Tanečník a choreograf Richard Hes zemřel v pondělí po těžké nemoci ve věku 50 let. Informaci s odkazem na zdroj z okolí umělce přinesl server Super.cz. Hes byl známý především jako zakladatel taneční skupiny UNO z 80. let. Od loňska trpěl nevyléčitelnou rakovinou slinivky.

Taneční skupina UNO vznikla v roce 1987. Základ souboru utvořili absolventi jednoho ročníku tanečního oddělení pražské konzervatoře, kteří se v průběhu studia pod vedením Richarda Hese věnovali novým tanečním směrům. Během 80. let přineslo UNO na česká jeviště sehranou taneční skupinu, která neměla ve svém oboru konkurenci. Stala se ceněným partnerem hvězd české pop-music, jejichž produkce obohatila prvky breakdance a dalšími moderními styly.

Skupina UNO spolupracovala s Jiřím Kornem, Lucií Bílou, Helenou Vondráčkovou, Josefem Lauferem i Danielem Hůlkou. Její členové připravili i několik ryze tanečních projektů. Mimo jiné Dance Express, Šachmat, Carmen, Nikita & Biliár. Kromě svého hlavního choreografa a uměleckého šéfa na nich spolupracovali s Ondřejem Soukupem, choreografem Petrem Šimkem a mimem Michalem Nesvadbou.

V 90. letech se UNO stalo součástí projektů Richarda Hese a Egona Kulhánka, účinkovalo v muzikálech Dracula a West Side Story a od roku 1999 připravuje produkce pro Křižíkovu fontánu (Malá mořská víla, Carmen, Romeo & Julie).

Po 20 letech od jejich vzniku Hes s muzikantem Ondřejem Soukupem oprášili představení Šachmat a Nikita. Richard Hes se také před několika lety objevil jako jeden z porotců v taneční soutěži Star Dance.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist