Řada historických staveb a dalších místa se ve čtvrtek rozsvítí projekcemi, které připravili tuzemští i zahraniční umělci v rámci prvního pražského festivalu světla Signal. Přehlídku zahájí v 19 hodin na Staroměstském náměstí rozsvícení instalace nazvané Hypercube od francouzského uskupení 1024 architecture.

Projekce se uskuteční ve čtvrtek i po další čtyři večery vždy mezi půl osmou a půl dvanáctou večer. Celý festival je zdarma.

Mezi nejvíce viditelná místa bude pravděpodobně patřit petřínská rozhledna, která se v podání Krištofa Kintery stane na čtyři festivalové dny majákem. Rozsvítí se i další z dominant Prahy, Tančící dům. Pořadatelé pozvali významné reprezentanty audiovizuální scény ze zahraničí i známé domácí umělce. Vlastní instalace tak představí vedle zmíněných Vladimir 518, Milan Cais, Jakub Nepraš, Rony Plesl nebo František Skála.

Festival chce podle pořadatelů představit Prahu jako místo, kde se díky moderním technologiím snoubí historický genius loci se současným uměním. Připomínají, že hra světel a stínů se svou symbolikou provází umění od řeckých tragédií přes renesanční sloh po experimentální film.

V zahraničí jsou podobné festivaly velmi oblíbené. Každoročně se například koná festival světla v Lyonu na počest patronky panny Marie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist