Série dokumentů Zapomenuté transporty sklidila před lety zasloužený ohlas v podstatě po celém světě. Jejich autor Lukáš Přibyl po mnoha projekcích hovořil s diváky o tom, jak složitě nacházel ty, kteří holokaust přežili.

Tyto - a další své zkušenosti - nyní shrnuje ve stejnojmenné knize rozhovorů, která úspěšnou dokumentární sérii doplňuje o celou řadu informací a souvislostí.

HN: Vaše dokumenty Zapomenuté transporty neobsahují slovo komentáře, jsou tam pouze výpovědi přeživších. Právě vydaná kniha takovým komentářem ovšem je. Ukázalo se tedy, že komentáře filmům přece jen nějakým způsobem chybějí?

To jsou dvě odlišné věci. Filmy zachycují příběhy lidí, chtěl jsem, aby je vyprávěli ze své perspektivy, jakýkoliv komentář by je tříštil, stal by se z toho příběh vypravěče. Autor rozhovoru Michal Plzák věděl, že za každou nalezenou fotografií, za každým svědectvím, stojí nějaký příběh, někdy skutečně barvitý. Přesvědčil mě, že čtenáře bude zajímat, jak jsem své respondenty našel, jak jsem je přesvědčil, aby se mnou mluvili, jak se mnou mluvili...

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se