Moskevské Velké divadlo má nový skandál. Mladá americká baletka totiž vedení baletního souboru divadla obvinila z vydírání, když po ní někdo chtěl 10 000 dolarů (asi 200 000 Kč) za sólovou roli.

Informoval o tom dnes list Izvestija, podle něhož 18letá Joy Womacková naznačila, že do všeho je zasvěcen i šéf baletu Sergej Filin. Ten se stále ještě léčí z lednového útoku kyselinou sírovou. 

Womacková se stala první Američankou, která absolvovala Baletní akademii Velkého divadla a jako první rovněž s věhlasnou divadelní scénou v roce 2012 podepsala smlouvu jako sólistka. Posléze ale žádné role nedostávala, a to dokonce ani ve sboru.

"Řekli mi: Joy, ty nemáš sponzora. Nějakého musíš mít, musíš mít někoho, kdo se za tebe přimluví. Teď už to v našem divadle jinak nejde," svěřila se deníku dívka. Prý jí také řekli, že její situace se vyřeší po návratu Filina z léčení v Německu. Jenže se tak nestalo a Filin prohlásil, že Womacková bude jen ve sboru.

Po setkání s Filinem prý také zjistila, kolik bude stát zájem o její osobu. "Dozvěděla jsem se, že za jednu roli musím zaplatit 10 000 dolarů," uvedla Womacková. Tuto částku jí sdělil konkrétní člověk, jeho jméno však nechce prozradit, protože si ho velmi váží.

Baletka rovněž tvrdí, že Filin jí letos při jednom setkání řekl: "Mě nezajímá, že jsi studovala v Moskvě. Zamysli se, musíš být chytřejší."

V ruské metropoli v říjnu začal soud s tanečníkem Pavlem Dmitričenkem, jenž si údajně přepadení Filina objednal, a jeho dvěma komplici, kteří měli útok provést. Dmitričenko tvrdí, že motivem činu bylo rozhořčení nad Filinovým obsazováním hlavních baletních rolí a rozdělováním prémií.

Womacková podle serveru The Moscow News upozornila také na podezřelé machinace s jejím platem a naznačila, že v Balšom těatru dochází k daňovým únikům.

Smlouva od září do března počítala s platem 198 tisíc rublů (asi 120 tisíc Kč). Za řadu představení prý nebyla vůbec zaplacená a údajně jí bylo řečeno, že to zlepší její reputaci tanečnice.

S podmínkami v prestižním souboru byl prý seznámen i Filinův zástupce Ruslan Pronin. Nikdo z těch, které Womacková v rozhovoru pro Izvestija obvinila, situaci nechtěl komentovat.