Když se o letošním Šedém úterý z pražského Rudolfina ozývaly tóny Bachových Matoušových pašijí, aby na tři hodiny rozsvítily pošmourný den příběhem o vykoupení, naději a věčném životě, byla to výjimečná chvíle v několika ohledech.

Kongeniální provedení Collegia 1704 s dirigentem Václavem Luksem a naléhavým hlasem finského tenoristy Topia Lehtipuua v roli vyprávějícího Evangelisty. Bachova harmonická citlivost pro přenesení emocionálního náboje pašijových motivů.

A také, současně a snad i především: zvláštní, vlastně neobvyklé zakončení celé skladby, které nevrcholí tradičním zmrtvýchvstáním v podobě nanebevzetí – "sterben, um zu leben", je třeba zemřít, abychom mohli žít – ale nechává otázku "přechodu jinam" otevřenější.

Bach nenutí pouze prociťovat, ale zároveň s tím i nově myslet, ptát se po smyslu oběti a způsobech jejího opakování a dokonávání v každém z nás.

Říká se, že Matoušovy pašije jsou vrcholem duchovní hudby, a i kvůli nim se Bachovi někdy přezdívá "pátý evangelista". Bach v hudbě jakožto lidsko-božím výtvoru přenáší jeden ze základních mýtů západní civilizace a dělá to způsobem velmi neokázalým.

Nechce ani tak rozeznívat sály a vnější prostory katedrál, nýbrž vnitřní prostory člověka, který se nemůže ubránit toku dokonalé hudby, jež dokáže prorazit všechny obranné mechanismy, které rozumem říkají, že víra v Boha je marná naděje, falešné vědomí, pouhý mýtus, antropomorfismus, opium lidstva a kdoví co ještě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.