Od července, kdy zdí budovy z devatenáctého století prolétla střela, má čelní strana luhanského Muzea historie a kultury díru. Ani u škody na luhanském Muzeu regionální historie není jasné, zda jsou na vině Ukrajinci, nebo proruští separatisté.
Ukrajinské ministerstvo kultury před týdnem institucím v Luhansku a Doněcku nařídilo, aby uschovaly své nejcennější exponáty, a médiím doporučilo, aby neupozorňovala na kulturní dědictví země, a to kvůli jeho ochraně.
Některá muzea na východě Ukrajiny se rozhodla přerušit provoz. Informoval o tom server The Art Newspaper s odkazem na tiskovou zprávu ministerstva z 8. srpna.
Kyjevská pobočka Mezinárodní rady muzeí koncem července veřejně požádala o bližší informace o situaci kulturních institucí na východní Ukrajině, sama nad nimi totiž ztratila kontrolu.
"Pravidelně kontaktujeme kolegy z Doněcku, ale nejsme v kontaktu s Luhanskem a dalšími městy. Bohužel nejsme militarizovaná jednotka, a tak v současné době nemáme možnost vyslat na místo odborníky, protože nemůžeme zajistit jejich bezpečnost," uvedla rada v prohlášení.
Zatímco na východě Ukrajiny muzea zabezpečují své sbírky, na Krymu byly předměty kulturního dědictví prohlášeny za majetek Ruska. Podle ruské zpravodajské agentury ITAR-TASS schválila státní rada Krymské republiky v druhém čtení příslušný zákon před týdnem.
Rusku tak prý připadlo devět tisíc památek na Krymu. Region bohatý na archeologické vykopávky má problémy se zloději a překupníky cenných historických předmětů, které se brzy po anexi Krymu staly také tématem politické debaty.
Ředitel petrohradského muzea Ermitáž Michail Piotrovskij o nezajištěných vykopávkách promluvil před ruským parlamentem už v březnu, připomíná The Art Newspaper.
"Krym je bohužel známý jako jedno z nejoblíbenějších míst 'černých archeologů'. Míra rabování památek s pomocí detektorů kovů je obrovská," řekl tehdy Piotrovskij.
Archeoložka Valentina Mordvincevová z krymské pobočky Ukrajinské národní akademie věd v dubnu přesto uvedla, že vykrádání vykopávek není ve srovnání s devadesátými lety už tak divoké. Ještě na přelomu tisíciletí totiž zloději po archeolozích stříleli a často nacházeli oporu u policie.
"Problémy se vždy nevyřeší legislativou. Zůstane tu stejná vláda a korupce," dodala Mordvincevová se zřejmou vyhlídkou, že gesce památek připadne Rusku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist