Aukční síň Christie's v úterý v Londýně v rámci své pravidelné aukce impresionistického a moderního umění vydražila obraz kubisty Juana Grise s názvem Zátiší a károvaný ubrus za 34,8 milionu liber (takřka 1,2 miliardy korun). V dražbě nechyběla ani díla mistrů, jako jsou Pablo Picasso, Vincent Van Gogh nebo Lucian Freud.

Zmíněný obraz Španěla Grise, který většinu života prožil ve Francii, téměř dvojnásobně překonal odhadní cenu 12 až 18 milionů liber (zhruba 600 milionů liber).

Za téměř 16,9 milionu liber (562 milionů korun) se prodal Picassův obraz Žena v tureckém oděvu v křesle, který měl odhadní cenu až 20 milionů liber (670 milionů korun).


Christie's na poslední chvíli zrušila dražbu, na které se mělo prodávat 85 pláten španělského mistra Joana Miróa patřících Portugalsku. Svůj krok síň zdůvodnila nejasnou situací v důsledku soudní pře mezi portugalskými úřady a opozicí, která je proti prodeji kolekce.

Její celková hodnota se odhaduje na 30 milionů liber (996 milionů Kč). Lisabon si chce prodejem vylepšit svůj státní rozpočet.

Cenné obrazy byly majetkem soukromé portugalské banky BPN a stát je získal v roce 2008, když byla banka v době finanční krize zestátněna. Výnos z dražby má vrátit do státní pokladny alespoň část milionů eur, které tehdy portugalská vláda vydala na záchranu zkrachovalé banky BPN.

Portugalská politická opozice se snaží prodej zablokovat. Portugalská generální prokuratura na podnět opozičních zákonodárců doporučila úřadům, aby se prodej odložil. Administrativní soud v Lisabonu sice prodej povolil, kvůli dalším krokům opozice se ale Christie's počkat na dořešení sporu.

"Máme odpovědnost vůči klientům, že na ně můžeme bez jakýchkoli problémů převést vlastnická práva," vysvětlila podle serveru BBC aukční síň.

Christie's označila nabízenou kolekci za jednu z nejvýznamnějších, jaká se kdy u tohoto španělského mistra dražila.