Během dvou let klesne prodej disků DVD a Blu-ray natolik, že jej předstihnou výdělky z digitálního prodeje a streamování. Podle serveru Variety to vyplývá ze studie, kterou ve středu vydala společnost PricewaterhouseCoopers.

Ta odhaduje, že prodeje filmů na fyzických nosičích v USA během dalších čtyř let klesnou z loňských 12,2 miliardy dolarů zhruba o 28 procent na 8,7 miliardy dolarů.

Tou dobou už americký filmový průmysl bude žít zejména z legálních downloadů filmů nebo streamování přes služby typu Netflix, Amazon Instant Video či Hulu.

Už v roce 2017 by výdělky z tohoto digitálního segmentu měly v USA předčit tržby filmových společností z prodeje klasických lístků do kin.

Podle studie by segment digitální nabídky filmů měl dosáhnout objemu 17 miliard dolarů. Vloni to přitom bylo pouze 8,5 miliardy. O tyto peníze se však filmová studia budou muset dělit s poskytovateli digitálních služeb.

“Za jednu elektronickou transakci tak studia utrží míň, ale obecně je pro ně levnější, pokud filmy distribuují digitálně,” upozorňuje Cindy McKenzieová z PwC.

Přesto studie tvrdí, že prodej lístků do kin bude v dalších letech růst, konkrétně o 16 procent.

A protože v USA během dalších čtyř let vzroste cena vstupenky do kina z nynějších 8,89 dolaru na 9,81 dolaru, i celkové tržby z prodeje lístků do kin by v USA měly během roku 2018 stoupnout na celkových 12,5 miliardy dolarů.

Studie PricewaterhouseCoopers také zpochybňuje, že čínský filmový trh bude nepřetržitě růst. Přestože vloni se zvětšil o dalších 15 procent na nynějších 3,13 miliardy dolarů, do budoucna mu může ublížit pirátství i regulace ze strany státních úřadů.