Jen pár dní před předáváním filmových Oscarů přišla zpráva, že status Hollywoodu jako domova americké filmové a televizní produkce je ohrožen, protože místa jako New York nabízejí studiím lepší finanční podmínky a štědřejší pobídky.

Za posledních 10 let Kalifornie přišla o desítky tisíc pracovních míst v zábavě na úkor New Yorku a dalších států a spolu s tím zde klesá i počet natáčených filmů a televizních snímků. Ukázala to studie výzkumného institutu Milken Institute.

Uplynulý rok by se mohl stát podle počtu natočených vysoce kvalitních snímků jedním z nejlepších vůbec. Na cenu za nejlepší film je nominováno devět snímků. Pouze jeden z nich však byl natočen v Kalifornii.

Kalifornský právník Ken Ziffren, kterého nedávno starosta Los Angeles jmenoval hollywoodským filmovým carem, řekl, že zpráva ukazuje, že Hollywood se dostal do "špatné spirály". A to jak v případě pracovních míst, tak produkcí, které opouštějí Kalifornii. Zopakoval, že je potřeba rozšířit slevy na dani, což je však považováno za politicky velmi kontroverzní krok.

Zastánci finančních podpor tvrdí, že je důležité udržet pracovní místa pro střední třídu a produkci filmů v Kalifornii. Odpůrci naopak upozorňují, že hollywoodská studia jsou bohatá a nepotřebují další daňovou úlevu. Otázkou podle nich také je, zda další finanční pobídky přinesou zisk.

Podle zprávy Milken Institute v Kalifornii zaniklo v období let 2004 až 2012 ve filmovém a televizním průmyslu 16 137 pracovních míst. Naopak ve státě New York za stejnou dobu vzniklo v zábavě 10 675 pracovních míst. Pracovní místa vznikla i v dalších státech jako Louisiana, Texas a Nové Mexiko.

Kalifornie má program daňového zvýhodnění, avšak mají na něj nárok jen produkce s rozpočtem menším než 75 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč). Ty mohou získat slevu 20 až 25 procent. Zastánci vyšších podpor chtějí, aby se týkaly i velkorozpočtových filmů a televizních pořadů.

New York nabízí daňové úlevy ve výši 30 až 35 procent. Ze svého rozpočtu dává také více peněz na podporu filmové a televizní produkce. Celkem to je 420 milionů USD ročně, což je téměř čtyřnásobek toho, co dává na pobídky Kalifornie.

Zpráva Milken Institute také ukázala, že výroba filmů v Kalifornii dosáhla vrcholu v roce 2004, kdy zde vzniklo 128 filmů a v New Yorku jen 50. V roce 2012 se v Kalifornii natočilo 104 filmů, zatímco v dalších státech nabízejících pobídky filmařům jich vzniklo 142.

Z devíti filmů nominovaných na letošní cenu Oscar za nejlepší film vznikl v Kalifornii pouze jeden, film Ona se Scarlett Johanssonovou a Joaquinem Phoenixem, jehož rozpočet byl relativně nízký, činil 25 milionů USD, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist