Fanoušci vážné hudby mohou poslední den roku 2013 strávit s Berlínskou filharmonií, aniž by museli vyrazit do Německa. Jeden z nejznámějších a nejuznávanějších orchestrů světa pod vedením šéfdirigenta Simona Rattla bude svůj silvestrovský galakoncert přenášet i do českých kin.

Zazní dva nejpopulárnější Uherské tance Johannese Brahmse a zároveň tři Slovanské tance Antonína Dvořáka a Chačaturianovy Tance z baletu Gajané, včetně Šavlového.

Hvězdným sólistou večera bude podle pořadatelů čínský pianista Lang Lang, v jehož podání zazní třetí klavírní koncert ruského skladatele Sergeje Prokofjeva.

"Špičková umělecká kvalita je pro nás hlavním kritériem při výběru titulů, které se rozhodneme do České republiky přinést. U silvestrovského galakoncertu Berlínské filharmonie to platí beze zbytku," uvedl zástupce distributora Martin Cikánek.

Přenos začíná v 17:30 a jeho předpokládaná délka je 100 minut.

V Česku koncertovala Berlínská filharmonie třikrát. Naposledy letos 1. května s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou ve Španělském sále Pražského hradu. Mimořádným koncertem filharmonici oslavili 131. výročí slavného symfonického tělesa přesně v den jeho založení.

Klavírista Lang Lang, který byl americkým časopisem Time Magazine zařazen mezi 100 nejvlivnějších osobností této planety, v Praze zahrál loni v březnu na donátorském galakoncertu pro festival Dvořákova Praha.

Pod značkou prenosydokin.cz distribuuje společnost Cikánek Management do kin v deseti zemích ve střední a východní Evropě přímé přenosy představení a koncertů z Metropolitní opery v New Yorku, moskevského Velkého divadla, Národního divadla v Londýně nebo Berlínské filharmonie.

Mezi nejúspěšnější tituly poslední doby patřil přímý přenos Čajkovského opery Evžen Oněgin z Metropolitní opery v New Yorku s Annou Netrebkovou, Piotrem Beczalou a Mariuszem Kwiecienem nebo záznam představení titulu The Audience britského Národního divadla s Helen Mirrenovou v roli britské královny Alžběty II.