Rozdíl mezi viděným a vědomým, otázky "přesnosti" lidského pozorování, možnosti uchopit svět vizuálně v jeho celistvosti a jakýmsi přijatelným způsobem jej kategorizovat - to je stručně řečeno téma esejistické knihy "...vidím jen to, co vím" Františka Lesáka, výtvarného umělce žijícího od roku 1964 ve Vídni.

Stejně jako v jeho výtvarné práci, tak i v textech je patrná snaha vše co nejdetailněji prozkoumat téměř vědeckými metodami a přitom tvrdošíjně narážet na limity lidských schopností, na limity, které se stávají nakonec samy hlavním tématem, nanejvýš vzrušujícím.

Zlatý řez úvah

Texty obsažené v knize, která bude v úterý pokřtěna v pražské galerii Tranzitdisplay, vznikaly v různých časech a souvisejí většinou s autorovými výtvarnými průzkumy a díly. Ve "zlatém řezu" úvah stojí pohled na Monetův výrok "maluji jen to, co vidím". Lesák jej konfrontuje s našimi fyzickými možnostmi; odjede do Giverny, kde vznikl Monetův obraz Meules effet du soir, kupek sena ve večerním světle.

Plátno má svoji historii, klasický normovaný formát a je majetkem Puškinova muzea. Lesák touží vyjmout obraz z plochy a umístit ho do reálného prostoru, doplnit ho tím, co nebylo zobrazeno, a také tím, co o zobrazeném víme nebo co se o něm domníváme.

Tento proces, pokud ho podrobíme zmíněnému "vědeckému" zkoumání, se stane neuvěřitelným dobrodružstvím srovnatelným s týdnem božského tvoření nebo alespoň s botanickou jmenovací euforií Carla Linného. Monet tedy svým způsobem maluje, co se zdá, že vidí, František Lesák ale vytvoří trojrozměrnou instalaci kupek sena a barevně názorně popíše světelné změny. Je jisté, že bez příslušného textu má dílo jen poloviční dráždivost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.