Newyorská aukční síň Christie's v úterý večer místního času (v noci na středu SEČ) vydražila triptych irsko-britského malíře Francise Bacona Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda) za 142,4 milionu dolarů (takřka 2,9 miliardy korun).

Rekordní suma o více než 22 milionů dolarů překonala dosavadní aukční uměleckou jedničku – obraz Výkřik od Edvarda Muncha.

Vydražený triptych z roku 1969 nebyl doposud nikdy nabízen v aukci. Zachycuje malíře Luciana Freuda, vnuka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, a je považován za jedno z největších Baconových děl.

Obraz byl vystaven na Baconově retrospektivě v pařížském Grand Palais mezi lety 1971–1972, britská veřejnost ho však viděla teprve letos v říjnu na londýnském veletrhu současného umění Frieze Art Week.

Aukční síň Christie's také uvedla, že po retrospektivě byl triptych patnáct let rozdělen na tři obrazy a až v osmdesátých letech se ho podařilo dát opět dohromady.

Bacon a Freud byli oba umělci a dobří přátelé. Obraz Tři studie Luciana Freuda vznikl 25 let poté, co se seznámili.

Dražba triptychu trvala podle aukční síně šest minut.

"Rozhovor mezi dvěma mistry figurativní malby 20. století – triptych Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda vytvořený v roce 1969 – je skutečné mistrovské dílo, které vypovídá o vztahu Bacona a Freuda a vzdává hold tvůrčímu a citovému souznění mezi dvěma umělci," napsala Christie's o obrazu.   

 

 

Třetí nejdražší obraz světa

Očekávalo se, že by dílo mohlo vynést 90 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), výsledná částka ale odhad o třetinu překonala.

Triptych se stal nejdražším obrazem koupeným v aukcích a třetím absolutně nejdražším prodaným obrazem. V aukcích dosud držel rekord obraz norského expresionisty Edvarda Muncha Výkřik, který byl v květnu 2012 vydražen za 119,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun).

Absolutně nejdražším prodaným dílem je od roku 2011 plátno Paula Cézanna Hráči karet, které rodina katarského emíra zakoupila údajně za více než 250 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun) od soukromého sběratele. S velkým odstupem poté následuje obraz Pabla Picassa s názvem Sen, který letos v březnu koupil za 155 milionů dolarů (3,1 miliardy korun) známý americký finančník Steven Cohen. Prodávajícím byl další americký miliardář.

V roce 2008 se jiný Baconův triptych podařilo prodat za 86,3 milionu dolarů (přes 1,7 miliardy dolarů), což byla doposud nejvyšší částka za poválečné výtvarné dílo. Podle britského tisku byl kupcem obrazu Triptych 1976 ruský miliardář Roman Abramovič.

Ve středu jiný Baconův triptych překonal dosavadní absolutní rekord z loňského roku, kdy slavný Výkřik norského malíře Edvarda Muncha neznámý kupec pořídil za 119,9 milionu dolarů (přes 2,4 miliardy korun).

Francis Bacon, který se proslavil expresivními obrazy plnými hrůzy, násilí a absurdity, je označován za jednoho z největších malířů 20. století.