Moskevský soud v úterý znovu prodloužil vyšetřovací vazbu ukrajinskému režisérovi Olegu Sencovovi. Toho ruská tajná služba FSB v květnu zadržela na anektovaném Krymu a obvinila jej, že se snažil založit teroristickou buňku a plánoval dva útoky. Sencov obvinění odmítl. "Soud se rozhodl prodloužit Sencovovu vazbu na osm měsíců, tedy až do 11. ledna 2015," uvedla v úterý mluvčí moskevského soudu podle agentury AFP.

Za Sencovo propuštění se tento měsíc při své návštěvě Ruska přimluvil například generální tajemník Amnesty International Salil Shetty. Již dříve o režisérovo propuštění v hromadné výzvě požádali filmoví režiséři Pedro Almodóvar, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda či dokonce Nikita Michalkov.

Prohlášení žádající Sencovovo osvobození zveřejnili i čeští filmaři během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Ruská tajná služba zatkla osmatřicetiletého Sencova, který na Krymu bydlel, spolu s dalšími třemi Ukrajinci. Tajná služba tvrdí, že coby členové ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor chystali bombové útoky na ukrajinském poloostrově Krym, který v březnu anektovalo Rusko. Čtveřice zadržených prý měla v úmyslu vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina. Obviněným hrozí až deset let vězení.

Sencov byl později převezen do moskevské vazební věznice. Před soudem poté prohlásil, že nikdy nebyl členem Pravého sektoru, neorganizoval teroristické skupiny, ani nepřipravoval teroristické akce. Obvinění, které proti němu ruská prokuratura vznesla, označil za nepodložená a urážlivá.

Zároveň zdůraznil, že jako občan Ukrajiny neuznává ruské zabrání Krymu.

Režisér také tvrdí, že při výsleších byl mučen. Vyšetřovatelé mu prý hrozili, že pokud se nepřizná, zinscenují jeho sebevraždu. Režisér dodal, že o ruské justici si nedělá iluzi a očekává odsuzující verdikt. “Přál bych si, aby se Rusko z této temnoty vyprostilo,” vzkázal režisér.

Související