Esoterismus může mít pro Němce nedozírné následky. Naznačuje to román Impérium švýcarského spisovatele Christiana Krachta, jenž v pátek vystoupil na pražském veletrhu Svět knihy v rámci programu Das Buch.
Kracht v knize vypráví příběh prvního německého vegetariána a nudisty Augusta Engelhardta, který na přelomu devatenáctého a dvacátého století odcestoval do německé kolonie Nové Pomořansko, dnes příslušící pod Papuu – Novou Guineu.
Tam se dalších šestnáct roků živil jen mlékem a kokosovou dužinou.
“V románu se z něj stává čím dál větší podivín, a není to jen kvůli nedostatečné stravě,” řekl na veletrhu autor.
Podle něj je nutné Engelhardtův příběh vnímat v souvislostech celé generace mladých Němců či Švýcarů, kteří se na přelomu století cítili svázáni dobovými konvencemi.
“V Engelhardtově případě šlo o reakci na restriktivní vládu německého císaře Viléma II., ale toto poblouznění nebyl čistě německý fenomén. Už ve viktoriánské Anglii se například zakrývaly nohy stolům, protože i noha od stolu měla sexuální konotace,” uvedl Kracht.
Jedním z východisek z této situace prý byla právě esoterika. “A to na začátku dvacátého století připravilo půdu pro fašismus. Němci mají určitý sklon k tomu, aby ostatním vnucovali svoji představu o tom, jak dělat utopii,” dodal autor.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.