Josef Somr se v sobotu večer stal držitelem Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Převzal ji za bouřlivého potlesku na jevišti Národního divadla v Praze, které před deseti lety jako Lízal v Maryše po třiadvaceti sezonách opustil.
"Vážení, děkuji celé herecké asociaci, ale stejně vím, že je to hezký dar k mým nedožitým osmdesátinám, chci říct k zatím nedožitým," zavtipkoval si Somr.
Hned ale dodal, že se vynasnaží, aby se jich dožil i je přežil, na což mu zbývá ještě čtrnáct dní. "Opravdu si toho moc vážím," řekl.
Obrátil se ke všem svým kolegům, jimž poděkoval za to, že s nimi mohl žít a pracovat. "Bylo to moc pěkné, někdy, někdy tedy báječné, a bylo toho až až. Přeji vám všechno dobré a hodně úspěchů," řekl oblíbený herec.
Somr, který osmdesátiny oslaví v polovině dubna, prošel od roku 1956 scénami v Českém Těšíně, Brně a Pardubicích, než se stal v roce 1965 členem pražského Činoherního klubu. V roce 1978 přešel do Národního divadla. Je držitelem už dvou těchto prestižních ocenění. První Thálii převzal v roce 1998 za ztvárnění postavy Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku právě na české první scéně, druhou dostal o čtyři roky později za výkon ve hře The Gin Game, která je stále v repertoáru pražské Violy.
Tam herec, který je i držitelem medaile Za zásluhy, stále vystupuje v několika inscenacích, účinkuje v pořadech varhaníka a cembalisty Jaroslava Tůmy a spolupracuje s houslistou Bohuslavem Matouškem. Načítá knížky na zvukové nosiče a spolupracuje s Českým rozhlasem.
Josefu Somrovi se dostalo nejvyššího uznání ceny Thálie za celoživotní přínos činohře
Další ceny dostali loutkoherec Peřina nebo režisér Smoček
Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla ocenila Herecká asociace Zdeňka Peřinu, který během svého více než čtyřicetiletého působení v Naivním divadle v Liberci účinkoval v téměř stovce inscenací. Byla mezi nimi i role soudce Azdaka v Brechtově Kavkazském křídovém kruhu, za niž v roce 1988 obdržel Cenu Českého literárního fondu i Cenu Josefa Skupy. Tu získal i za výkon v inscenaci Alibaba a čtyřicet loupežníků.
Zvláštní cenu kolegia Cen Thálie převzal v Národním divadle režisér, dramatik a spoluzakladatel pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček. Od roku 1965 zde nastudoval většinu svých her i dramatických textů jiných autorů a působí tu dodnes. První premiérou byla jeho hra Piknik, ovšem řadu představení připravil i na zahraničních scénách. Předloni oslavil osmdesátiny.
"Kolegium pro udělení Thálie jako by mi dalo najevo, že chápe moje snažení," děkoval za cenu Smoček.
Smočkovým nejslavnějším představením v Činoherním klubu se stala jeho groteskní aktovka Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho přeložená do třinácti jazyků. Při premiéře ztvárnil titulní postavu před 49 lety Vladimír Pucholt, obnovená premiéra patřila v této roli Bolku Polívkovi, který tu exceluje dodnes.
Smočkovy hry měly dodneška zhruba stovku inscenací ve více než deseti zemích. V Činoherním klubu má tento divadelník na kontě čtyři desítky režií, pracoval však i v Národním divadle, v Plzni či v Ungeltu.
Za celoživotní mistrovství ocenila Herecká asociace operetní umělkyni Dagmar Rosíkovou, která od poloviny 50. let vytvořila bezmála za půl století přes šedesát rolí, tanečníka a někdejšího člena Šmokova Baletu Praha Petra Koželuha, a tenoristu Zdeňka Švehlu, který po šestiletém působení v Olomouci prožil v opeře Národního divadla v Praze 33 let.
Oceněni Hereckou asociací byli talentovaní herci z celé republiky
Vůbec prvním, kdo v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze převzal jednu z patnácti Cen Thálie, byl člen brněnského HaDivadla Martin Siničák. Dostal cenu určenou činoherci do 33 let. "Je to příjemný pocit nebýt bezcenný," řekl Siničák, když přebíral cenu, a všechny za to pozval k nim do Brna do HaDivadla.
Za činohru ještě ceny putují do Ostravy Tereze Vilišové z Divadla Petra Bezruče a do Mladé Boleslavi Petru Mikeskovi z Městského divadla. V kategorii opera získali ocenění Jana Šrejma Kačírková z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Jiří Přibyl olomouckého Moravského divadla.
Za vynikající výkony v operetě a muzikálu byli ocenění Lucie Bergerová z Českého Těšína a Marek Holý z pražské Hybernie. V baletní sféře nejvíce zaujali představitelé hlavních rolí Prokofjevova Romea a Julie Marta Drastíková s Ondřejem Vinklátem z Národního divadla.
Josefu Somrovi se dostalo nejvyššího uznání ceny Thálie za celoživotní přínos činohře
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist