Běžný kus nábytku – židle – rozhodoval letos o tom, kdo z českých umělců pojede do belgického Liège. Prostý, ale přesto mnoha významy oplývající motiv je protipólem i doplněním vysoce technologického centrálního tématu Bienále fotografie a vizuálního umění, které letos nese k digitálnímu zpracování obrazu odkazující název Pixely ráje. Umělecká ředitelka belgické přehlídky Anne-Françoise Lesuisseová vysvětlila, že belgickým organizátorům se líbily osobitost, pracovitost, nápaditost a schopnost adaptace tří kurátorů české části výstavy Kariny Kottové, Hynka Alta a Aleksandry Vajd.

Kdo je v Liege

Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová, Radek Brousil, Aleš Čermák, Jiří Černický, Matyáš Chochola, Nikola Čulík, Romana Drdová, Peter Fabo, Ivars Gravlejs, Jan Haubelt, Lukáš Jasanský & Martin Polák, Antonín Jirát, Tereza Kabůrková, Michal Kalhous, Viktor Kopasz, Václav Kopecký, Eva Koťátková, Alena Kotzmannová, Václav Magid, Ján Mančuška, Tomáš Moravec, Markéta Othová, Johana Pošová, Pavel Příkaský, Lucia Sceranková, Pavla Sceranková, Jiří Skála, Jiří Thýn, Tomáš Vaněk, Ladislav Vondrák, Dušan Zahoranský, Martin Zet

"Také jsme ocenili, že navrhli něco neobvyklého a trochu provokativního. Hotová výstava nás naprosto přesvědčila," dodala Lesuisseová. Bienále fotografie se v Liège koná už podeváté.

"Židle stojí nohama na zemi," napsala v doprovodném textu k výstavě Karina Kottová. V rámci expozice se tak kus nábytku stal předmětem zkoumání vytrženým z každodenního kontextu a nahlíženým umělci z mnoha úhlů. Koncepce měla jít podle autorů nad rámec tradičních přehlídek bienále, které prý často spojuje jen vágní téma a "iluze objektivity".

"Rozhodli jsme se zvolit jednoduchý klíč, který nám umožnil v rámci výstavy vytvořit systematická, ale i zcela neočekávaná spojení," doplnila Kottová. V expozici v Liège 2014 se tak belgičtí návštěvníci mohou vedle výrazných jmen, jako je Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová či Jiří Thýn, seznámit i s méně známými autory, jako například Terezou Kabůrkovou, Matyášem Chocholou nebo Romanou Drdovou. Bienále potrvá do 25. května.

 

V rámci česko-belgické spolupráce naváže příští rok na výstavu českých umělců v Liège projekt belgických autorů v pražském prostoru Galerie MeetFactory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist