Velkorozpočtový hollywoodský snímek Odysseus natočí ruský filmový režisér Fjodor Bondarčuk, autor tamních kasovních trháků Stalingrad či 9. rota.

Bondarčuk to potvrdil ruskému deníku listu Izvestija. Řekl také, že natáčet by se mělo začít koncem letošního roku.

Do Hollywoodu přichází Bondarčuk, oblíbený u ruských i čínských diváků, právě ve chvíli, kdy si americký filmový průmysl snaží naklonit tato dvě teritoria, upozorňuje server Deadline.com.

"Studio Warner Bros si Fjodora vybralo, aby režíroval Odyssea. Bude to velký, výpravný epos," uvedl Bondarčukův producent Michael Schlicht.

Na výrobě filmu se dále podílejí Bernie Goldmann a producent Gianni Nunnari, kteří jsou oba podepsaní pod velkorozpočtovým hollywoodským akčním filmem 300: Bitva u Thermopyl.

Autorem scénáře má být Jeremy Doner, jenž patřil k tvůrcům televizního seriálu The Killing.

BYZNYS A POLITIKA

Fjodor Bondarčuk je nejen jednou z osobností ruské kulturní scény. Je i úspěšným podnikatelem, jen v Moskvě je spolumajitelem tří restaurací, další podniky provozuje v Jekatěrinburgu. Bondarčuk též provozuje vlastní produkční společnost Art Pictures Group.

Letos v březnu Bondarčuk podepsal veřejný dopis umělců a šéfů ruských kulturních institucí, podporující politiku prezidenta Vladimira Putina v sousední Ukrajině před ruskou anexí Krymu.

Bondarčukův otec Sergej získal Oscara i Zlatý glóbus za monumentální adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír z roku 1968.

Sedmačtyřicetiletý Bondarčuk, který je na Západě prakticky neznámý, režíroval v Rusku řadu nákladných filmů včetně posledního Stalingradu o proslulé bitvě druhé světové války.

Stalingrad byl první neamerický film natočený ve formátu IMAX. Přestože šlo o akční snímek, Bondarčuk jej natáčel se stovkami komparzistů a údajně se skutečnými tanky, nikoliv za použití takzvaného green screenu a digitálních technologií.

Možná i díky tomu vydělal film celosvětově v přepočtu 1,3 miliardy korun, z toho zhruba 220 milionů korun v Číně. Rusko pak snímek nominovalo na Oscara za rok 2013.

Podle Izvestije chtěl Bondarčuk v poslední době natočit snímek o Pavlu Durovovi, zakladateli nejpopulárnější ruské sociální sítě VKontakte.

Film, který nesl pracovní název Durov´s Code, prý ale nakonec připadne jinému režisérovi.