Příběhem lásky, která končí, a přesto trvá, je podle francouzské herečky a režisérky Fanny Ardantové její film Naléhavé rytmy.

Ardantová, která je pod snímkem podepsaná i jako scenáristka, to řekla na nedělní tiskové konferenci během festivalu v Karlových Varech.

"Chtěla jsem v tomto filmu vyprávět o posledních okamžicích lásky," uvedla Ardantová.

"Žena v mém příběhu si myslí, že už nemůže milovat, protože nemiluje vášnivě. Její manžel je zaneprázdněný prací. Ona spíše ničí, než aby budovala. Celý příběh je tragický, není v něm nic pozitivního.”

Ve filmu postava architekta Furia dostane zajímavou zakázku: přestavět starý zámek na hotel. Jeho oddanost práci však narušuje vztahy s manželkou, která kvůli němu před časem opustila dráhu úspěšné violoncellistky a nyní se cítí opuštěná.

KDO JE FANNY ARDANTOVÁ

Fanny Ardantová vystudovala politické vědy a v 70. letech minulého století započala svou divadelní a vzápětí filmovou hereckou dráhu. Portréty osudových žen mistrně ztvárnila ve filmech významných světových režisérů, například Francoise Truffauta a Alaina Resnaise. V nedávné době se objevila ve filmech Paola Sorrentina Božský (2008) a Velká nádhera (2013). Jako režisérka natočila krátký film Chimeres absentes (Nepřítomné přeludy, 2010) a dva celovečerní tituly: přepis díla Ismaila Kadareho Cendres et sang (Popel a krev, 2009) a loni autorský snímek Naléhavé rytmy.

Postava vášnivé a výbušné Margo, dospívající téměř na pokraj šílenství, má rysy žen, jaké Ardantová mnohokrát ztvárnila na vrcholu své herecké dráhy.

Roli Margo svěřila Ardantová typem podobné herečce Asii Argentové. Postavu vybavila i onou až s hysterií hraničící zranitelností žen, které zaslepeně podléhají muži, ochotné vše obětovat lásce, ale pak samy sebou pohrdají pro nedostatek síly.

Všechno je ve filmu posunuto mimo rámec skutečnosti: bizarní prostředí rozestavěné budovy, kde se místnostmi prohání vítr, občas až rušivá hudba, teatrálnost gest.

Film Naléhavé rytmy je druhým celovečerním filmem Ardantové. Stejně jako v případě prvního se produkce chopil Paulo Branco. Ve filmu hrají vedle Asie Argentové Nuno Lopes, Ricardo Pereira, Gérard Depardieu a Franco Nero. Autorka snímek uvede spolu s Francem Nerem v neděli večer v Městském divadle.

Související