Výstava vystřihovánek, které ve svém pozdním období vytvořil francouzský malíř Henri Matisse, se stala vůbec nejnavštěvovanější v historii anglické galerie Tate Modern.

Expozici v této přední světové galerii současného umění navštívilo do 7. září, kdy skončila, celkem 562 622 lidí.

Až doposud přitom Tate Modern na jednu konkrétní výstavu nikdy půl milionu lidí nepřilákala, připomněla BBC.

Ředitel galerie Nicholas Serota prohlásil, že je zájmem potěšený. “Výstava barvitých děl, která Matisse ke konci života vytvořil, přilákala návštěvníky všech věkových kategorií,” uvedl Serota.

Ten již při zahájení výstavy připomenul častou výtku kritiků, podle nichž by Matissovy vystřihovánky dovedlo vyrobit i šestileté dítě.

“To říká každý, ale teprve až se přijdete na výstavu podívat, zjistíte, že tato díla mohl vytvořit jedině starý muž s neuvěřitelnou svobodou představivosti," říkal Serota.

Doposud nejnavštěvovanější výstavou v historii Tate Modern byla se 467 tisíci návštěvníky kombinovaná expozice Matisse a Picassa v roce 2012. Velký zájem registrovala galerie též před dvěma roky, kdy na retrospektivní výstavu Damiena Hirsta dorazilo 463 tisíc lidí.

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ

Henri Matisse: Vystřihovánky, 2014, celkem 562 622 návštěvníků

Matisse Picasso, 2002, celkem 467 166 návštěvníků

Damien Hirst, 2012, celkem 463 087 návštěvníků

Tři nejnavštěvovanější výstavy v Tate Modern

Anglický deník Telegraph v této souvislosti připomíná, že zájem o Matisse snese srovnání i s jinými výstavami v britské metropoli. Například retrospektivu malíře Luciena Freuda v tamní Národní portrétní galerii vidělo 246 tisíc lidí, kdežto na expozici Davida Hockneyho v Královské akademii umění předloni přišlo přes 600 tisíc návštěvníků.

Tate Modern zájem o Matisse letos podporovala nejen tím, že poslední sobotu výstavu nechala otevřenou po celou noc, ale též zprostředkovaným filmem z expozice, který se promítal ve více než 200 kinech po celé Velké Británii.

Snímek nakonec vidělo zhruba 15 tisíc lidí a brzy se pod názvem Matisse Live bude promítat i v kinosálech za hranicemi Velké Británie. 

BBC dále připomíná, že Tate Modern hodlá za hranice Londýna sahat i nadále. Na pondělní tiskové konferenci galerie oznámila, že například zapůjčí slavnou postel umělkyně Tracey Eminové z roku 1988 nazvanou My Bed.

Ta bude vystavena v galerii Turner Contemporary nacházející se ve městě Margate, kde Eminová vyrůstala, a později i v pobočce Tate Liverpool.

V Tate Liverpool bude vystavený též Matissův Šnek, který doposud neopustil Londýn.

Dále chce galerie do dalších muzeí ve Velké Británii zapůjčit obrazy Pabla Picassa, malířů Johna Constabla a Vasilije Kandinského či díla současného umělce Davida Hockneyho.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist