Čtyři obrazy, ukradené za druhé světové války nacisty a později vrácené původním vlastníkům, se budou ve čtvrtek dražit v New Yorku. Dražební síň Sotheby's podle agentury AFP od aukce čeká okolo milionu dolarů (asi 20 milionů Kč).
Plátna podle aukční síně stále nesou stopy po způsobu, jakým nacisté třídili ukradená díla. Dva obrazy načas skončily v osobní sbírce někdejší "pravé ruky" nacistického vůdce Adolfa Hitlera a maršála letectva Hermanna Göringa, který proslul i jako pilný sběratel uloupených děl z okupovaných zemí.
V Göringově sbírce skončila plátna, která stvořil francouzský malíř z éry rokoka Jean-Baptiste Pater a která byla v listopadu 1940 zabavena rodině Rothschildů. O pět let později se obrazy našly v Berchtesgadenu a koncem roku 1945 byly vráceny Rotschildům. Mohla by se prodat za 300 000 až 500 000 dolarů.
Další plátno, odhadnuté na 200 000 až 300 000 dolarů, namaloval Francesco Guardi. Obraz, zachycující benátské náměstí, svého času vlastnil slavný módní návrhář a sběratel umění Jacques Doucet. V roce 1912 jej koupil francouzský bankéř André-Louis Hirsch. Vdově obraz zkonfiskovali nacisté v říjnu 1941. Majitelce se vrátil v květnu 1946.
Čtvrté, bezmála šest století staré dílo, které si síň cení na 150 000 až 200 000 dolarů, původně visel na zámku barona Edmonda Rotschilda. Později se tento obraz od d'Apollonia di Giovanniho našel v Bavorsku a zpět do správných rukou se dostal na přelomu let 1946 a 1947.
Film jako pocta
Dražba je i poctou mezinárodnímu týmu muzejníků, kurátorů, památkářů a znalců umění, kteří se za války ve službách Spojenců snažili zachránit ukradená umělecká díla. Odhaduje se, že jen ve Francii nacisté ukradli 36 000 obrazů, většinu se však podařilo znovu nalézt. Shodou okolností na toto téma George Clooney natočil film Památkáři, který počátkem února vstoupí do amerických kin.
"Lidé mají rádi malířství nejen proto, že obrazy jsou krásné, ale i proto, že za každým dílem je příběh, který jej činí ještě zajímavějším," řekl Lucian Simmons ze Sotheby's agentuře Reuters.
Loni německé úřady objevily v mnichovském bytě Corneliuse Gurlitta, syna nacistického obchodníka s uměním, přes 1400 obrazů v odhadované hodnotě okolo miliardy eur (přes 27 miliard korun). Zhruba polovina sbírky by mohla pocházet z majetku ukradeného Židům. O případ, který se dostal na veřejnost až na podzim, se od té doby zajímají média.
V německém Bundestagu visely obrazy, které nacisté za války patrně ukradli - čtěte ZDE
Němečtí vyšetřovatelé poprvé promluvili o ztracených obrazech. Gurlitt prý už žádný nemá - čtěte ZDE
Úřady na sbírku přišly při domovní prohlídce kvůli podezření, že se nyní osmdesátiletý důchodce dopustil daňového podvodu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist