Americká kabelová televize FX začala v neděli vysílat seriál Virus (The Strain) o rozpuku upíří epidemie v New Yorku.

Pod ním je podepsán devětačtyřicetiletý mexický režisér Guillermo del Toro, který látku nejdříve zpracoval v knižní trilogii.

Autor filmů Faunův labyrint či Hellboy tvrdí, že ho na seriálové formě lákala možnost rozvíjet postavy na delší časové ploše.

„Je to šance pracovat s motivy, které se nemusí rozehrát a uzavřít během dvou tří hodin,“ řekl agentuře Reuters režisér, který televizní formát vnímá jako prostor pro svobodnější vyjádření.

"V případě seriálů jako Deadwood nebo The Wire má z toho divák podobný zážitek jako z literatury."

Podle něj se ale změnili také televizní diváci, nyní jsou ochotni sledovat televizní drama i několik let, říká.

Příběhy o upírech prý Del Tora lákaly už od dětství, kdy si listoval v encyklopedii o anatomii lidského těla.

„Ta mě nikdy bavit nepřestala,“ říká režisér, který si prý dal záležet, aby při zabití první oběti v seriálu ukázal „systematické zničení lidské lebky“.

Obecně prý chce v seriálu držet tělesný tón. "Chtěl bych The Strain točit skoro s anatomickou přesností," říká.

To prý ale nutně neznamená, že záběry budou plné zbytečné krve. "Neusiluji o násilí za každou cenu, pouze tehdy, kdy je namístě a má smysl."

Hlavní hrdinou Del Torova seriálu je newyorský doktor Ephraim Goodweather, který se rozpuku nákazy snaží zabránit. Role se ujal herec Corey Stoll, známý z politického seriálu House of Cards.

"Chtěl jsem mít hrdinu, jenž má spoustu chyb a u kterého se hrdinství neprojevuje jen testosteronem a zbraněmi, jak to bývá v žánrových filmech," vysvětluje režisér. Herce Stolla si prý vybral právě proto, že tento typ postavy ztělesňuje nejlépe.

Pokud Del Torovi televize FX prodlouží smlouvu i na druhou řadu, slibuje, že seriál dovede za hranice toho, kde upíří příběhy obvykle končí. "Už v pilotním dílu jsem vyzkoušel několik postupů, které jsou na hraně, a všechny dopadly dobře," říká režisér.

Pochvaluje si také, že televize FX mu do tvorby seriálu nezasahovala. "A FX zase udělalo radost, že jsem se podílel na celém natáčení," dodává.