Básník Petr Král se v jednom eseji vyznává z fascinace knihou jako zkondenzovanou krůpějí světa, labyrintem, jenž obsáhne vše. V takové knize můžeme bloudit poznámkami pod čarou, rejstříky, předmluvami a doslovy, vysvětlivkami, podtituly, apendixy.

Takovou "knihu z písku" teď Král nachystal pro čtenáře v podobě pětisetstránkového svazku svých Sebraných básní I. Svazky budou dohromady čtyři, ten první obsahuje pouhé čtyři rané sbírky, avšak pečlivě ošetřené a vybavené autorskými doslovy. Sebrané básně zachytí autorovo dílo chronologicky podle data vzniku, nikoli prvního vydání.

Máme tedy poprvé šanci číst Královu tvorbu tak, jak se rodila v čase, nikoli v křivolaké lince dodatečných, pohříchu velmi opožděných vydání.

Hned od úvodní masivní básně z prvotiny Tyršovské přeháňky (1961-63, 1967) jsme překvapeni vyzrálým, svébytným hlasem autora. Tohle že psal dvacetiletý mladíček?

Ale takový už Petr Král je. Od počátku suverén, nadto patřící ke skupině podobně originálních souputníků (Dvorský, Havlíček, Effenberger), jejichž vyjádření se na hony vymykalo všem květňáckým, civilistním či lyricko-antropocentrickým proudům, jimiž se tehdejší oficiální poezie zvolna emancipovala od své trapné stalinské epizody.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.