Disident, pozdější politik a novinář chystá v polovině prosince vydat v nakladatelství Torst své paměti. Vznikly jako knižní rozhovor se Zdenkem Pavelkou, s nímž na knize spolupracoval od května 2011.
Uhl se v obsáhlém rozhovoru, který vyjde pod názvem Dělal jsem, co jsem považoval za správné, vrací do dětství prožívaného v Praze a Janských Lázních, vzpomíná na rodiče, školy a raná i pozdější 60. léta uprostřed studentského dění, na rozhlížení se po světě za hranicemi, když to režim umožnil, i seznamování se s radikální evropskou levicí.
Bez hořkosti přibližuje své dva dlouhé pobyty v českých věznicích, aktivity kolem založení Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných i dobu po listopadových změnách v roce 1989, kterou nehodnotí nijak laskavě.
"Už letmý pohled do textu nenechá nikoho na pochybách, že Petr Uhl je člověk veskrze politický a svět i jeho obyvatele poměřuje přísně a nekompromisně metrem svých levicových idejí," uvádí nakladatel Viktor Stoilov.
Levicové smýšlení Uhla nezviklala ani drsná léta reálného socialismu, jenž nemilosrdně trestal jeho zásadovost, snahu po zlepšování společnosti a osobní statečnost.
Před rokem 1989 a po něm
Kniha se skládá ze dvou částí - první, zahrnující období do roku 1989, je chronologická, druhá, která se věnuje době od roku 1989 do současnosti, je tematická. Zahrnuje všechna témata a aktivity, jimž se Uhl nejvíce věnoval, například přímé a nepřímé demokracie, českému a slovenskému občanství, lidským právům, undergroundu antikomunismu, Levé alternativě, Straně zelených či svému působení v ČTK.
Uhl po absolvování ČVUT krátce pracoval jako konstruktér a patentový referent, poté učil na střední škole. V polovině 60. let se seznámil s francouzskými levicovými studenty a přihlásil se k revolučnímu marxismu. Ve vězení se poprvé ocitl v roce 1969 jako představitel Hnutí revoluční mládeže. V roce 1971 Uhl, souzený v jednom z prvních politických procesů po roce 1968, odešel od soudu se čtyřletým nepodmíněným trestem za podvracení republiky.
Praha plná gangsterů, v médiích "nevináři". Tak to po roce 1989 viděl Karel Kryl - čtěte ZDE
Připomeňte si pravdivý příběh Plastic People očima Ivana M. Jirouse - čtěte ZDE
Jirous měl tichou a nesmírně citlivou tvář. V knize Úloža začíná jeho nesmrtelnost - čtěte ZDE
Po propuštění pracoval mimo jiné jako projektant a zařadil se do okruhu autorů Charty 77 i mezi její první signatáře. Spoluzakládal Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných - právě pro činnost ve výboru byl odsouzen podruhé, pětiletý trest si odpykal na Mírově a ve Vinařicích.
Naposledy byl uvězněn 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později. Uhl se poté zapojil do práce v Občanském fóru, za které - jako člen Levé alternativy - zasedl ve Federálním shromáždění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist