Od našeho zpravodaje z Petrohradu – Mezi diváky to zašumí. Na schodech petrohradského muzea Ermitáž skupina performerů začíná výt jako vlci, chytá se za zadky a názorně předvádí to, co před chvílí vykřikla z plného hrdla: "Jsme buzny a vláda chce, abychom šoustali ve stínu!"

Odhadem sto padesát přihlížejících si ten večer koncem června dobře uvědomuje, že jsou v Rusku, kde od loňska platí zákaz propagace homosexuality a nyní už i zákon regulující vulgarity na veřejnosti. Skončí všichni za mřížemi? Pětice policistů, kteří to opodál pozorují, se ani nehne. Snad dostali nařízeno, že v den zahájení desátého bienále současného umění Manifesta mají nechat na pokoji dokonce i místní skupinu Što dělať, jejíž ilegální performance tuto přehlídku torpéduje.

V Petrohradě jsou ještě pořád bílé noci, a tak se dav okolo půlnoci rozchází za světla, u vody stále tvoří pouliční malíři. Nad říčním kanálem se sklání rozjařený mladík s rozepnutým poklopcem, zvesela močí. A na protějším břehu se blýská pamětní deska domu, v němž žil někdejší ředitel Ermitáže Boris Piotrovskij. V jeho muzeu právě začala nejsledovanější umělecká přehlídka roku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se