Vedle přímých přenosů opery či filmů z výstav promítnou tuzemská kina poprvé také koncerty České filharmonie z pražského Rudolfina.

Ve zhruba dvacítce kin, které spolupracují s distribuční společností Aerofilms, se ještě letos budou vysílat přenosy Dvořákovy Novosvětské a Rybovy České mše vánoční.

"Česká filharmonie se rozhodla zahájit přenosy do tuzemských kin vzhledem ke zvyšující se poptávce po koncertech, ale i poptávky z jiných českých měst," uvedl generální ředitel orchestru David Mareček.

"Protože nemůžeme hned do všech těch měst vyjet, objevíme se v nich alespoň takto prostřednictvím kina."

Kromě samotných koncertů ve dnech 25. října a 20. prosince, dirigovaných Jiřím Bělohlávkem, diváci zhlédnou také úvod k oběma představením.

Součástí přenosu bude i atmosféra Rudolfina před rozezněním prvních tónů a rozhovory vysílané během přestávky. Na podobném principu fungují i přenosy z newyorské Metropolitní opery, které do českých kin úspěšně přenáší právě společnost Aerofilms.

Ta letos mezi kina, do nichž přenosy z Metropolitní opery posílá, nově zařadila opavský CineStar. Celkově tak přenosy odvysílá sedmadvacet kin ve čtyřiadvaceti českých městech.

Podle pořadatelů se v Česku z letošní nabídky MET zatím nejvíc prodávají vstupenky na přenosy Verdiho Macbetha, Figarovy Svatby a Carmen, ale také Veselé vdovy s pěvkyní Renée Flemingovou.

Na úterní tiskové konferenci společnosti Aerofilms ale byla řeč i o šesté sezoně NT Live, tedy přenosů z Národního divadla v Londýně a dalších britských scén. Letos ji 4. září načala derniéra zpracování nejslavnějšího Eurípidova díla Médeia.

Na programu bude dále hra Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha, v níž vystoupí herečka Gillian Andersonová, známá jako agentka Scullyová ze seriálu Akta X. Do kin se mimo jiné vrátí i záznam Frankensteina v režii Dannyho Boylea.

Všechna představení budou i nadále uváděna v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

Minulá sezona přenosů NT Live ve znamení shakespearovského repertoáru byla v Česku dosud nejúspěšnější. Přenosy navštívilo 3595 diváků, meziročně o 1300 víc, a participovalo na nich až šest kin.

Plátna bezmála třiceti kin naopak zaplní přenosy a záznamy z Královského baletu v Londýně.

Repertoár nabídne úspěšnou Wheeldonovu autorskou adaptaci Alenky v říši divů, ale i Čajkovského klasiku Labutí jezero s primabalerínou Natalií Osipovou v hlavní úloze. Sezonu zahájí 16. října Massenetův balet Manon.

Balet v kině slibuje čtyři přímé přenosy a dva záznamy.

A po Leonardovi da Vinci a Zániku Pompejí dostanou tuzemští diváci od 1. října příležitost zhlédnout v kinech i komentovanou prohlídku výstavy z Britského muzea nazvané Vikingové: Život a legenda.

Z koncertů přinesou kina pod názvem Biophilia Live od 20. října záznam loňského vystoupení islandské zpěvačky Björk z Londýna.