Funkcionalistická budova pražské výstavní síně Mánes je opravena. V současné době její správce, Nadace českého výtvarného umění, čeká na kolaudaci.

"Ještě je třeba vybavit restauraci. Otevřít by se mělo během několika měsíců," řekl předseda správní rady nadace Petr Siegl.

O výstavy v tradičním prostoru na dobré pražské adrese přímo na nábřeží mají umělci podle něj zájem, bude ale nutné, aby se na provozu například s podporou sponzorů finančně podíleli. I vzhledem k novým technologiím, které do sálů přibyly, budou expozice nákladné.

Složení výstavního programu bude mít na starosti nadace.

Ta čelí dlouhou dobu kritice od některých umělců i teoretiků umění za to, jakým způsobem spravuje majetek. Nadace podle těch, kdo vytvořili její stínovou správní radu, nedostatečně zastupuje výtvarnou scénu a její správní rada není volena transparentně.

Stínová rada kritizovala i fakt, že nadace loni dočasně převedla budovu Mánesa na společnost Apella fine arts, kterou v roce 2009 sama založila. Převedení nadačního majetku bylo podmínkou pro získání úvěru, který nadace chtěla na rekonstrukci.

Oprava významné památky české moderní architektury, která vznikla v roce 1930 podle projektu Otakara Novotného, začala na jaře roku 2012. Stavba měla získat původní podobu z třicátých let. Přestavbu přibližně za 150 milionů korun chtěla nadace z jedné třetiny hradit ze svých zdrojů. Další peníze sháněla u sponzorů a z evropských zdrojů.

To ale nešlo podle plánu, proto chtěla získat úvěr. Podle Siegla bude budova opět převedena na nadaci jako její majetek.

Související