Připravovaný celovečerní film Nabarvené ptáče producenta, režiséra a scenáristy Václava Marhoula byl vybrán mezi padesát projektů, které jejich tvůrci budou moci představit na mezinárodním koprodukčním trhu Production Finance Market v Londýně.

Osmý ročník této akce, zaměřené na nezávislou tvorbu s vyššími rozpočty, se uskuteční ve dnech 15. a 16. října v rámci Londýnského filmového festivalu.

"Organizátoři zajistí zástupcům vybraných projektů osobní schůzky z řad více než stovky filmových producentů, investorů a distributorů, kteří do Londýna přijíždějí vyhledávat zajímavé projekty," řekl Marhoul.

Jen na loňském ročníku podle něj proběhlo zhruba 800 osobních jednání. Hovory se vedly o koprodukčních a investičních dohodách v celkovém objemu 225 milionů eur, tedy zhruba 6,2 miliardy korun.

Production Finance Market doplňují odborné semináře, workshopy a společenská setkání. Trh podporuje Britský filmový institut, evropský program MEDIA a UK Trade & Investment, má také záštitu londýnského starosty.

"Vedle toho, že máte možnost získat opravdu kvalitního koprodukčního partnera, je to skvělá šance, jak na mezinárodním trhu význačným sales agentům a prestižním distributorům avizovat dopředu svůj projekt a zároveň si ověřit jeho potenciál. A jestli je něco opravdu k nezaplacení, pak určitě to, že se s těmi lidmi osobně seznámíte," podotkl Marhoul.

Marhoul, jehož společnost Silver Screen je producentem snímku, na Nabarveném ptáčeti pracuje už šestým rokem. Jen samotné získání práv od amerického nakladatelství Spertus College of Judaica v Chicagu trvalo dva roky.

PTÁČE A ZAHRADNÍK

Jerzy Kosiński napsal dvanáct románů, z nichž dva se staly světovou klasikou. Prvním je právě román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965). Druhým je román Byl jsem při tom (Being there, 1971), ve kterém hlavní roli Chancy Gardenera (Zahradníka) ztvárnil Peter Sellers. Snímek byl v roce 1979 americkou filmovou akademií nominován na Oscara v kategorii nejlepší film.

Další tři roky strávil autor psaním scénáře, kterému se nakonec minulý rok v Cannes dostalo speciálního uznání poroty Ceny Krzysztofa Kieślowského za nejlepší scénář.

Podle Marhoula jde o projekt, který zdaleka přesahuje naše hranice. Vzhledem k významu, obtížnosti a výši celkového rozpočtu, který odhaduje na 120 milionů korun, si ani neumí představit, že by bylo možné natočit ho bez účasti evropských a zahraničních koproducentů.

Nabarvené ptáče polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského představuje zásadní text světové literatury.

Je ojedinělou a osobitou výpovědí malého židovského chlapce o podstatě a smyslu života, jeho morálních a existenciálních hranicích a o lidském charakteru. V knize je hrdina po dobu několika válečných let vystavován těžkým zkouškám.

Tomuto světovému bestselleru se dostalo mezinárodního ohlasu i mnoha prestižních literárních cen.