Kabelová stanice HBO koupila práva na dokumentární film o soulovém zpěvákovi Jamesi Brownovi.

Snímek produkovaný frontmanem Rolling Stones Mickem Jaggerem se jmenuje Mr. Dynamite: The Rise of James Brown a premiéru bude na HBO mít 27. října, napsala agentura Reuters.

Podle ní se film, jenž se v rozpracované verzi promítal již na newyorském festivalu Tribeca, skládá převážně z nových či zřídka používaných dokumentárních záběrů.

S jejich pomocí vypráví, jak se někdejší dětský sirotek Brown vypracoval ve frontmana rhythm&bluesové kapely v 50. letech a později sóĺového umělce, jenž  v šesté a sedmé dekádě celosvětově proslavil funk a soul a vysloužil si přezdívku Kmotr soulu.

“Mluvili jsme se spoustou lidí, kteří Jamese dobře znali a spolupracovali s ním,” uvedl Jagger.

Ten se na filmu podílel společně s dokumentaristou Alexem Gibneyem, autorem oscarového snímku Taxi to the Dark Side z roku 2007 či o pět let mladšího filmu Mea Maxima Culpa, jenž získal tři televizní ceny Emmy.

“Poslechli jsme si fascinující příběhy a vzpomínky těch, které jsme oslovili, a díky tomu jsme sestavili portrét Jamese nejen jako hudebníka, ale i aktivisty. Jeho vliv je v hudebním průmyslu patrný dodnes,” dodal Jagger.

Konkrétně prý dokumentaristi vyzpovídali Jaggera, hudebníka Questlovea z The Roots či Chucka D z Public Enemy.

Ve filmu dále promluví Brownovi bývalí spoluhráči Maceo Parker, Bootsy Collins či Fred Wesley.

Spoustu materiálů filmařům poskytli dědici Brownova majetku. Díky tomu se ve snímku objeví například útržky z Brownových koncertů v Apollo Theatre či v pařížské Olympii.

“Měli jsme s Mickem Jaggerem stejný cíl: vzít Brownovu muziku a zasadit ji do širšího historického kontextu,” dodal režisér filmu Alex Gibney.

Letos jedenasedmdesátiletý Jagger zároveň produkoval také hraný životopisný film o Brownově životě, v němž zpěváka ztvárnil herec Chadwick Boseman.

Tento snímek nazvaný Get On Up se v českých kinech bude hrát od 13. listopadu.