Byl to tehdy jeden z nejkrásnějších obrazů, které na výstavě výtvarné skupiny Sursum v pražském Obecním domě visel. Zrzavého snový portrét Spící hoch zapadal do konceptu skupiny, která se pojmenovala podle latinského hesla "Sursum corda" (tedy Vzhůru, srdce) a libovala si v okultismu. 

Mystika a podvědomí byly koneckonců na přelomu devatenáctého a dvacátého století díky zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi v kurzu.

Co by si nechal sám autor

Obraz Zrzavý namaloval, když mu bylo pouhých dvaadvacet let. Přesto z něj vyzařuje osobitý styl, podle kterého jsou jeho práce snadno rozeznatelné dodnes.

Inspiraci možná načerpal při své krátké návštěvě Paříže v roce 1907. Vyvážená kompozice totiž připomíná dílo Spánek Endymióna klasicistního malíře Anne-Louise Girodeta, které patří do sbírek muzea Louvre. Umělec Bohumil Kubišta tuto malbu hodnotil jako nejlepší, která byla na 2. výstavě skupiny Sursum v roce 1912 prezentovaná, a dnes je považovaná za pravděpodobně nejdůležitější dílo Zrzavého raného období.

Talent mladého malíře rozpoznal i renomovaný architekt Adolf Loos, který si o šest let později obraz Spící hoch přímo od Zrzavého koupil. Umělec však litoval. K mysterióznímu výjevu sám přilnul a od Loose se dílo snažil marně koupit zpět. 

Ve středu jde cenná malba do aukce poprvé. Její hodnota se odhaduje na 200 až 250 tisíc liber. 

Z kolébky modernismu

Rovněž olejomalba Emila Filly Pohled na Gruž patří k autorovým raným dílům. V roce 1908 ještě Filla nebyl kubistickým malířem, ale nechával se ovlivnit zahraničními umělci - třeba Francouzem Henrim Matissem či Norem Edvardem Munchem.

Expresivní použití barev a souvislé chromatické plány jsou patrné i v Pohledu na Gruž. Dílo vypovídá o živém kontaktu mezi umělci napříč Evropou.

Emotivně působící krajina je ceněná na 120 až 180 tisíc liber. Žádné podobné Fillovo dílo srovnatelné kvality nebylo dosud v aukci draženo.

"Jsem velmi rád, že Sotheby's může českým i mezinárodním klientům nabídnout tato dvě významná česká díla, která bezesporu dosahují muzejních kvalit," řekl ke středeční aukci zástupce společnosti pro Českou republiku Filip Marco.

České nákupy

"Domnívám se, že obraz zakoupí český sběratel," řekl ČTK expert na trh s uměním Jan Skřivánek. 

Zrzavého podle něj kupují především Češi, majitelé se obraz také proto pokoušeli předtím českým sběratelům privátně prodat. Teprve když neuspěli, rozhodli se dílo prodat prostřednictvím aukce. Pro prodej v Británii se rozhodli pravděpodobně proto, že v zemi se platí nižší dovozní clo než v Česku, pokud by se prodal zde.

Někteří čeští obchodníci nakupují díla českých umělců v zahraničí a v Česku je pak prodají se ziskem, neboť na domácím trhu je zájem větší. "Myslím ale, že Zrzavého koupí v Londýně již koncový kupec. Obraz pravděpodobně půjde do Česka, ale v tuzemské aukci se asi v blízké době neobjeví," odhaduje Skřivánek.

Za posledních několik let se v tuzemských aukcích prodalo na dvě stovky Zrzavého obrazů, kreseb a grafiky. Cenový rekord drží obraz Hornatá krajina, který Zrzavý namaloval také v roce 1912. V roce 2009 za něj kupec zaplatil 10,5 milionu, i s aukční přirážkou 12,4 milionu korun.

Na středeční dražbě v Londýně budou nabízeny především malby z devatenáctého století. Kromě českých autorů se tam objeví Joaquín Sorolla, Jean-Baptiste-Camille Corot či Koloman Moser.