Red Army není obyčejný hokejový dokument. Režisér Gabe Polsky tu pod vedením matadora Wernera Herzoga zachytil ideologické soupeření Západu a Východu, tání studené války a pád železné opony.

A samozřejmě sovětský hokej, tu nápaditou kombinační hru, která připomínala balet – trochu jako fotbalová Barcelona nebo Bayern pod Pepem Guardiolou: totální držení puku, množství přihrávek, stoprocentní výpomoc spoluhráčů.

Vjačeslav Fetisov se vzepřel krutému trenéru Tichonovovi a patřil k prvním sovětským hokejistům, kterým se podařilo odejít do NHL. Uspěl i tady, když na konci devadesátých let s Detroitem Red Wings ovládl ligu hned dvakrát po sobě.

Fetisov je bezpochyby velký hráč. A také velký muž v padnoucím obleku. V každé ruce nese jeden telefon. Na zápěstí má drahé blyštivé hodinky. A když zdraví, oči má už dávno upřené na slečnu vedle.

Trochu to připomíná začátek filmu, kde mu Gabe Polsky pokládá otázku a čeká na odpověď, zatímco Fetisov jenom zírá do telefonu a utrousí: "Mám tu byznys."

Film Red Army působí jako poměrně upřímný portrét. Máte z něj radost?

Ne. Nikdy se sebou nejsem spokojený. Nelíbí se mi, jak vypadám, co říkám. To je ale normální reakce. Za pár let se mi to nejspíš bude líbit. Čas zahojí všechny rány.

Je pravda, že se vám do filmování nejdřív nechtělo?

Neměl to být film o mně, ale o mém týmu a spoluhráčích. Někteří odmítli vystoupit, někteří nebyli tak dobří. Já jsem Polskyho nejprve odmítal. Pak dorazil do Moskvy s celým štábem točit ostatní kluky a každý den mi volal. A když se nakonec ozval, že nazítří odjíždí, byl jsem zrovna v dobré náladě: "Dobrá, stavím se na deset minut." A zůstal jsem tam šest hodin! Byl dobře připravený.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se