bude 9. listopadu vystoupení legendárního Arditti String Quartet. Toto kvarteto je hostem festivalu Contempuls již podruhé, tentokrát v rámci turné ke 40 letům své existence. ČTK o tom informoval ředitel festivalu Miroslav Pudlák. Letos zazní celkem sedm koncertů v rámci čtyř festivalových dnů, a to 1., 9. a 15. listopadu v pražské La Fabrice a 13. listopadu v galerii DOX, centrum současného umění, kde zazní mysteriózní prostorová La lontananza nostalgica utopica futura Luigiho Nona pro housle a elektroniku v podání Davida Danela a Jana Trojana.

"Pozornosti by nemělo 9. listopadu uniknout slovinské dechové kvinteto Slowind a švédský kytarista Magnus Andersson, jenž má velkou zásluhu na vytvoření kvalitního soudobého repertoáru pro akustickou kytaru," uvedl Pudlák. Dodal, že program letošního ročníku dále zahrnuje trojici "monografických" koncertů. Každý z nich je věnován jedné rozsáhlé skladbě, přičemž se jedná o kompozice stylově velice rozdílné: Komorní operu Kassandra švýcarského skladatele Michaela Jarrella nastudoval ansámbl Prague Modern, Vortex temporum jednoho z nejvýznamnějších evropských skladatelů posledních dekád Gérarda Griseye představí francouzský Ensemble Linea. Více informací se nachází na www.contempuls.cz.

Contempuls byl založen v roce 2008 a koná se každoročně v listopadu. Posláním festivalu je přinášet domácímu publiku přímý kontakt s aktuální světovou produkcí na poli komponované hudby. Contempuls staví na špičkové interpretaci - zve především renomované zahraniční specializované ansámbly a sólisty. Cílem festivalu je rovněž stimulovat domácí interpretační a skladatelskou scénu vytvářením příležitostí pro mezinárodní konfrontaci. (ČTK)

16:12
Ve věku 82 let zemřel spisovatel a scenárista Otto Zelenka

Ve věku 82 let zemřel dnes spisovatel, dramatik, dramaturg a scenárista Otto Zelenka. ČTK to oznámila jeho rodina. Zelenka se podílel na scénářích desítkách seriálů a inscenací. Byly mezi nimi seriály Cirkus Humberto a O zvířatech a lidech, inscenace a minisérie Manželská tonutí, Zelňačka a Člověk proti zkáze. V roce 1988 byl spoluautorem cyklu televizních dobových komedií U nás doma, předtím se podílel na televizních snímcích Žena pro hrdinu a Tísňové volání. Otto Zelenka po maturitě na kralupském gymnáziu studoval dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU. Působil nejprve jako dramaturg v Československé televizi, poté pracoval jako dramaturg a scenárista ve Filmovém studiu Barrandov. V 90. letech byl odborným asistentem na pražské Filmové a televizní fakultě. Zesnulý byl otcem filmového režiséra a scenáristy Petra Zelenky. V malé roli se objevil v jeho celovečerním filmu Rok ďábla.

Účinkoval i ve dvou dílech seriálu F. L. Věk. V roce 1968 se Otto Zelenka podílel s režisérem Františkem Filipem, s nímž později spolupracoval na seriálech F. L. Věk a Cirkus Humberto, na slavném pamětnickém cyklu z vrcholného období národního obrození Sňatky z rozumu podle předlohy Vladimíra Neffa. "Dali jsme dohromady pětkrát 90 minut, vlastně pět celovečerních filmů. Každý z nich měl svou samostatnou vnitřní dramatičnost, rozvrstvení, gradaci, katarzi, pointu - taky proto se nám tam pak vešlo hodně děje," vzpomínal na to později Zelenka. Byl to tehdy jeho první seriál a práce ho bavila. Ocenil, že Neff své postavy propracoval do hloubky - psal o své vlastní rodině a měl všechno stoprocentně ověřené. Zelenkovu tvorbu charakterizovala námětová a žánrová různorodost.

Pro široké publikum psal divadelní hry s komediálními zápletkami (Věčně tvůj, Babička hodně četla), i hry společenskokritické se satirickým ostnem (Občan Čančík, Bumerang). Středem jeho zájmu byla ovšem dramatika televizní, v níž usiloval o psychologické vykreslení postav a o postižení aktuálních společenských problémů, například kriminality mládeže (Cesta domů), alkoholismu (Kvůli mně přestane) či konfliktních vztahů mezi rodiči a dětmi (inscenace Jen ty a já, Od sedmi do čtyř a Maturita z cyklu Tak se ptám). Soustředil se i na televizní adaptace děl jiných autorů. (ČTK)

17:55
Divadlo rozmanitostí v Mostě chystá Cestu do pravěku a zpátky

Divadlo rozmanitostí v Mostě chystá premiéru dětského představení Cesta do pravěku a zpátky. Spíše než slavným filmem Karla Zemana se tvůrci inspirovali jeho málo známou literární předlohou od Arnošta Cahy, z doby vzniku filmu zůstaly reálie bytu z 50. let. Divadelní hry o úniku čtyř kluků z reality do světa fantazie se diváci dočkají v předpremiéře v pátek 25. října, premiéra bude v sobotu 26. října. Novinářům to dnes řekl autor scénáře a režisér hry Jiří Ondra.

Celé asi padesátiminutové představení se odehrává v bytě, který se postupně proměňuje v pravěký svět. "Například z tatínkovy knihovny vyvstanou pravěcí ještěři, z jeho sbírky trilobitů se stává horolezecká stěna na skále, na balkoně začnou růst obří přesličky, na stěně vznikne (malba z jeskyně) Altamira a z vany začnou vyskakovat dravé ryby," popsal Ondra. Inscenace má podle něj tři roviny; první je dobrodružství kluků, kteří se vydávají do pravěku, druhou je začátek příběhu v 50. letech minulého století a třetí téma úniku z domova a od reality. "Cesta čtyř malých kluků je únikem od reality do říše fantazie, před pravidly rodičů," dodal.

Výtvarnou stránku představení měla na starosti Magdalena Hůlová. Inscenace využívá několik druhů loutek včetně stínového divadla, masek či obřích loutek, které vodí několik hereček. Podle Ondry je zajímavé také to, že všechny loutky vodí herečky - zároveň maminky čtyř hlavních postav, které si kluci do pravěkého světa projektují. Spisovatel, pedagog a nakladatel Arnošť Caha napsal knihu V pravěkém světě v roce 1927. Přestože to autoři nepřiznávají, podle Ondry byla inspirací pro film Karla Zemana Cesta do pravěku z roku 1955. "Mysleli jsme na Karla Zemana, když jsme vymýšleli různé mechanismy, jak by mohly loutky fungovat," dodal režisér (ČTK)

19:34
Seminář ruských filmů připomene Tichý Don a Romanovce

Hodonín v listopadu hostí 20. ročník Semináře ruských filmů. Patří k nemnoha přehlídkám zaměřeným na kinematografii východní Evropy. Dramaturgie letos stojí na dvou výročích - 400 let od nástupu Romanovců na trůn a 85 let od začátku vydávání románu Michaila Šolochova Tichý Don, sdělil dnes ČTK dramaturg Tomáš Hála.

Seminář, který navštěvují zejména členové filmových klubů a znalci ruské kinematografie, se uskuteční od 15. do 17. listopadu v kině Svět. Filmy se promítají zejména z archivních 35mm filmových kopií ze sbírek českého Národního filmového archivu a Slovenského filmového ústavu, uvedl Hála. Slavnou knihu Tichý Don připomene třídílná adaptace režiséra Sergeje Gerasimova z let 1957 až 1958 a dokumentární film věnovaný Šolochovovi. K druhému tématu přehlídka nabídne například filmy Pád dynastie Romanovců z roku 1927 a stejně starý Konec Petrohradu.

Oba filmy vznikly ještě v němém období kinematografie, proto jejich promítání doprovodí živá hudba. Carskou dynastii Romanovců připomene také výstava. Seminář letos nabídne celkem 18 filmů. Současnou ruskou produkci reprezentují filmy Kyslík a Vlček. Projekcím předcházejí lektorské úvody. Podrobnosti o programu najdou zájemci na webových stránkách www.kinosvet.eu. (ČTK)

21:16
Filmy o české minulosti a přítomnosti zarámují festival dokumentů

Filmy o české minulosti i přítomnosti budou provázet jihlavský Mezinárodní festival dokumentárních filmů při jeho slavnostních večerech. Světová premiéra snímku Dál nic režiséra Iva Bystřičana o stavbě kontroverzní dálnice Českým středohořím festival tento čtvrtek slavnostně zahájí, portrét polské režisérky Agnieszky Hollandové v pondělí 28. října svou mezinárodní premiérou přehlídku zakončí. ČTK to dnes sdělil mluvčí festivalu Filip Kršiak. "Portrét Agnieszky Hollandové tak pomyslně uzavře režisérčin 'český rok' spojený s Janem Palachem a filmem Hořící keř," uvedl mluvčí. V časosběrném snímku Dál nic sleduje Bystřičan peripetie kolem stavby nejkontroverznější české dálnice D8, která má vést v Českém středohoří. Těžkou ránu dosavadním snahám stavařů a ministerských úředníků dala sama příroda, když se před několika měsíci na část již zkolaudované dálnice náhle sesunuly tuny zeminy.

"Došlo tak na slova ekologů, kteří od začátku upozorňovali mimo jiné na nestabilní podloží v dané lokalitě," uvedl Kršiak. Na filmovou premiéru přijal pozvání i někdejší stavbyvedoucí kontroverzního úseku D8 Pavel Lány. "Když jsem se ho ptal, zda chce do Jihlavy přijet po dálnici, odpověděl mi: 'Po dálnici ne. Pojedu radši vlakem. Je to pohodlnější a nikdy nevíte, co se na dálnici zase stane'," přiblížil jeho slova režisér filmu. Mezinárodní premiéra filmu Návrat Agnieszky H. jihlavský festival slavnostně zakončí. Snímek, jehož autory jsou Krystyna Krauzeová a Jacek Petrycki, vznikl v polsko-české koprodukci.

Film zkoumá kořeny tvorby režisérky třikrát nominované na Oscara, která v 60. letech studovala na pražské FAMU. Stala se tak očitým svědkem překotných událostí roku 1968, které vyvrcholily upálením Jana Palacha v lednu 1969. Film Návrat Agnieszky H. byl minulý týden ve světové premiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě. Sedmnáctý ročník festivalu dokumentů se koná od 24. do 29. října. Diváci uvidí více než dvě stovky filmů ze 47 zemí, z nich 21 ve světové premiéře. Programová rada je vybrala z více než 2600 přihlášených titulů. Hlavním hostem festivalu bude americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin. (ČTK)

07:47
Divadlem Rokoko se v nové inscenaci povalí proudy vody

Parafrází biblického příběhu o potopě světa je komedie Petera Ustinova A voda stoupá. Bude první novinkou Městských divadel pražských (MDP) v této sezoně. Herci v kostýmech se poprvé setkali před týdnem, premiéra se uskuteční 9. listopadu. "Tato brilantní anglická konverzační komedie tematicky navazuje na inscenace Městských divadel pražských, které se věnují povrchnosti mezilidských vztahů a konzumnosti dnešní společnosti," řekla o novince ČTK mluvčí MDP Kateřina Gardner.

Podle režiséra Ondřeje Zajíce těží hra z toho nejlepšího z anglické konverzační tradice. "I když je o vodě, doporučil bych ji především příznivcům suchého britského humoru. Asi nepřekvapí, jaké postavy si do své biblické morality vybral skvělý, ale u nás totálně nedoceněný komediograf Ustinov, mimo jiné první představitel filmového Poirota. Jeho figury jsou tak mimo realitu, že i když mají vodu de facto po krk, stále věří, že se jim nemůže nic stát. Paradoxně v tom spočívá jejich půvab," uvedl režisér. Na jevišti se objeví Pavel Juřica, Zdeněk Dolanský, Zbigniew Kalina, Jiří Klem, Máša Málková, Henrieta Hornáčková, Radim Kalvoda, Stanislav Lehký a Františka Brzobohatá. Dramaturgem inscenace, jejíž text přeložil Jiří Mucha, je Jiří Janků. Autorkou scénické hudby je Vladivojna La Chia. Peter Ustinov (1921-2004) byl nejen vynikající herec vyznamenaný řadou ocenění (včetně dvou Oscarů) a autor humoristických knih, ale také úspěšný dramatik. Napsal zhruba dvě desítky vesměs satirických textů. Těmi nejznámějšími jsou například Láska čtyř plukovníků, Romanoff a Julie či Cílová kamera.

O uvedení jeho her na prknech divadla ABC se pokoušel koncem 50. let už Jan Werich, který byl Ustinovovým osobním přítelem. Především z politických důvodů na ně ale nikdy nedošlo. Bývalé Československo navštívil Ustinov poprvé v roce 1947 s delegací přehlídky britského filmu. V polovině 60. let sem přijel na premiéru své hry a v roce 1991 převzal pamětní medaili Univerzity Karlovy. V roce 1995 byl hostem Plesu v opeře, o dva roky později měl v Česku sérii přednášek. Koncem listopadu 1991 Ustinov dvakrát v Praze vystoupil s vlastní "one man show". Představil se jako vtipný vypravěč, pohotový glosátor a vynikající imitátor světových politiků. Do Prahy se vrátil v listopadu 2001, aby v rámci festivalu německého divadla na jevišti Státní opery uvedl své dva texty. (ČTK)

09:03
Knihovna v USA více zpřístupní Shakespearovo dílo na internetu

Washingtonská knihovna Folger Shakespeare příští měsíc rozšíří na internetu přístup k tisícům originálních knih a rukopisů z anglického období přelomu 16. a 17. století, kdy tam tvořil dramatik William Shakespeare. Informoval o tom dnes britský zpravodajský portál BBC.

Studenti a výzkumníci po celém světě tak pouhým stisknutím tlačítka počítače získají okamžitý přístup k doslova "historickým pokladům", jak píše BBC. Knihovna totiž vlastní největší sbírku Shakespearových děl na světě. Folger Shakespeare se již v roce 2008 rozhodla k digitální reprodukci 75 výtisků Shakespearových her a jejich umístění na internet.

Šla tak ve šlépějích Britské knihovny, která faksimile všech 93 výtisků jeho 21 her ze svých fondů vystavila na svých stránkách v roce 2004. Shakespeare v letech 1590 až 1613 napsal minimálně 37 her a na tvorbě několika dalších spolupracoval. (ČTK)

10:39
Před 55 lety se v belgickém časopise poprvé objevili Šmoulové

Šmoulové, modří skřítkové s bílými čepičkami a v bílých nohavičkách pozvolna přecházejících do bot, se poprvé objevili 23. října 1958 v belgickém komiksovém časopise Le Journal de Spirou. Poprvé je ale kreslíř Peyo, vlastním jménem Pierre Culliford, zasadil jen jako vedlejší postavy do komiksu Johan a Pirlouit.

O rok později už modří skřítci vykročili do vlastní série a jejich příběhy lákají zejména malé čtenáře i diváky dodnes. Skutečný šmoulí boom přineslo 272 epizod televizního seriálu, které od roku 1981 vyprodukovalo studio Hanna Barbera. Po 55 letech existence je ze Šmoulů zábavní impérium, které funguje i 20 let po smrti Peya.

Šmouly je možné nalézt v kindervajíčcích, na aktovkách, penálech či hrnečcích, existují i zvláštní zábavní parky. Modří pidimužíci mají na kontě také dva celovečerní filmy, kombinující hrané scény s animací. A roční příjmy ze "šmoulího byznysu" dosahují miliony dolarů. (ČTK)

11:54
Jára Cimrman porazil v hitparádě McCartneyho, Chinaski i Lucii

Žebříček nejprodávanějších alb minulého týdne ovládla nahrávka koncertního provedení slavných melodií, odcizených z operetní fresky Járy Cimrmana Proso. "Vědecký tým" českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem, na tomto projektu dokázal, kdo je skutečným autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet. Až za hudebním odkazem českého génia jsou v hitparádě hvězdy tuzemské a světové hudby. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Na druhém místě skončila nová deska Heleny Vondráčkové Touhy následovaná kompilací Zlatá kolekce (1957-2010) Hany Hegerové.

V minulém týdnu třetí nahrávka skupiny Kryštof k albu Inzerát klesla na čtvrté místo. Pátá je další tuzemská novinka v podobě alba Návrat krále skupiny Kreyson. První zahraniční deskou v hitparádě je na šestém místě New od Paula McCartneyho. Deska Richarda Müllera Hlasy je sedmá, osmá skončila nahrávka amerických Pearl Jam Lightning Bolt, devátá pozice patří stejně před týdnem skupině Chinaski s výběrovým albem 20 let v síti.

Desítku nejprodávanějších tuzemských nahrávek uzavírá Štefan Margita s albem Melancholie. Z domácích alb se v první dvacítce umístila nahrávka Tomáše Kluse Racek, kapela Škwor s deskou Sliby a lži, kompilace LUCIE Best Of a box se všemi studiovými alby kapely Lucie s názvem Platinum Combo 1990-2013, výběr hitů Jaromíra Nohavici s názvem Tenkrát/Nostalgie 90. let a album Riot rappera Marpa Ze zahraničních interpretů zaujala ještě popová hvězda Miley Cyrusová s nahrávkou Bangerz, Last Ship britského hudebníka Stinga, deska Take Me Home britské chlapecké kapely One Direction a nové album zpěvačky Katy Perryové Prism. (ČTK)

13:08
Lenka Filipová dnes zahraje na Masarykově nádraží v Praze

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová dnes odehraje koncert v nově zrekonstruované hale Masarykova nádraží v Praze. V nezvyklých prostorách nádraží, kde Filipová zahraje repertoár ze svého letošního turné po tuzemských kostelích, se zároveň bude natáčet koncertní DVD. Vstup je volný, ale kapacita na sezení je omezena na 400 míst. O hudební doprovod se postará mladý Smyčcový soubor GMHS Praha pod vedením Jindry Koníře. Během večera se jako hosté představí Sean Barry a písničkářka Lenny, dcera Filipové, které matku zároveň doprovodí jako klavíristka.

Na originálním koncertu zazní výběr z nahrávky Concertino a ověřené hity jako Mosty, Věnování, Tisíc způsobů jak zabít lásku a další. "Koncert je živoucím organizmem, a proto nechceme nic a nikoho na nádraží omezovat. Vše proběhne za běžného provozu," uvedl režisér David Beránek. Filipovou podle jejích slov inspirovalo k natočení koncertu DVD folkové trojice Peter, Paul a Mary natáčené na historickém nádraží. Sama má k tomuto prostředí osobní vztah. "Můj dědeček byl strojvůdce, jsem z Pardubic a nádraží bylo mým druhým domovem," řekla ČTK Filipová s tím, že je na "dobrodružství na nádraží" připravená.

Komorní pořad Concertino pojmenovaný podle desky Filipové z roku 2010 nabízí klasickou kytaru a zpěv, úpravy lidových písní, ukázky šansonu i irskou harfu Seana Barryho, který již několik let doprovází její koncerty. Albem Concertino 2010 se před třemi lety Filipová vrátila svému úspěšnému projektu nahrávek klasické hudby z roku 1989, na němž zúročila své studium hry na klasickou kytaru. Celé album s repertoárem, který obsahuje díla Frescobaldiho, Bacha, Giulianiho či Vivaldiho, Filipová natočila s kytarou s nylonovými strunami, jejichž je velkou propagátorkou, mimo jiné pro jejich měkký tón (ČTK)

14:36
Knihománie představí 22 novinek podzimního trhu

Patnáct tuzemských nakladatelů uvede v sobotu na trh 22 novinek, které podle nich patří k tomu nejzajímavějšímu, co se na podzimní knižní sezonu chystá. Začne tím třetí ročník Knihománie, která potrvá do 26. listopadu. Dvanáct z nových titulů je původní česká tvorba, některé novinky budou prezentovat sami autoři během autogramiád.

Knihománie představí například poslední díl kultovní trilogie Harukiho Murakamiho 1Q84, historický román Ludmily Vaňkové Kronika Karla IV. - Cval rytířských koní, biografii Micka Jaggera, autobiografii Marie Poledňákové, satiru pro ženy, severskou krimi, moderní kuchařku, komiks pro děti nebo pohádky a písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Na základě úspěchu předchozích dvou Knihománií i popularity některých titulů nakladatelé zvolili i relativně vysoký náklad několika letošních titulů. Kupříkladu encyklopedii Osobnosti českých dějin uvede Knižní klub v počátečním nákladu 10 000 kusů, Murakamiho vydává Odeon v nákladu 20 000 kusů.

Loňská podzimní Knihománie přinesla 26 titulů, od kterých se do konce loňského roku prodalo celkem 185 510 kusů, průměrně tedy od každého titulu 7135 kusů, řekla ČTK Denisa Novotná z pořádající společnosti Euromedia Group. Nejprodávanější podle ní byl titul Romana Vaňka Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček, jehož se prodalo 27 330 kusů. Velký zájem měli čtenáři také o klasickou krimi Felixe Francise Spřízněni krví, které se prodalo 22 084 kusů. Na třetím místě byl humoristický román pro ženy Alexandry Potterové Kde je ta holka? Prodalo se jí 11 927 kusů. (ČTK)

16:20
Moravská galerie vystavuje v opravené studovně nejkrásnější knihy

Nejkrásnější české knihy roku 2012 vystavuje Moravská galerie v čerstvě rekonstruované knihovně a studovně v Pražákově paláci. Návštěvníci tam najdou nový nábytek a upravené odpočinkové zázemí s posezením. Galeristé chtějí knihovnu proměnit v místo setkávání a prostor pro přednášky a tvůrčí dílny. "Prostor oživíme menšími tematickými výstavami, zaměřenými na knižní kulturu a grafický design," uvedla vedoucí knihovny Judita Matějová.

Premiérovou expozici tvoří Nejkrásnější české knihy, které v minulých ročnících galerie vystavovala v Místodržitelském paláci. "Kromě změny místa výstavy jsme zvolili i nový způsob prezentace nejkrásnějších českých knih. Reagujeme tak na vyjádření návštěvníků předchozích ročníků, kteří často litovali, že si knihy nemohou vzít do ruky a důkladně prolistovat," uvedla kurátorka Hana Karkanová. Knihy jsou tentokrát volně dostupné v policích.

"Osvobození knihy z uzavřené vitríny dává vyniknout dalším specifickým stránkám knihy - haptické kvalitě vazby, způsobu, jak se kniha otvírá, vůni papíru a tiskařských barev - zkrátka vlastnostem, které mají čtenáři s knihami nerozlučně spojené," doplnila Karkanová. Soutěž Nejkrásnější české knihy pořádá tradičně ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví v Praze, kde také porota v dubnu vyhlásila výsledky. Nejvíce ocenění ve 48. ročníku soutěže získala opět nakladatelství Baobab a Arbor vitae. (ČTK)

07:04
Spisovatel Amos Oz dnes dostane Cenu Franze Kafky

Izraelský spisovatel Amos Oz si přijel do Prahy pro Cenu Franze Kafky. Převezme ji dnes odpoledne na Staroměstské radnici. Ocenění pojmenované po slavném pražském rodákovi je jedinou mezinárodní literární cenou, která se v Česku udílí.

Dosavadními jejími nositeli jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke nebo Václav Havel; loni ji dostala Daniela Hodrová.

Cenu Franze Kafky uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury.

Amos Oz je spisovatelem, esejistou a publicistou, literaturu také vyučuje na univerzitě. V roce 1965 mu vyšla první sbírka povídek (Arcot ha-tan, česky Země šakalů) a od té doby publikuje novou knihu téměř každý rok. Rozsáhlé beletristické a publicistické dílo Amose Oze je přeloženo do více než tří desítek jazyků a on sám je považován za jednoho z předních izraelských spisovatelů a intelektuálů. (ČTK)

09:00
Městské divadlo Brno čeká perná sobota, hraje sedm představení

Městské divadlo Brno čeká perná sobota. V jediný den odehraje soubor posílený o řadu hostů rovnou sedm představení, a to ve čtyřech různých budovách ve třech městech. Kromě domovské činoherní a muzikálové scény vystoupí divadelníci na jeviště v Praze a Bratislavě, řekla ČTK mluvčí divadla Lenka Pazourková.

"Jedná se o zcela jedinečnou událost, která nemá v historii našeho - a věřím, že ani jiného českého divadla - obdoby. Zajistit veškeré zázemí, lidi, techniku a mnohé další, aby vše fungovalo, jak má, nebylo vždy úplně snadné," uvedla Pazourková. Divadelníci věří, že v sobotu uslyší sedmkrát potlesk.

V pražském Divadle Hybernia hostuje brněnský soubor ve 14:00 a 18:00 s koprodukčním muzikálem Zorro. V Bratislavě už od loňského prosince uvádí brněnská verze legendárního muzikálu Bídníci. V sobotu se v kulturní domě Istropolis uskuteční rovněž dvě představení.

Na domácí muzikálové scéně zahraje Městské divadlo dvakrát Čarodějky z Eastwicku. Na sousední činoherní scéně brněnské diváky rozesměje bláznivá komedie Dokonalá svatba. Program je náročný nejen pro herce a hudebníky, ale také techniky, maskérky či vlásenkářky. (ČTK)

09:21
Před 115 lety se narodil filmový režisér Karel Anton

Karel Anton, od jehož narození uplyne 25. října 115 let, se do historie české kinematografie zapsal především jako režisér prvního českého zvukového filmu Tonka Šibenice. Melodramatický snímek byl přitom původně natáčen jako němý. Po požáru tehdejších filmových ateliérů v Praze na Kavalírce koncem roku 1929 ale Anton využil nabídky francouzské firmy Gaumont a do ještě nedokončeného snímku dotočil několik zvukových scén v jejích studiích v Joinville u Paříže.

Film se pak promítal ve třech jazykových mutacích - v Německu se hrál pod názvem Die Galgentoni a ve Francii jako Tonischka. Česká verze obsahovala navíc zfilmovaný výstup písničkáře Karla Hašlera, který z plátna uvítal přítomné a zazpíval dvě populární písně Hradčany krásné a Když padá v Praze první sníh. Do současnosti se dochovala jen francouzská verze filmu. Z české mutace Národní filmový archiv ochraňuje pouze prolog s Hašlerovými písněmi.

Tonka Šibenice ale byla jen jedním z téměř šesti desítek filmů, které zběhlý medik Anton natočil. Debutoval v roce 1921 Cikány podle povídky Karla Hynka Máchy, na kontě měl i němou verzi Pohádky máje (1926), ve které hrál hlavní roli na zapřenou Jiří Voskovec. Od 30. let tvořil hlavně ve Francii a později Německu, kde se usadil. Poslední film dokončil v roce 1960, o čtyři roky později ještě natočil osmidílný krimiseriál. Karel Anton zemřel 12. dubna 1979 v Západním Berlíně. (ČTK)

10:21
Festival Hudební fórum Hradec Králové nabídne čtveřici koncertů

Festival Hudební fórum Hradec Králové, který od 31. října do 12. listopadu pořádá hradecká filharmonie, nabídne čtyři koncerty renomovaných orchestrů. Na festivalu zazní některé skladby v českých premiérách, informoval ČTK Pavel Sršen z hradecké filharmonie.

Podle pořadatelů festival připomene sté výročí narození polského skladatele a dirigenta Witolda Lutosławského a úmrtí západních skladatelských ikon, Hanse Wernera Henzeho a Henriho Dutilleuxe. "Setkávají se tu díla zahraničních soudobých skladatelů s nejrůznějším stylovým zabarvením. Potkávají se tu umělci, kteří s chutí přijímají výzvu provést dílo, které dosud neměli v repertoáru," uvedl prezident festivalu Lukáš Hurník.

Na festivalu se představí Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK, Orchestr Berg, hradecká filharmonie a Janáčkova filharmonie Ostrava. Přímé přenosy festivalových koncertů bude vysílat Český rozhlas Vltava. (ČTK)

11:05
Karel Janák dotočil komedii 10 pravidel

Režisér Karel Janák, tvůrce úspěšných komedií Snowboarďáci a Rafťáci, dotočil filmovou komedii nazvanou 10 pravidel. Její podtitul Jak sbalit holku jednoduše vystihuje hlavní zápletku, sdělila ČTK mluvčí filmu Uljana Donátová.

Hlavní hrdina Marek je typickým příkladem mladého "mimoně", žijícího ve vlastním vesmíru. Je chytrým a milým vědátorem zabraným do studií astrofyziky; jeho největší láskou jsou hvězdy a horoskopy. Dráhu mu však jednoho dne překříží dívka snů a její přítomnost mu zcela obrátí život naruby. Jeho přátelé se rozhodnou zasvětit do Markových problémů jeho otce, který je úspěšným vydavatelem řady bestsellerů na téma jak získat ženu. Společně pak začnou Markovi připravovat plán, jak najít cestu k milované dívce.

"Je to vlastně můj první vztahový film, i když samozřejmě jsme stále v žánru komedie, ale už nejen o tom, jak si spolu vlézt do postele. A já mám dobrý pocit z toho, že se to povedlo," komentoval to režisér.

Roli Marka ztvárnil Matouš Ruml, populární díky postavě nešiky Lexy ze seriálu Comeback. Jako jeho soka uvidí diváci Jakuba Prachaře. Markovy kamarády hrají Jan Dolanský, Tereza Nvotová a Petr Buchta, dívkou snů je Kristína Svarinská. Tatínka a tvůrce vyhlášených deseti pravidel vytvořil Miroslav Donutil.

Premiéra filmu, na němž se partnersky podílí televize Nova, se plánuje na březen příštího roku. (ČTK)

11:43
Fidlovačka uvede 31. října premiéru komedie Až naprší a uschne

Pražské Divadlo na Fidlovačce uvede 31. října premiéru hry britského dramatika první poloviny minulého století Noela Cowarda s názvem Až naprší a uschne. V režii Jany Kališové a dramaturgii Johany Kudláčkové se v hlavní roli představí Eliška Balzerová. V dalších se objeví Ladislav Županič, Marie Doležalová, Matěj Nechvátal, Iva Pazderková, Lukáš Rous, Vanda Chaloupková, Petr Batěk a Lilian Malkina v alternaci s Ludmilou Molínovou.

Tři dny předtím oslaví Fidlovačka 15. výročí svého znovuotevření, a to reprízou jedné z nejnovějších inscenací, jíž je adaptace Babičky Boženy Němcové. Koncem minulé sezony měla premiéru v režii autora dramatizace a režiséra Jana Jirků.

Komedie slavného britského herce a dramatika Noela Cowarda Hay Fever, kterou uvádí nuselská scéna v novém překladu Pavla Dominika pod názvem Až naprší a uschne, předvádí bláznivý víkend v letním sídle slavné divadelní herečky na anglickém venkově roku 1920, kam si každý z členů její výstřední rodiny pozve svého hosta. V uměleckém prostředí neplatí obvyklé konvence, hosté jsou zmateni a podléhají nástrahám milostných hrátek. Nudící se herečka, která se chce stůj co stůj vrátit na jeviště, rozehraje velkolepý part rodinného rozkolu a nového začátku, což její hosty vyděsí tak, že se tiše vytratí.

"Noel Coward se dovede krásně rozepsat o ženských osudech," řekla o tom na dnešním setkání s novináři Balzerová. Režisérka Kališová s ní nastudovala už tři monodramata. To z pera Geraldiny Aronové Můj báječný rozvod v polovině září mělo pětistou reprízu.

Fidlovačka ohlašuje na 7. listopad derniéru dramatu Karola Sidona Shapira. Režisér Juraj Deák obsadil do hlavních rolí Elišku Balzerovou a Ondřeje Brouska. O týden později se na scéně Komorní Fidlovačky odehraje obnovená premiéra hry irské autorky Marie Jonesové Plný kapsy šutrů, v níž v režii Kališové rozehrávají Miroslav Vladyka a Radek Holub herecký koncert o dvou chlapících ze zapomenutého irského venkova, kam přijede velký filmový štáb. Inscenaci přebírá nuselská scéna od agentury FDA.

Osmdesátou reprízu bude mít 18. listopadu inscenace Lucerna, která měla premiéru v den 10. výročí znovuotevření této scény 28. října 2008. "Po dalších pěti letech připomeneme své jubileum dalším vlasteneckým a obrozeneckým titulem - inscenací Babičky," dodala Balzerová, která v ní ztvárňuje titulní roli. (ČTK)

12:30
Chebské a karlovarské divadlo a orchestr zahrají muzikál

Karlovarské a chebské divadlo a Karlovarský symfonický orchestr (KSO) se sešly na přípravě muzikálu Divotvorný hrnec. Spolupráce umožnila vytvořit představení, které počtem účinkujících i náklady nemá v Karlovarském kraji obdobu. Premiéru bude mít 2. listopadu a hrát se bude jak v Chebu, tak v Karlových Varech, řekl dnes novinářům umělecký šéf chebského divadla a režisér představení Zdeněk Bartoš.

Hrát bude celý soubor chebského divadla, čtyři herci z karlovarského a 32 členů Karlovarského symfonického orchestru. "Na jevišti a pod ním v orchestřišti se tak během představení objeví 56 lidí," shrnul Bartoš.

Jeden z nejznámějších amerických muzikálů přivezli do Čech a upravili Jiří Voskovec a Jan Werich. Příběh irských emigrantů přetvořili na české poměry. "Poprvé byl uveden v roce 1948, krátce po únorovém převratu a Werich v roli vodníka Čochtana tam měl hodně narážek na aktuální situaci. Ty jsme vyškrtali. V Česku měl muzikál už 30 uvedení a i nyní se hraje v pěti divadlech. Nikdy se ale Divotvorný hrnec nehrál v Chebu nebo Karlových Varech," uvedl Bartoš.

Spojení obou divadel a orchestru umožnilo také spojení finančních prostředků. "Pokud bychom to chtěli udělat sami, neměli bychom na to. Takto se náklady rozdělí mezi tři subjekty," dodal Bartoš.

Nákladné bude už jen stěhování představení. Proto se počítá s tím, že když se bude hrát v Karlových Varech, bude dopoledne představení pro školy a stejně tak v Chebu. Herci a hudebníci tak budou v jeden den hrát hned dvakrát. (ČTK)

14:32
Plzeňské divadlo uvede v české premiéře komedii Lháři

Drsnou a zároveň dojemnou komedii skotského dramatika Anthonyho Neilsona Lháři uvede v sobotu v české premiéře plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Jako svou první inscenaci po nástupu do angažmá v Plzni nastudoval Lháře šestadvacetiletý režisér David Šiktanc, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Eva Ichová.

Děj komedie, jejímiž ústředními postavami je dvojice strážníků, se odehrává v současnosti, v atmosféře Štědrého večera. Strážníci se - částečně ze soucitu a částečně ze zbabělosti - zdráhají sdělit rodině tragickou zprávu o nehodě jejich dcery. "Malé zaváhání, nevinná lež a fatální nedorozumění startují stále krkolomnější a absurdnější situace, jejichž humor osciluje mezi křehkou lidskostí a morbidností," popsala děj mluvčí.

Ačkoli šestačtyřicetiletý Neilson v poslední době sbírá ceny za tvorbu pro divadlo, film, televizi a rozhlas, v Česku je téměř neznámý. Plzeňská inscenace Lhářů je vůbec prvním uvedením jeho hry v ČR. Jeho psychologické drama Normální: Düsseldorfský rozparovač, vycházející z případu bestiálních vražd, inspirovalo režiséra Julia Ševčíka k filmu Normal.

"Na Lhářích je pozoruhodná, bravurně vystavěná zápletka. Sám jsem se rozhodl podporovat specifický, místy až bizarní svět postav, jenž onu krutou komiku staví do jiného - ne snad přívětivějšího, ale řekněme plastičtějšího - světla," řekl o svém přístupu k Neilsonově textu Šiktanc. Zážitek podle něj slibuje obsazení ústřední dvojice mladými výraznými herci plzeňské činohry. Marek Adamczyk hraje duchem chudšího, ale až nepolicejně útlocitného konstábla Gobbela, Jan Maléř se představí v roli zodpovědnějšího a služebně horlivějšího konstábla Blunta. Další postavy vytvořili Zorka Kostková, Jana Kubátová, Zdeněk Mucha a Michal Štěrba.

Na inscenaci v překladu Alexandera Jerie se podílí scénograf Nikola Tempír, výtvarnice kostýmů Petra Krčmářová, autor scénické hudby Filip Míšek a dramaturgyně Marie Caltová. (ČTK)

14:49
Mark Cousins, tvůrce Příběhu filmu: Odysea, přijede do Prahy

Autor dokumentárního cyklu Příběh filmu: Odysea severoirský režisér Mark Cousins přijede do Prahy. Cyklus odstartoval před čtrnácti dny mimo jiné v pražské Lucerně, tam ho také v pátek 25. října odpoledne Cousins uvede. S diváky pohovoří o svém eposu a povede workshop na téma Tvořivost a vášeň ve filmech. Během svého pražského pobytu má dále v plánu návštěvu FAMU, která se stala odborným garantem projektu v ČR, oznámila ČTK Lenka Stanslická ze společnosti Film Europe CZ.

Projekt Příběh filmu: Odysea, pojednávající o vývoji filmu během více než stovky let, byl ve Velké Británii označen za "filmovou událost roku". Kritici i diváci jej obdivují pro jeho rozsáhlost a neotřelý přístup k historii filmu. Celosvětovou premiéru měl na MFF v Berlíně.

Cousins je režisér, scenárista, kameraman, spisovatel a celoživotní milovník filmu. Světová média hovoří o jeho projektu jako o "poetickém, milujícím, osobním, radostném pedagogickém protiléku na provinčnost většiny děl o dějinách filmu". Stejně pozoruhodný je i Cousinsův elán, s nímž během jednoho roku natočil další výpravný dokument, Příběh dětí a filmu, který představil na letošním karlovarském festivalu. Do českých kin přijde v příštím roce.

"Když jsme před více než rokem jednali o licenčních právech k Příběhu filmu: Odysea, oslovila nás obsáhlost tohoto díla a také jeho celosvětový rozměr. S nadšením představuje jak hollywoodský lesk, tak i poetičnost asijské kinematografie nebo průkopnictví afrických filmařů," podotkl generální ředitel Film Europe CZ Ivan Hronec. Tato společnost uvede tento patnáctihodinový epos o vzniku filmu, jeho vývoji a přínosu v kinech i v televizi a na DVD. (ČTK)

15:31
Muzeum romské kultury v Brně výstavou mapuje mediální obraz Romů

Mediální obraz Romů od 19. století do současnosti sleduje nová výstava Muzea romské kultury v Brně. Mezi exponáty jsou jak výstřižky z tisku, tak rozhlasové, televizní a internetové zpravodajství, prezentované pomocí audiovizuální a interaktivní techniky. Výstava nechce hodnotit či analyzovat mediální praxi, spíše naznačuje časté stereotypy a zobecňování při informování o Romech, řekl ČTK jeden z k kurátorů Michal Schuster.

Výstavu tvoří tři základní linie, které se neustále prolínají. První z nich je časová osa, jejímž prostřednictvím se návštěvník seznámí s historickým vývojem obrazu Romů v médiích. "Vztah společnosti k Romům se v každé době odrážel ve sdělovacích prostředcích," uvedl Schuster.

Například za první republiky se sice v médiích objevovaly i pozitivní zprávy o Romech, avšak většina jich zmiňovala problémy s kriminalitou. Podobné je to podle aktuálních výzkumů i nyní. Ke kriminalitě se nějakým způsobem vztahuje asi 60 procent současných zpráv. Výstava dokládá také štvavé kampaně proti Romům za protektorátu, jeden titulek je například označuje za "černé Židy".

Druhá linie výstavy je zaměřena na romské novináře a romská média. Například název celé expozice "Paťan-ma paťan: Věřte-nevěřte" odkazuje k humorné rubrice na poslední straně časopisu Romano gendalos.

Třetí linie zprostředkovává podrobný pohled na vybrané kauzy v českých médiích. Kurátoři vybrali téma tábora v Letech u Písku, nabývání občanství po rozdělení Československa a takzvanou "kauzu Břeclav". Chlapec z Břeclavi, který se sám zranil, si vymyslel, že jej napadli neznámí útočníci, patrně Romové. Veřejné mínění se kvůli tomu obrátilo proti místní romské komunitě.

"Výstava umožňuje sledovat zprávy o situaci v Břeclavi po dnech. Od první nejasné zprávy přes protiromskou hysterii až k oznámení, že vše byl jen výmysl. Pak už zájem médií stagnoval," uvedl Schuster.

Kurátorům se podařilo shromáždit také unikátní historické materiály z archivních zdrojů. Mezi nimi vyniká třeba krátký dokumentární film o obětech tábora v Letech z roku 1960. Pod názvem Nezapomeňte na tohle děvčátko jej natočil režisér Miroslav Bárta. (ČTK)

18:22
Vychází stará nahrávka dvořákovského večera se Zdeňkem Mahlerem

Nakladatelství Galén vydává dvojalbum s téměř čtvrt století starou nahrávkou dvořákovského večera se spisovatelem Zdeňkem Mahlerem. Záznam s názvem Antonín Dvořák v Americe byl nahrán 21. března 1989 v pražském klubu U zlatého melounu a vychází u příležitosti prosincových 85. narozenin Mahlera a 20. výročí nakladatelství Galén. Dnes ho autor představil veřejnosti na na besedě v Akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK ve Faustově domě v Praze.

"Důležité je to, co zazní na začátku nahrávky, totiž, že to, co budu říkat, je děravé a určitě se objeví řada věcí, které bude ještě potřeba doplnit," řekl na úvod zaplněnému sálu Mahler.

Nahrávka vedle Mahlerova vyprávění obsahuje také hudební ukázky z jeho archivu, Biblickou píseň v 8. kapitole zpívá Marta Krásová. Autor vypráví nejen o Dvořákovi v Americe, ale také o Novosvětské symfonii, o Jeanette Thurberové, o krajanech ve Spillvillu, o závisti a malosti, o velkorysosti a porozumění, o smutných loučeních a slavných návratech.

Spisovatel, scenárista a muzikolog Mahler dnes přítomným odkryl i méně známé epizody z Dvořákova života a zejména jeho pobytu ve Spojených státech, kde napsal slavnou Novosvětskou symfonii. Slavného skladatele popisuje jako zajímavou osobnost, jejíž život je vzdálen představě o nenápadném pánovi komponujícím v tichu pracovny své nesmrtelné skladby. Zmínil i jeho zájem o politiku a připomněl, že Dvořák tehdejší poslance označoval jako "hokynáře a syrečkáře". Za "nepředstavitelnou ostudu" Mahler označil stav domu v Žitné ulici, kde Dvořák strávil mnoho let svého života.

Zdeněk Mahler po maturitě absolvoval Filosofickou fakultu UK. Spolupracoval s Československým rozhlasem, kde v letech 1951-53 pracoval jako redaktor. V 50. letech pracoval na ministerstvu školství jako tajemník ministra; v té době byl současně také dramaturg Laterny magiky a podílel se na její prezentaci při Expo 58 v Bruselu. Od roku 1960 je na volné noze a jako spisovatel, scenárista a publicista pracuje dodnes. V roce 1969 byl vyloučen z komunistické strany. Aktivně se účastnil natáčení zahraničních filmů, například Amadeus a Dynastie Straussů. Podle jeho námětů vznikly filmy Svatba jako řemen, Božská Ema, Koncert na konci léta, Zapomeňte na Mozarta nebo Lidice. Převážně se však věnoval televizní tvorbě. Napsal řadu knih, mnohé se věnují také hudbě. Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury resortní medaili Artis Bohemiae Amicis. (ČTK)

20:26
Cenu Respektu získal na festivalu dokumentů Dalibor Bártek z ČT

Sedmnáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu, který dnes začal v Jihlavě, zná svého prvního vítěze. Cenu Respektu za nejlepší televizní, video nebo on-line reportáž uplynulého roku získal televizní žurnalista Dalibor Bártek za reportáž Neznámá stránka byznysu lihového kmotra Radka Březiny. Reportáž se vysílala 29. dubna v pořadu Reportéři ČT.

Tradičně recesisticky laděným zahajovacím večerem festivalu provázeli herci Divadla Vosto5 Jiří Havelka a Ondřej Cihlář. Dění na jevišti se odehrávalo v kulisách vesnické hospody, kde nastal zmatek při vyhlašování dvou různých cen - Ceny Respektu a ceny o nejkrásnější plod roku. Kolize přinesla řadu zajímavých a vtipných scén.

Diváci v zaplněném sále Domu kultury odborů pak zhlédli ve světové premiéře dokument Dál nic režiséra Iva Bystřičana o stavbě dálnice D8 Českým středohořím. V časosběrném snímku sleduje Bystřičan peripetie kolem stavby nejkontroverznější české dálnice. Těžkou ránu dosavadním snahám stavařů a ministerských úředníků dala sama příroda, když se před několika měsíci na část již zkolaudované dálnice náhle sesunuly tuny zeminy.

Podle ředitele festivalu Marka Hovorky by diváci měli z bohaté programové nabídky věnovat pozornost hlavně sekci Masterclasses. "Mohou se v ní setkat s výraznými osobnostmi ze světa nejen dokumentárního filmu," řekl ČTK Hovorka. Hned první přednášku na téma Estetika ve filmu bude mít legenda ruského animovaného filmu Jurij Norštejn.

Základem festivalového programu jsou tradičně čtyři soutěže. Kagegorie Opus Bonum je určena pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí. Sekce Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu - experimentálnímu dokumentu.

Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Průhledné bytosti jsou retrospektivními profily významných filmařů. Divácky zajímavou sekcí by podle Hovorky letos mohla být retrospektiva íránského filmu od 60. let do současnosti.

Letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů potrvá do 29. října. Diváci uvidí více než dvě stovky filmů ze 47 zemí, z nich 21 ve světové premiéře. Programová rada je vybrala z více než 2600 přihlášených titulů. Hlavním hostem festivalu je americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin. Projekce se uskuteční na tradičních místech. Centrum festivalového dění bude v Oblastní galerii Vysočiny, promítat se bude v Domě kultury, kině Dukla a v divadle DIOD. (ČTK)

07:27
Premiéra opery Simon Boccanegra dnes zakončí Verdi festival

Druhou premiérou sezony Opery Národního divadla (ND) se dnes v Národním divadle stane uvedení Verdiho Simona Boccanegry. Premiéra je v rámci 200. výročí narození hudebního skladatele Giuseppe Verdiho přichystána v koprodukci s Velšskou národní operou v režii Davida Pountneyho a v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka. Simon Boccanegra zakončí letošní Verdi festival, který během dvou desítek představení navštívilo přes 13.000 lidí.

Verdiho méně známá a méně uváděná opera Simon Boccanegra se v repertoáru ND dosud objevila pouze jednou, v letech 1971-75 v režii Václava Kašlíka. Titulní roli ztělesní Vladimír Chmelo spolu se španělským barytonistou Luisem Cansinem, v dalších rolích vystoupí například Maria Kobielska, Ivan Kusnjer, Miguelangelo Cavalcanti, Peter Mikuláš, Jiří Sulženko, Rafael Alvarez či maďarský tenorista Adorján Pataki.

"Žádné Verdiho dílo nemám raději. Tato opera má podle některých nesrozumitelnou zápletku, ale vyznění a význam této zápletky jsou mimořádně závažné. Je založena především na neutišitelné nenávisti dvou mužů, a to v rovině politické i osobní. Jejich bolestná cesta ke smíření je velkým poselstvím o tom, jakou cenu má mír a smíření pro nás jako pro soukromé jedince plné vášní, ale i pro naše politické a společenské struktury," uvedl režisér Pountney.

Úvodní premiérou sezony bylo již 18. září na jevišti Divadla Kolowrat nové dílo Aleše Březiny s názvem Toufar. Režie se ujal několikanásobný držitel ocenění Český lev Petr Zelenka, pro kterého to byl operní debut.

Pro začátek sezony 2013/14 přichystala Opera ND několik změn v chystaném dramaturgickém plánu. Opera ND prochází podle některých odborníků nedomyšlenou a špatně komunikovanou transformací. Začátek sezony 2013/2014 poznamenaly bouřlivé události kolem první české scény. Od začátku září byl dosavadní soubor opery reorganizován. O osudu transformace zahájené loni v lednu rozhodne příští vláda. (ČTK)

09:13
Před 20 lety zemřel herec František Filipovský

Za jeho šedesátiletou kariéru mu režiséři zřídkakdy svěřili hlavní úlohu, herec František Filipovský, od jehož úmrtí uplyne 26. října 20 let, však více než kdo jiný potvrzoval pravidlo, že není malých rolí. Z několika stovek postav, které na divadle, ve filmu a v rozhlase vytvořil, zůstávají v paměti mnoha diváků například jeho inspektor Mrázek ze série Hříšní lidé města pražského či snaživci Mazánek a Krhounek ze studentských komedií pro pamětníky.

Filipovský byl též králem dabingu a prvním hercem, který vystoupil živě v Československé televizi. Poctou jeho dabingovému umění je Cena Františka Filipovského, která se od roku 1995 uděluje za nejlepší výkony v dabingu. Ve filmu patřil jeho hlas neodmyslitelně zejména k francouzskému komikovi Louisi de Funesovi, skvěle namluvil také babu Jagu z ruského Mrazíka a hlas propůjčil i večerníčkovskému klukovi z plakátu či medvědovi z Pane, pojďte si hrát.

František Filipovský se narodil 23. září 1907 v Přelouči. Divadlo hrál již od dětství jako ochotník. Po kurzu na obchodní akademii začal v Praze studovat dějiny umění a estetiku. Z filozofické fakulty ale utekl k divadlu. Před válkou vystřídal několik divadel, pak zakotvil v Národním divadle v Praze, s nímž se rozloučil až v roce 1992, rok před svou smrtí. (ČTK)

11:02
Divadlo na Vinohradech uvede premiéru hry Hanocha Levina

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede dnes večer českou premiéru tragikomedie předního izraelského dramatika Hanocha Levina Nesnesitelné svatby. V režii Juraje Deáka se na jevišti objeví například Jan Šťastný, Lilian Malkina, Andrea Elsnerová, Pavel Batěk, Martin Zahálka, Lucie Juřičková a Petr Rychlý.

Hanoch Levin (1943-1999) je jedním z nejvýznamnějších izraelských dramatiků 20. století, autorem 56 her a kabaretních scénářů. Na českém jevišti se tento autor objeví vůbec poprvé. Hra vznikla v roce 1975 a diváci v ní potkají podobné postavy, o jakých psali oblíbení čeští spisovatelé Karel Poláček nebo Bohumil Hrabal.

Nesnesitelné svatby se odehrávají na předměstí Tel Avivu a sledují příběhy lidí ze sousedství. "Ta hra není podbízivá, to se mi na ní líbí. Je to hořká komedie nabízející jemný humor i nostalgii, jak to běžný život s sebou přináší. Každý divák se v některé postavě může poznat," uvedl o hře Petr Rychlý, který na jevišti mluví především italsky. (ČTK)

13:31
Památkové objekty NPÚ v Ústeckém kraji navštívilo méně lidí

Severočeské památkové objekty, které spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), letos navštívilo skoro 137.000 lidí. Je to o 17.000 méně než loni. Informovala o tom dnes mluvčí NPÚ Jana Hessová. Největší vliv na návštěvnosti mělo podle ní počasí. Vzhledem k letošním nepříznivým podmínkám hodnotí NPÚ letošní sezonu z hlediska návštěvnosti jako velice uspokojivou. Nejnavštěvovanějším objektem NPÚ v Ústeckém kraji se letos stal hrad Hazmburk, kam přišlo přes 19.000 lidí.

"Hlavní sezona 2013 byla na počet návštěvníků našich památkových objektů o něco slabší než loňská. Největší podíl na tom mělo počasí - tradičně nejdůležitější faktor ovlivňující návštěvnost. Byla dlouhá a tuhá zima, deštivé a větrné jaro, v červnu přišly ničivé povodně, následně tropická vedra a též silné ochlazení a dlouhodobé deště v průběhu září," uvedla Hessová.

Dodala, že propad návštěvnosti v Ústeckém kraji je o něco vyšší než celostátní průměrný pokles na všech zpřístupněných státních památkách. "Je to způsobeno hlavně tím, že bylo Ústecko a jeho obyvatelé povodněmi postiženi snad ze všech nejvíce," uvedla. Kvůli podmáčení a nebezpečí pádu stromů byl po povodních uzavřen například zámecký park v Krásném Dvoře a Libochovicích, zámek Velké Březno byl kvůli velké vodě určitou dobu dopravně nepřístupný, na zámku Jezeří řádila vichřice, a hrozilo tam nebezpečí úrazu pádem stromů.

Hessová připomněla, že ještě během podzimu a prosince se bude v některých objektech konat doprovodný kulturní program, například adventní koncerty, vánoční výstavy či trhy. Lidé se jich mohou zúčastnit třeba v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě či v zubrnickém skanzenu.

Novinkou příští sezony má být zpřístupnění další části budov na zámku v Benešově nad Ploučnicí, kde se otevře část Wolfova paláce s výstavou historických hodin. Na zámku Jezeří připravují nový návštěvnický okruh. (ČTK)

15:13
Filharmonie Brno jede na turné do Japonska, odehraje 12 koncertů

Filharmonie Brno vyjede na turné do Japonska. Do země vycházejícího slunce se vrátí po dvou letech. Orchestr odlétá 31. října, v listopadu pak vystoupí na 12 koncertech v devíti japonských městech, oznámila ČTK mluvčí filharmonie Lenka Vodičková.

"Dohromady urazíme téměř 2800 kilometrů autobusem a jednou využijeme i vnitrostátní letecké dopravy. Bydlet budeme v osmi různých hotelech a představíme se na nejvýznamnějších japonských pódiích," řekla manažerka pro zahraničí Blanka Šaffková.

Brněnští filharmonici zahrají například v Tokiu a Ósace. Programy všech koncertů jsou složeny výhradně ze skladeb autorů klasicismu a romantismu.

Zazní díla českých velikánů - od Bedřicha Smetany Vltava, od Antonína Dvořáka nejznámější symfonie Novosvětská a violoncellový koncert h moll. Program doplní Nedokončená symfonie Franze Schuberta a Beethovenova Osudová. Sólového partu se ujme mladý český violoncellista Tomáš Jamník.

Filharmonie Brno se v Japonsku tentokrát představí pod taktovkou Leoše Svárovského, bývalého šéfdirigenta a dlouholetého spolupracovníka orchestru.

Posledním vystoupením orchestru před turné bude nedělní zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim. Zazní dvě "brněnské" sinfonietty - jedna od Leoše Janáčka, druhá od Vítězslavy Kaprálové. Jako sólista s orchestrem vystoupí ruský klavírista Boris Berezovskij.(ČTK)

19:25
Kramářova vila se na svátek otevře, návštěvníky přivítá Kramářův obraz

Ve státní svátek 28. října se mohou lidé přijít podívat do reprezentačních prostor Kramářovy vily, sídla českých premiérů. Úřad vlády dnes novinářům představil některé změny v interiéru vily, které uvidí i pondělní návštěvníci. Na místo nad krbem v pracovně se po několika letech vrátil portrét Naděždy Kramářové, knihovna je doplněna historickými tisky a vstup do reprezentačních prostor ozdobí Kramářův portrét.

Lidé při prohlídce uvidí i vystavený otisk posmrtné Kramářovy masky a kopie diplomatických pasů jeho a jeho ženy.

Kramářova vila je z architektonického hlediska obtížně zařaditelná, novobarokní sloh doplňují secesní prvky. Přesto je považována za jednu z výrazných staveb pražské architektury.

Vypracováním návrhu vily pověřil Karel Kramář vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Stavební práce byly na parcele zahájeny v roce 1911 a trvaly téměř pět let. Vila má 56 místností, vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál. Hospodářské zázemí domu tvořilo osm sklepů, vlastní sklad benzínu, žehlírna a odsávač prachu. Vila měla centrální teplovzdušné vytápění, domácí výtah a další vymoženosti.

V jejím okolí vznikly skleníky, tenisový kurt a park. Zvláštní pozornost věnovali majitelé vnitřní výzdobě. Na výzdobu interiérů dohlížela především Kramářova manželka Naděžda. "Měla velmi konzervativní vkus, interiéry charakterizuje velmi svérázný dekorativismus ... kulečníkový sál obsahuje velmi mnoho prvků ruské architektury," řekl dnes novinářům Jindřich Vybíral z katedry dějin umění a estetiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Do vily se Kramářovi nastěhovali na jaře 1915, Kramář byl ale 21. května zatčen a o rok později odsouzen ve Vídni k trestu smrti za velezradu. Až do roku 1917, kdy se díky císařské amnestii vrátil do Prahy, zůstala vila osiřelá.

V roce 1938, po smrti bezdětných manželů, přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci 30. let ji spravovalo Národní muzeum, v roce 1952 připadla úřadu předsednictva vlády a sloužila převážně k reprezentaci a ubytování státních návštěv. V 90. letech byly zrekonstruovány obytné prostory, od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády. (ČTK)

07:32
Janis Joplinová dostane posmrtně hvězdu slávy v Hollywoodu

Americká bluesrocková zpěvačka Janis Joplinová dostane více než 40 let po své smrti hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Slavnostní položení plakety se v srdci Hollywoodu uskuteční 4. listopadu, informovala agentura DPA.

Zpěvačka, která zemřela 4. října 1970 v pouhých 27 letech na předávkování heroinem, dostane 2510. hvězdu. Odhalí ji sourozenci rockové legendy Michael a Laura Joplinovi.

Na ceremonii by se měl objevit i hudební producent Clive Davis, který Joplinovou objevil v 60. letech. Podle pořadatelů zazpívá countryový zpěvák Kris Kristofferson svou baladu Me and Bobby McGee, kterou krátce před smrtí nazpívala i Joplinová svým nezaměnitelným hlasem. (ČTK)

10:10
Výstava připomene pěvkyni Emu Destinnovou

Nevšední soukromý i profesionální život pěvkyně Emy Destinnové představí výstava, která se bude konat na Novoměstské radnici v Praze. Návštěvníci uvidí stovku velkoformátových fotografií a videopasáže z hudebního dokumentu Samota duše mé, který natočil Petr Skala. Expozice nazvaná Vita somnium breve (Život snů je krátký) podle životního kréda pěvkyně potrvá od 5. listopadu do 1. prosince.

"Český národ oplývá dvěma skupinami lidí. Ta první se v historicky neklidné střední Evropě vždy naučí žít v jakékoli situaci, na poměry nadává tak nanejvýš v hospodě a mocným přitakává. Skupina druhá, spíše jedinci, se proti zavedeným pořádkům bouří, riskují svobodu, kariéru a někdy i život. Do druhé skupiny nezpochybnitelně patří Ema Destinnová," uvedl k výstavě Karel Schwarzenberg, který akci poskytl záštitu.

Ema Destinnová, vlastním jménem Emilie Pavlína Kittlová, zpívala odmala, už ve 14 letech učitelé rozpoznali její velký talent. Pokusy o pěveckou kariéru v Praze ale skončily fiaskem, odmítli ji v Národním divadle, špatně dopadla i v Drážďanech. Oba karamboly ji ale neodradily; 19. července 1898 přijala umělecké jméno Ema Destinnová a vystoupila v berlínské Dvorní opeře v Mascagniho aktovce Sedlák kavalír.

Zanedlouho si získala mezinárodní renomé, sklízela úspěch na scénách v Londýně či New Yorku. Poté ji v roce 1908 ocenilo i pražské Národní divadlo, jež ji jmenovalo svojí čestnou členkou. Vždycky se ráda a nedočkavě vracela domů, její vztah k rodné zemi byl nostalgický. V roce 1916 stesk nevydržela, ukončila angažmá v New Yorku a přes mnohá varování sedla na loď směr domov. Zde ji čekala policejní mašinerie mocnářství, zničená kariéra v zámoří a osudové místo - Stráž nad Nežárkou. Samota, nenaplněná láska, zklamání z lidí lemovaly poslední etapu jejího života.

"Nechtěně svým chováním předběhla svět o desítky let. Tolerance, velkorysost k odlišnostem, svobodu pro jinakost, to jsou některé klíčové pilíře pro existenci společnosti, kde jsou lidé svobodní," uvedl Schwarzenberg. Tam, kde selhali domácí, nastoupil svět, který domů vrátil velkou hvězdu. "Ema Destinnová nestojí o soucit a lítost. Nejvíce pro ni dnes uděláme, když se nad společenským kontextem jejího života zamyslíme sami nad sebou," dodal politik, který také část života nuceně strávil mimo svou vlast. (ČTK)

11:22
V Praze vystoupí operní hvězdy Gheorghiuová, Ayan a DiDonatová

Koncertní řada Hvězdy světové opery v Praze do konce roku nabídne koncerty rumunské pěvkyně Angely Gheorghiuové, brazilského tenoristy Atally Ayana a americké sopranistky Joyce DiDonatové. Jedna z nejžádanějších pěvkyň současné operní scény Gheorghiuová vystoupí 30. října v rámci svého evropského turné. Ve Smetanově síni Obecního domu se jako její host představí brazilský tenorista Atalla Ayan. ČTK o tom informovala pořadatelka Alena Nachtigalová.

"Atalla měl nedávno obrovský úspěch na jejich v pořadí druhém koncertu v Hamburku," uvedla Nachtigalová.

DiDonatová, kterou nazval deník The New York Times "dokonalou divou 21. století", přednese svůj program Drama Queens, který nabízí barokní árie královen, 5. listopadu v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Gheorghiuová na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v londýnské Královské opeře v Pucciniho Bohémě a v témže roce se poprvé představila také v newyorské Metropolitní opeře a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala s velkým úspěchem poprvé titulní roli ve Verdiho La traviatě v Covent Garden.

Letošní evropské turné Angely Gheorghiuové je mimořádné. Začalo v Německu, kde pěvkyni doprovodili členové Neue Philharmonie Westfalen. Turné pokračuje s Filharmonií Bohuslava Martinů a zahrne Prahu, Mnichov, Paříž a Vídeň. Hostem koncertů je sedmadvacetiletý brazilský tenorista Atalla Ayan. Vedle árií a duet z oper Verdiho, Pucciniho, Gounoda a Catalaniho se posluchači mohou těšit i na Dvořákovu Rusalku.

Na začátku listopadu poprvé v České republice vystoupí nositelka ceny Grammy 2012 DiDonatová, která patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Proslavila se především interpretací děl Rossiniho, Händela a Mozarta. Její album Diva Divo získalo cenu Grammy v kategorii Nejlepší sólové album, úspěšný je také následující titul Drama Queens. Árie z toho CD s nevšedním repertoárem z barokních oper představuje Joyce DiDonatová na svém turné. "Jde o dvouhodinový maraton vášní, lásky, žárlivosti, pomsty a odpuštění," charakterizovala program Drama Queens DiDonatová. (ČTK)

14:46
V Číně se bude dražit vzácný pozlacený fotoaparát Leica

Britská aukční síň Bonhams uspořádá aukci věnovanou výhradně proslulým fotoaparátům značky Leica, na níž se bude prodávat i více než 80 let stará luxusní fotokamera, zčásti pozlacená a zčásti obalená krokodýlí kůží. Její cena by se podle odborníků mohla na dražbě v Hongkongu 22. listopadu vyšplhat až na jeden milion liber (asi 30 milionů korun), napsal britský deník The Daily Telegraph.

Fotoaparáty typu Leica Luxus 1 se vyráběly v letech 1929 a 1930 a světlo světa spatřilo jen 95 kusů. Sběratelé ale dodnes ví jen o několika z nich.

Stejný fotoaparát se v Hongkongu prodával na aukci i před rokem, tehdy za něj kupec zaplatil skoro 7,5 milionu hongkongských dolarů (asi 17 milionů korun).

Fotoaparáty Leica proslavil jeden z nejvýznamnějších fotografů 20. století Henri Cartier-Bresson. Společnost Leica, dříve Ernst Leitz, začala fotoaparáty vyrábět v roce 1913, sériově pak v roce 1925. (ČTK)

19:25
Klicperovo divadlo uvedlo ztřeštěnou komedii Soudce v nesnázích

Ztřeštěnou komedii o nezdárných synech, prolhaných manželkách a neúplatných soudcích nazvanou Soudce v nesnázích dnes v premiéře uvedlo Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Režie hry v překladu Jiřího Joska se v Hradci Králové ujal Šimon Dominik.

Hru napsal v roce 1885 britský dramatik, režisér a herec Arthur Wing Pinero (1855 až 1934) pod názvem The Magistrate a komedie patří mezi autorova nejslavnější a nejhranější díla. "Na území nynější České republiky byla hra uvedena v roce 1890 v Národním divadle v Praze v režii Josefa Šmahy po názvem Policejní soudce. "Od té doby se tato hra u nás nikdy neobjevila," uvedla dramaturgyně hradeckého divadla Jana Slouková.

Překladatel Josek uvedl, že Soudce v nesnázích nabízí skvělé příležitosti pro herce. "Je to prostě jedna z řady potřeštěných komedií hraničících s absurdním humorem, jako jsou Brouk v hlavě nebo Charlyeova teta, tedy komedií, jaké mají naši diváci rádi," uvedl Josek.

Klicperovo divadlo v nové sezoně uvede celkem sedm premiér. Například to bude činoherní podoba jednoho z nejznámějších světových baletů Labutí jezero v originální adaptaci a režii tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. (ČTK)

08:06
HaDivadlo představilo Čechovu hru o cestě ke sebezničení

Brněnské HaDivadlo uvedlo v sobotu premiéru první hry ruského klasika Antona Pavloviče Čechova Platonov, a to pod svým titulem Sežereš sám sebe. Jde o příběh pozvolné cesty člověka k sebezničení, režíruje ji Marián Amsler. Roli Platonova svěřil Martinu Siničákovi, vdovu Vojnicevovou hraje Kamila Valůšková. Ve zbývajících úlohách hrají i hosté. Amsler pro inscenaci zvolil překlad Ivana Wernische, který sám upravil. Navíc navrhl scénu a kostýmy. Hudbu složil Mario Buzzi. První repríza představení bude již v pondělí.

Platonov je první novinkou HaDivadla v této sezoně, jejíž dramaturgický plán dostal název Hrdinové a monstra. Divadelníci se po několika sezonách naplněných současnými dramaty a původními texty zaměřují na klasiku, ovšem v novém podání. Jednotící myšlenkou plánu je zkoumání polarity kladných a záporných postav v klasických dramatických textech.

Po Platonovovi následuje Maryša bratří Mrštíků, shakespearovský Sen čarovné noci a Zámek podle románu Franze Kafky. Režii dostali na starost Lukáš Brutovský, Petra Tejnorová a Ivan Buraj, nedávní absolventi divadelních škol v Praze, Brně a Bratislavě. (ČTK)

09:34
Zemřela herečka Wallaceová známá ze seriálu Simpsonovi

Ve věku 70 let zemřela americká herečka Marcia Wallaceová, která propůjčila svůj hlas Edně Krabappelové, učitelce rošťáka Barta z populárního animovaného seriálu Simpsonovi. Informovaly o tom v sobotu agentury AP a Reuters. Wallaceová za své účinkování v seriálu získala televizní cenu Emmy.

Výkonný producent seriálu Al Jean označil její úmrtí za obrovskou ztrátu. Dodal, že postava Edny Krabappelové ze seriálu zmizí. Seriál Simpsonovi bude v příštím roce pokračovat svou šestadvacátou řadou. Jean již dříve uvedl, že jedna z postav seriálu by v této řadě měla zemřít. "Dříve jsme uvažovali o možné dějové linii, ve které by jedna postava zemřela. Nebyla to Edna Krabappelová," prohlásil Jean.

Seriál Simpsonovi vytvořil autor Matt Groening a stanice Fox ho začala vysílat v roce 1989. Sitkom se dnes vysílá ve stovce zemí v 50 jazycích a získal už 28 televizních cen Emmy. Postavám seriálu propůjčily hlasy mnohé slavné osobnosti, mimo jiné například herečka Elizabeth Taylorová, astronaut Buzz Aldrin nebo bývalý britský premiér Tony Blair. Před dvěma lety hrozil Simpsonovým zánik, když se jednání o honorářích pro hlavní protagonisty dostala do slepé uličky. Spor se ale nakonec podařilo urovnat. (ČTK)

11:09
Palác Moravské galerie nově zdobí souhvězdí tvořené židlemi

Pražákův palác v Brně nově zdobí výrazné umělecké dílo výtvarnice Pavly Scerankové. Nese název Souhvězdí. Místo vesmírných těles však ve výstavní síni levitují kancelářské židle spojené kovovou konstrukcí, řekla ČTK mluvčí galerie Martina Vašková.

Židle jsou v prostoru rozmístěny podle vzoru souhvězdí Velké medvědice. Náznak nepřetržitého pohybu vesmírných těles je postaven do opozice vůči konstrukci nedovolující změnu, popsala instalaci kurátorka Yvona Ferencová.

Dílo lze vykládat třeba jako symbol strnulosti byrokracie. V atriu Pražákova paláce zůstane Souhvězdí do 23. března příštího roku. Návštěvníci si mohou práci třiatřicetileté autorky prohlédnout bez placení vstupného. (ČTK)

13:17
Na Mrazíka na ledě naváže show Peter Pan On Ice

Do tuzemských sportovních hal v polovině listopadu dorazí show na ledě Peter Pan On Ice. Celkem šest představení plných efektní choreografie, která nešetří náročnými tanečními figurami i akrobatickými prvky v podání ruského krasobruslařského souboru The Russian Ice Stars, se uskuteční 15. listopadu v brněnské Kajot Aréně, o den později v Tipsport Aréně v Praze a 17. listopadu na ostravském Zimním stadionu Sareza. ČTK o tom za pořadatele informoval Vladimír Kratina. "Naše produkční společnost dělala před lety představení Mrazík na ledě, se kterým jsme objeli celou republiku. Získané zkušenosti chceme zúročit při britské produkci pohádky Peter Pan. Pořad nabízí původní reprodukovanou hudbu a vystupují v něm vynikající ruští bruslaři, bývalí reprezentanti. Představení bude s českým komentářem," řekl ČTK Vladimír Kratina, který tuto show získal se svým bratrem Tomášem od britské společnosti Wild Rose.

Jejich pohádkový muzikál na ledě Mrazík, který režisér a scenárista Jindřich Šimek vytvořil na motivy stejnojmenné ruské lidové pohádky, zhlédlo od roku 1998 na 850.000 diváků. Hrál se tři sezony a excelovali v něm trojnásobní mistři světa v krasobruslení sportovních dvojic Radka Kovaříková a René Novotný i populární zpěváci a herci. Na rozdíl od Mrazíka není pohádka Peter Pan o chlapci, který nechtěl nikdy dospět a zažíval neobyčejná dobrodružství ve fiktivní Zemi Nezemi, v Česku tak populární. "Z toho strach nemáme, Petera Pana zde lidé znají, navíc příběh uvede průvodní slovo," podotkl Kratina s tím, že představení nabídne vznášení účinkujících při letu do Země Nezemě, zážitek pro děti i rodiče, pyrotechnické efekty, akční boje s piráty, indiány a spoustu dobrodružství na pozadí pohybového bruslařského divadla.

"Mám takovéto věci rád, protože normálního divadla mám poměrně dost, a tohle má dost blízko k cirkusu, který mě moc baví. Líbí se mi, když lidé něco umí a já u toho mohu být," dodal Kratina. Postava Petera Pana je dílem skotského dramatika a spisovatele Jamese Matthewa Barrieho. Poprvé se objevila již v roce 1902 v knize pro dospělé Malý bílý pták. Petr Pan se dočkal televizního muzikálu a mnohokrát byl zfilmován, v 90.letech byl inspirací pro vznik Spielbergova snímku Hook. Lední revue přitahují už několik desítek let na zimní stadiony tisíce lidí. V České republice díky popularitě tohoto druhu zábavy vzniklo několik původních ledních revue. Jejich úroveň je podle odborníků srovnatelná se světovou špičkou. Populární byla revue už v 50. letech. (ČTK)

15:42
Muzeum umění dokončuje přípravu expozice umění 20. století

Muzeum umění v Olomouci dokončuje přípravu nové rozsáhlé stálé expozice mapující umění 20. století. Dostane název Století relativity a otevřena bude v polovině listopadu. Nabídne na 200 exponátů všech výtvarných žánrů z bohatých sbírek muzea. Na její otevření již muzeum láká návštěvníky barevnými reprodukcemi na téměř 40 metrů dlouhé zdi stojící u této kulturní instituce, informoval ČTK mluvčí muzea Petr Bielesz. Stálá expozice bude zahájena 14. listopadu. Exponáty podle zástupců muzea jsou už na svých místech, dokončuje se výstavní grafika a propagační tiskoviny. Podle ředitele Muzea umění Michala Soukupa zabere expozice dvě patra Muzea moderního umění.

"Jeden výstavní sál by nám nestačil. Naše sbírky zahrnují široké spektrum děl, která můžeme bez nadsázky označit za důležitá, ba přímo klíčová nejen pro české moderní a současné umění," uvedl Soukup. Expozice Století relativity bude dokumentovat vývoj především české výtvarné kultury od doby doznívání impresionismu až po konceptuální a postmoderní projevy posledních deseti let. Podle Soukupa bude expozice vedle výstavy Magdaleny Jetelové nejvýznamnějším projektem muzea v letošním roce. "V souvislosti s loňskou úspěšnou výstavou Od Tiziana po Warhola jsme si uvědomili jak kvalitu a rozsah našich sbírek, tak především tu skutečnost, že většina unikátních děl zůstává dlouhodobě skrytá v depozitářích, ačkoliv by měla být vystavena. Proto jsme se rozhodli představit veřejnosti to nejlepší z našich bohatých sbírek moderního umění formou stálé expozice," řekl Soukup.

Olomouc se podle něj expozice moderního umění dočká po 40 letech. Tvůrci expozice chtějí výrazněji uplatnit doprovodné audiovizuální a grafické prvky. Expozici by měly doprovázet projekce medailonů autorů, instalace časových os a textová doplnění důležitých dobových událostí. Chybět by neměly ani speciální pracovní listy určené pro nejmenší návštěvníky. (ČTK)

08:49
Emanuel Ax zahájí Firkušného klavírní festival

Americký klavírista Emanuel Ax známý z několika vystoupení na Pražském jaru vystoupí na zahajovacím koncertu Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného 24. listopadu v pražském Rudolfinu. Na programu budou Beethovenova Sonáta pro klavír a slavná Sonáta c moll, známá též s přívlastkem Patetická. V druhé polovině programu se diváci mohou těšit na klavírní skladby Johannese Brahmse - Čtyři klavírní kusy a Variace a fuga B dur na Händelovo téma. ČTK o tom informovala Markéta Vejvodová za pořádající Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného, jehož první ročník se uskuteční od 24. do 30. listopadu v Rudolfinu, v rámci čtyř koncertů představí výrazné osobnosti tří generací pianistů. Jsou to Emanuel Ax, Dénes Várjon, Lukáš Vondráček a Lise de la Salle. Axova hvězdná kariéra odstartovala vítězstvím na klavírní soutěži Arthura Rubinsteina, kde roku 1974 získal první cenu. Je držitelem několika prestižních cen Grammy, které získal například za komplet Beethovenových a Brahmsových sonát pro violoncello a klavír, které nahrál s proslulým americkým violoncellistou Yo-Yo Mou. Za více než 40 let spolupráce nastudovali a koncertně provedli celý standardní violoncellový repertoár a v poslední době také společně s houslistou Itzakem Perlmanem nahráli Mendelssohnova klavírní tria.

Axe s Yo-Yo Mou v minulosti spojovala i spolupráce v klavírním kvartetu společně s houslistou Issacem Sternem a violistou Jaimem Laredem. "Setkali jsme se jako velmi mladí, v našem případě je to skutečné přátelství. Tak vznikají nejkrásnější spolupráce," podotkl Ax, který je především žádaným sólistou. Jenom s Newyorskou filharmonií odehrál více než 100 koncertů. V září absolvoval úspěšné turné s Královským orchestrem Concertgebouw a dirigentem Marissem Jansonsem, které bylo uspořádáno ke 100. výročí založení proslulého orchestru. "Jednou z Axových předností je schopnost dokonale smísit jemnost a údernost hry v barevnou směsici úhozů," hodnotí například Axovo mistrovství deník San Francisco Chronicle. (ČTK)

10:52
Divadlo loutek Ostrava bude dětem ukazovat zákulisí

Ostravské divadlo loutek umožní dětem pravidelně nahlížet do svého zákulisí. Zájemci si budou moci prohlédnout zákulisí celého divadla a v tvořivých výtvarných dílnách vyrobit vlastní loutky. Do konce roku jsou připraveny dva termíny, 16. listopadu a 7. prosince. ČTK to řekla pracovnice divadla Lucie Ryšavá. Dny otevřených dveří, které vedení divadla nazvalo Putování s pejskem za kočičkou, jsou určeny pro nejmladší návštěvníky a jejich rodiče a prarodiče.

"Nahlédnou do malírny, kde vznikají kulisy, do krejčovny, kde se šijí kostýmy pro herce i loutky, do ateliéru výroby loutek, kde se vyrábějí dřevění herci. Budou si moci prohlédnout osvětlovací a zvukovou kabinu, vyzkouší si, jaké to je stát na jevišti. Při své cestě zákulisím budou děti společně s pejskem hledat kočičku," řekla. Počet účastníků jedné prohlídky je omezen na 25, je tedy nutné si předem rezervovat místo v pokladně divadla. Další novinkou letošní sezóny jsou tvořivé výtvarné dílny pro rodiče s dětmi ve věku od pěti do devíti let. Tradice rodinných loutkových divadel byla v českých zemích v 19. století velmi rozšířená. Divadlo loutek chce dílnami navázat na tento jedinečný fenomén, který se neuchytil v takové šíři nikde jinde v Evropě

. Předchůdcem profesionálního loutkového divadla v Ostravě byl amatérský soubor Dřevěné království, který působil od roku 1946 v někdejším sídle Divadla loutek. Rozhodnutí založit profesionální soubor padlo na tehdejším Krajském národním výboru v Ostravě v květnu 1953. Jeho první název byl Krajské divadlo loutek. První premiérou byla 12. prosince 1953 ruská vánoční pohádka Děda Mráz. Silný profesionální soubor se zde vytvořil do konce 50. let, kdy byl posílen prvními absolventy loutkářské katedry pražské DAMU. (ČTK)

12:17
Začíná Pražský divadelní festival německého jazyka

Představení nazvané Oidipus. Město režiséra Stephana Kimmiga zahájí dnes večer v Divadle na Vinohradech Pražský divadelní festival německého jazyka. Potrvá do 10. listopadu a na šesti scénách uvede celkem sedm inscenací a další tři v takzvaném off-programu. Zahajovací projekt charakterizují organizátoři jako silný zážitek z kolébky antické kultury, která rozhodně není včerejší.

Inscenace vznikla v jednom z nejlepších divadelních domů německojazyčné oblasti - v Deutsches Theater Berlin a trvá dvě a půl hodiny bez přestávky. V titulní roli se představí Ulrich Matthes, v roli Kreóna vystoupí Susanne Wolffová. "Ve srozumitelně nastudovaném, vehementním minimalismu se slova, pohledy a gesta kříží jako meče, z emocí létají jiskry," charakterizoval inscenaci kritik listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Upozorňuje, že inscenace, která začala záměrně distancovaně, se ke konci vystupňuje v plamenný apel - nelhat a neodvracet se od pravdy.

Práce Stephana Kimmiga byly několikrát vyznamenány. Kromě jiných obdržel několikrát vídeňskou Nestroyovu cenu. Na berlínské scéně působí jako kmenový režisér. Za Gorkého Děti slunce obdržel Faustovu cenu. K jeho dalším pozoruhodným projektům patří Višňový sad či inscenace Smutek sluší Elektře. Deutsches Theater Berlín nabízí za sezonu na třech scénách zhruba tucet inscenací. V letech 2005 a 2008 bylo v prestižní anketě zvoleno Divadlem roku. (ČTK)

13:42
Divadlo na Fidlovačce oslaví dnes 15. výročí svého znovuotevření

Pražské Divadlo na Fidlovačce slaví dnes 15. výročí znovuotevření. Odpoledne uvede inscenaci Babička s Eliškou Balzerovou v titulní roli. Po představení se herci s diváky ohlédnou za uplynulými sezonami. Za 15 let připravila nuselská scéna 85 premiér, z nich 72 pro velké jeviště a 13 pro Komorní Fidlovačku otevřenou v roce 2006. Její historie sahá až do roku 1921, kdy bylo 28. října v Nuslích na místě ševcovských slavností otevřeno hudební divadlo s názvem Tylovo. V průběhu let se měnil název, nájemci i soubory, než bylo v roce 1976 uzavřeno a čtvrtstoletí chátralo. V roce 1995 založili herci Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer Nadaci Fidlovačka.

Téměř celonárodní sbírkou a s přispěním Městské části Prahy 4 se povedlo shromáždit potřebné finanční prostředky a 28. října 1998 nově zrekonstruovanou scénu otevřít Tylovou a Škroupovou Fidlovačkou. Hlavní repertoár tvoří světové i původní české muzikály - Šumař na střeše, My Fair Lady, Jeptišky, Balada pro banditu, Divotvorný hrnec a nejnovější projekt na motivy hry Adolfa Hoffmeistera s názvem Nevěsta, pod nímž jsou podepsáni Radek Balaš a Ondřej Brousek. Divadlo nabízí i klasické tituly, například Jiráskovu Lucernu, která se brzy dočká 80 repríz, Poláčkův Hostinec U Kamenného stolu (brzy oslaví 90. reprízu) či adaptaci románu Babička Boženy Němcové.

Neodmyslitelně sem patří komedie světových autorů - Nerušit, prosím Raye Cooneyho, Proutník pod pantoflem George Faydeaua nebo Jen žádný sex, prosím, jsme přece Britové! Anthonyho Marriota a Alistaira Foota. V roce 1998 byla udělena Nadaci Fidlovačka Zvláštní cena kolegia - Cena Thalie. V roce 2005 získala Tereza Bebarová Thálii za hlavní roli v muzikálu Funny Girl, o rok později získal Thálii Tomáš Töpfer za roli Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše. (ČTK)

15:13
V Přerově se představí na výstavě Eva Pilarová v roli fotografky

V roli fotografky se od čtvrtka chystá v Přerově představit zpěvačka Eva Pilarová. Své snímky představí návštěvníkům v Galerii města Přerova. Pět desítek snímků zavede návštěvníky do Moskvy, New Yorku, Prahy, na venkov, do přírody i do světa květin. Expozici doplní kovářské exponáty z dílny ostravského mistra černého řemesla Jana Rybičky, informovala ČTK vedoucí galerie Lada Galová. "Soubory z cest po světě, českého venkova či přírodní motivy představí na 50 fotografiích společně se svou sestřenicí Helenou Štefanovou, která je autorkou celé poloviny snímků," uvedla Galová.

Jedna z nejznámějších hvězd českého popu vyměňuje alespoň na chvíli mikrofon za fotoaparát již delší dobu. "Při toulkách po světě, zájezdech a představeních mi nikdy nechyběl fotoaparát. Před několika lety jsem se pak rozhodla podělit se o své snímky s ostatními a vystavit je. Spojily jsme ty nejlepší fotografie do ucelených souborů a vystavujeme společně se sestřenicí Helenou, jako třeba naposledy v Kobylí na Moravě, v kraji, odkud pocházela naše stařenka," uvedla v tiskové zprávě Eva Pilarová. Fotografie obou autorek ozdobí stěny Galerie města Přerova od 31. října do 8. prosince.

Vernisáž fotografií i uměleckého kovářství za účasti všech autorů doprovodí zpěvačka svým hudebním vystoupením. Městská galerie byla na zámku v Přerově otevřena před třemi lety. Prostory v bývalé stolárně zámku radnice využívá i k pořádání koncertů a muzejních vernisáží. Hlavní náplní je představování tvorby přerovských výtvarných umělců. (ČTK)