Před deseti lety by to málokdo předvídal: že těch pár stanů, které vyrostly v parku na pražské Letné, se vypracuje ve festival nového cirkusu, jehož význam dnes přesahuje lokální hranice a částečně mění domácí divadelní prostředí.

Festival Letní Letná v Česku rozšířil povědomí o tom, co je nový cirkus jako divadelní žánr zač, podnítil vznik domácích souborů, inscenací či kurzů akrobacie pro veřejnost a dnes nechává vyrůstat konkurenci, například trutnovskou přehlídku Cirk-UFF.

V neděli vstoupí Letní Letná do svého jedenáctého ročníku více než suverénně, byť ne tak pompézně jako v minulých letech. Nabídne tři inscenace hvězdných souborů, jednu ve vlastní koprodukci, dvě české premiéry a řadu dalších kusů, nemluvě o dětském programu a dílnách.

Zahájení se však bude muset obejít bez efektních pouličních vystoupení, která svou výpravností (stačí vzpomenout na obří pohyblivý objekt kudlanky či loď skupiny Malabar) dřív na Letnou lákala tisíce diváků v jediném večeru.

"Museli jsme si vybrat, zda investujeme do ,street parade', nebo raději do produkce vlastních premiér," vysvětlil HN ředitel festivalu Jiří Turek.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se