Vůbec poprvé na trh míří portrét Edouarda Maneta nazvaný Jaro (Le Printemps).

Obraz z roku 1881, který byl posledních sto let ve vlastnictví jedné rodiny, by se na podzimní aukci Christie’s mohl vydražit až za 35 milionů eur. Tím by zlomil umělcův dosavadní rekord.

Napsala to agentura Reuters, která připomíná, že i aukční síň Christie’s má za sebou nebývale úspěšné jaro.

Stejně jako výdělky Christie's ale vloni rostl i trh s uměním, podle údajů společnosti European Fine Art Foundation konkrétně o osm procent na 65,9 miliardy dolarů. To je nejvíc od roku 2007.

Právě proto aukční síň očekává, že se Manetovo Jaro stane umělcovým nejdražším dílem. V žebříčcích by tak nahradilo Manetův obraz nazvaný Autoportrét s paletou, který se před čtyřmi roky v Londýně vydražil za 33,2 milionu dolarů.

Od Manetova Jara se očekává, že by se mohlo vyšplhat až na částku 35 milionů. “Způsob, jakým je namalované, to, jak z obrazu vystupuje ženská postava, je úchvatné,” tvrdí Adrien Meyer, šéf mezinárodní pobočky Christie’s.

Na mysli má ženu, která Manetovi stála modelem – mladou francouzskou herečku Jeanne Demarsyovou.

Umělec tento obraz roku 1882 vystavil v Paříži na takzvané sedmé výstavě impresionistů společně se svým slavnějším plátnem zvaným Bar ve Folies-Bergèr. Obě mu zásadně pomohly ke slávě a k tomu, aby byl mezi impresionisty zařazen, tvrdí kunsthistorici.

Od té doby byl obraz Jaro ve vlastnictví jen několika majitelů. Posledních sto let jej ve svých sbírkách měla nejmenovaná americká rodina, která se jej teprve nyní rozhodla prodat.

“Je naprosto mimořádné, aby se na trh dnes dostal obraz, který byl na tehdejší pařížské výstavě natolik významný,” říká Brooke Lampleyová, šéfka oddělení Christie’s pro moderní a impresionistické umění.

Podle ní se na výsledné ceně obrazu odrazí i to, že Manet už další podobná plátna namalovat nestihl. Roku 1883 v jedenapadesáti letech totiž zemřel, tedy pouhý rok po pařížské výstavě.

Obraz Jaro byl dříve zapůjčen do washingtonské Národní galerie umění a do Metropolitního muzea umění.

Dražit se bude na podzimní aukci Christie’s, která proběhne 5. listopadu.